سه‌شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 04
کد خبر: ۱۸۶۵۹
تاریخ انتشار: ۱۶ آذر ۱۳۹۴ - ۱۰:۲۸
جامعه اسلامي مهندسين:
دربخشي از اين بيانيه آمده است: صبح روز 16 آذر1332، گارد تا دندان مسلح رژیم پهلوی برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه کند و در این میان سه دانشجو به شهادت رسیده و عده ای هم زخمی می شوند.از آن روز 16 آذر به عنوان روز بصیرت، مقاومت و پایداری دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و بویژه آمریکای جهان خوار در دفتر تاریخ این سرزمین، به یادگار ثبت گردیده است.
به گزارش روابط عمومي جامعه اسلامي مهندسين، متن اين بيانيه به شرح زير است: 

بسمه تعالي

بيانيه جامعه اسلامي مهندسين استان تهران به مناسبت روز دانشجو

چنین گفت پیغمبر راستگوي         ز گهواره تا گور دانش بجوی

هر فرد فارق از سطح و مقامی که دارد؛ یادگیری دانش و فناوری همیشه در افق نگاه های اوست. پس خصلتی از دانشجویی همیشه در رگ و پی همه افراد است. ما به همراه دانشجویان فرهیخته و تاثیر گذار در جهان، پس از گذشت حدوداً 60 سال از 16 آذر 1332، با نگاهی دوباره به واقعه 16 آذر این روز را در اعماق وجود خود جاودانه کنیم.

"اگر دانشگاه را سست بگیریم همه چیزمان از دستمان خواهد رفت" امام خمینی (ره)

16 آذر روز مقاومت تاریخی دانشجویان، نماد روحیه ی خروشان جنبش دانشجویی و تجلی بصیرت و مظهر ایثار و استقلال و آزادی است. روزی است که سنگ فرش‌هاي دانشكده فني دانشگاه تهران به خون سه شهيد دانشجو رنگين شد. شهیدان احمد قندچی، مصطفی بزرگ نیا و شریعت رضوی در اعتراض به دخالتهای آمریکا و انگلیس در امور ایران و سفر "ریچارد نیکسون" معاون رییس جمهوری امریکا به تهران، همراه دیگر دانشجویان بپاخاستند و سینه خود را آماج گلوله های رژیم پهلوی قرار دادند تا سندی دیگر از روح استكبارستيزي،‌ استقلال‌خواهي، عدالت‌طلبي و آزادي‌خواهي فرزندان این سرزمین را برای همیشه در تاریخ ثبت کنند.

بعد از کودتای آمریکایی 28مرداد 1332، شاه در صدد برآمد تا پایه های حکومت دست نشانده خود را تثبیت کند، اما غافل از اینکه مقاومت مردم آگاه ایران در اولین فرصت، خشم و انزجار خویش را نشان خواهند داد.

در 24 آبان 1332 اعلام شد "نیکسون معاون رئیس جمهوروقت آمریکا از طرف آیزنهاور به ایران خواهد آمد" تا نتیجه سرمایه گذاری بیست و یک میلیون دلاری را که سازمان جاسوسی آمریکا (سیا) در راه کودتا و سرنگونی دولت مصدق هزینه کرده بود از نزدیک مشاهده کند.

در مقابل، دانشجویان مبارز و با بصیرت دانشگاه تهران تصمیم گرفتند که در فضای حکومت نظامی پس از کودتا، هنگام ورود نیکسون آمریکایی، اعتراض خود را به برقراری ارتباط با آمریکا و نارضایتی از حکومت دست نشانده آمریکایی نشان دهند.

صبح روز 16 آذر1332، گارد تا دندان مسلح رژیم پهلوی برای اولین بار وارد صحن دانشگاه شد تا فریاد مخالفان را در گلو خفه کند و در این میان سه دانشجو به شهادت رسیده و عده ای هم زخمی می شوند.

دو روز بعد نیکسون در همان دانشگاهی که هنوز به خون دانشجویان بی گناه رنگین بود، دکترای افتخاری حقوق دریافت کرد!

از آن روز 16 آذر به عنوان روز بصیرت، مقاومت و پایداری دانشجویان این سرزمین در برابر استعمار غرب و بویژه آمریکای جهان خوار در دفتر تاریخ این سرزمین، به یادگار ثبت گردیده است.

و امـا امـروز...

کمتر ملتیست که روح انسانیت و آزادیخواهی و اسلام گرایی در وجدان آن بیدار نگردیده باشد. موج عظیم بیداری اسلامی منطقه ما را درنورديده است. گويا روحي تازه در کالبد اسلام دمیده شده است و از این روست که مستکبرین غربی سعی در به انحراف کشیدن این فریادها با سرپوش گذاشتن بر حوادث خاورمیانه با قومی و قبیله دانستن و بهار عربی خواندن آن و همچنین تلاش برای تخریب وجهه مسلمانان با مطرح کردن داعش به خصوص با اتفاقات درون فرانسه، تلاش بیهوده ای برای تخریب نام بزرگ اسلام را دارند. لذا جامعه اسلامی مهندسین نیز در راستای دو نامه رهبر کبیر انقلاب به دانشجویان کشورهای غربی، خواستار آگاهی تمامی دانش پذیران جهان را دارد تا بنیانهای یک تعامل صحیح و شرافتمندانه با جهان اسلام پی‌ریزی گردد.

والسلام علی من تبع الهدی

جامعه اسلامي مهندسين استان تهران


ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: