سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 04
کد خبر: ۱۸۱۶۴
تاریخ انتشار: ۱۱ آبان ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۶
دبير جامعه اسلامي مهندسين استان ايلام طي يادداشتي در پايگاه اطلاع رساني خبرگزاري ايسنا به بررسي سيلاب اخير در استان ايلام پرداخت.

خدابخش داودی‌نصر – دبیر جامعه اسلامی مهندسین ایلام

اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ النِّقَمَ‏، اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُغَيِّرُ النِّعَمَ‏ ، اللَّهُمَّ اغْفِرْ لِيَ الذُّنُوبَ الَّتِي تُنْزِلُ الْبَلاَء...

در ابتدای امر باید شکرگذار خداوند باشیم که در سرزمینی خشک و در شروع فصل زراعی، چنین مرحمتی را در حق ما روا داشتند. می‌گویند بارندگی اخیر در شهر ایلام در صد ساله‌ی اخیر بی‌سابقه بوده است، اینکه عدد 100 از کجا آمده است، بماند، هر چه باشد بارندگی ذاتا نعمت است اما در عین حال می‌تواند آزمون، عبرت و گاهی هم نقمت باشد.

برخورد نامناسب و بی‌برنامگی‌، نعمت باران را به نقمت تبدیل می‌کند، شاید کسی بگوید چنین حوادثی هرازگاهی و در دوره‌های بلندمدت زمانی اتفاق می‌افتد که این مطلب نیز نمی‌‌تواند توجیهی برای درست برخورد نکردن با پدیده‌های جوی باشد.

پی بردن به قدرت لایزال خداوند، دور کردن رذایل اخلاقی غرور و ناسپاسی، انجام کارهای مهندسی و کارشناسی و لزوم توجه بیشتر به برنامه‌ریزی و نظارت از دستاوردهای چنین حوادثی است.

بارندگی اخیر ایلام نشان داد که ما در طراحی و مهندسی پروژه‌های عمرانی و زیرساخت‌ها و توجه به ضرورت اجرای سازه‌های آبی مشکل جدی داریم و خانه‌تکانی شدید در این زمینه‌ها به شدت احساس می‌شود.

البته این پدیده لایه‌های پنهانی نیز دارد که کمتر مورد ملاحظه قرار گرفته‌اند. ارزش قائل شدن برای پوشش گیاهی و فضای سبز بویژه درختان جنگلی، اجرای فعالیت‌های آبخیزداری و نظارت مطلوب‌تر بر پروژه‌های عمرانی از آن جمله‌اند.

بارندگی ذاتا باید عامل توسعه باشد نه اینکه زیرساخت‌های توسعه را تخریب کند. کمترین توجه به نکات فوق حداقل می‌توانست دامنه خسارت سنگین فعلی را کاهش دهد. همیشه گفته‌اند پیشگیری بهتر از درمان است. هر چند در مرحله‌ی درمان نیز خاطره‌ی خوشی از برنامه‌ریزی و هماهنگی یکپارچه دستگاه‌های اجرایی در مواجهه با وقایع مشابه مانند آتش‌سوزی‌های اخیر جنگل‌های ایلام نداریم.

اگرچه برآورد اولیه خسارت 6000 میلیارد ریالی رقم کمی نیست اما خسارت‌های غیرمستقیم‌ ناشی از فشار روحی و ورانی آسیب‌دیدگان بویژه در غم از دست دادن عزیزان که جبران‌ناپذیر است را نیز باید به آن افزود.

مبلغ برآورد شده‌ی خسارت تقریبا معادل سه سال بودجه‌ی عمرانی کل استان است که در صورت برخورد مناسب و با مبلغی خیلی کمتر از آن در سال‌های گذشته مسئولان می‌توانستند مانع افزایش سطح کنونی خسارت شوند.

روحیه‌ی بسیجی و تفکر جهادی در مسئولان نیازمند تقویت است چرا که وجود چنین ویژگی‌هایی در عرصه مدیریت، طراحی پروژه‌های عمرانی را مطلوب‌تر، آمادگی برخورد به موقع دستگاه‌های اجرایی با حوادث را بیشتر و دامنه‌ی خسارت‌ها و هزینه‌ها را کمتر خواهد کرد.

بیایید همه با هم از حرکت جزیره‌ای دستگاه‌های اجرایی جلوگیری کنیم و با تخصیص بهینه منابع از تحمیل هزینه‌های گزاف به دولت و بیت‌المال اجتناب ورزیم و از بروز چنین وقایعی برای همیشه درس عبرت بگیریم چرا که نعمت و نقمت بودن بارندگی بستگی به عملکرد و نحوه‌ی برخورد ما دارد.

اگر با برنامه و شکرگذار باشیم و به شکل مدبرانه و مهندسی با آن برخورد کنیم نعمت است و در غیر این صورت ... .

در پایان نیز این نکته قابل یادآوری است و آن اینکه افزایش حجم آب دریاچه پشت سد ایلام به میزان 15 میلیون مترمکعب و بالا آمدن آب آن به ارتفاع 5 متر و تامین آب شرب ایلام برای دو سال را در کنار خسارت‌های وارده چگونه تحلیل می‌کنید؟

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: