چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۲۳۶۷۹
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۷

رئیس‌جمهوری ترکیه، ساعتی بعد از آنکه نتایج غیررسمی همه‌پرسی تغییر قانون اساسی این کشور از پیروزی طرفداران این تغییر خبر داد در یک کنفرانس خبری سخنرانی کرد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از فارس، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، ساعتی بعد از آنکه نتایج غیررسمی همه‌پرسی تغییر قانون اساسی این کشور از پیروزی طرفداران این تغییر خبر داد در یک کنفرانس خبری سخنرانی کرد.

اردوغان گفت که نتایج غیررسمی نشان می‌دهند حدود 25 میلیون نفر در این همه‌پرسی به تغییر قانون اساسی رأی «آری» داده‌اند که 1.3 میلیون نفر بیشتر از آرا اردوگاه مخالفان است.

هدف از برگزاری همه‌پرسی روز یکشنبه ایجاد تغییرات ساختاری در قانون اساسی ترکیه و تغییر نظام این کشور از پارلمانی به نظام ریاستی است. این تغییرات به اردوغان اختیارات بیشتری داده و به او اجازه می‌دهد در صورت پیروزی در انتخابات تا سال 2029 در قدرت باقی بماند.

اردوغان در سخنرانی بامداد دوشنبه ادعا کرد که حمایت از تغییرات قانون اساسی در جنوب شرق ترکیه که دو سال پیش نامحبوب بود اکنون از حمایت بیشتری برخوردار شده است.

تحلیلگران می‌گویند بررسی آرا این همه‌پرسی به تفکیک شهرها نشان می‌دهد ۱۳ شهر به این همه‌پرسی رأی آری و ۱۷ شهر از جمله آنکارا، استانبول و ازمیر رأی منفی داده‌اند.

رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه این کشور در بحبوحه یک «تغییر غیرنظامی» مهم قرار دارد گفت: «ما در حال انجام مهم‌ترین اصلاحات تاریخ کشورمان هستیم.»

اظهارات اردوغان در حالی مطرح شد که دو حزب اصلی مخالف دولت یعنی «حزب جمهوری‌خواه خلق» و «حزب دموکراتیک خلق‌ها» با بیان اینکه تخلفات گسترده‌ای در فرآیند همه‌پرسی رخ داده گفته‌اند که این نتیجه را با شکایت به کمیته عالی انتخابات به چالش خواهند کشید.

اردوغان در واکنش به این منتقدان گفت که آنها نباید نتایج انتخابات را «تحقیر کنند.» وی گفت که این کار بی‌فایده خواهد بود.

رئیس‌جمهور ترکیه گفت که احیای مجازات اعدام را فوراْ با نخست‌وزیر ترکیه بررسی می‌کنیم و در صورت لزوم برای آن همه‌پرسی برگزار می‌کنیم.