چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۲۳۶۹۷
تاریخ انتشار: ۲۹ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۰
معاون نخست وزیر ترکیه از تصمیم دولت این کشور برای تمدید حالت فوق العاده به مدت سه ماه دیگر خبر داد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از مهر ؛ روسیا الیوم خبر داد، «نعمان کورتولموش» معاون نخست وزیر ترکیه از تصمیم دولت این کشور برای تمدید حالت فوق العاده در ترکیه به مدت ۳ ماه دیگر خبر داد.

در پی توصیه شورای امنیت ملی ترکیه برای تمدید حالت فوق العاده در این کشور، هیات وزیران ترکیه در نشست روز دوشنبه خود این موضوع را مورد بررسی قرار داد.

شورای امنیت ملی ترکیه طی بیانیه ای بعد از نشست این شورا به ریاست «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور این کشور اعلام کرد که «این توصیه به منظور تضمین حمایت از دموکراسی، موسسات دولت و همچنین حقوق و آزادی ها انجام شده است».

این تصمیم دو روز قبل از پایان حالت فوق العاده فعلی در ترکیه و پس از پیروزی شکننده اردوغان در همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور که روز یکشنبه برگزار گردید، صورت می گیرد.

حالت فوق العاده در ترکیه که پس از گذشت ۵ روز از کودتای نافرجام ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۶ در این کشور برقرار شده بود پیش از این دو بار طی ماه های اکتبر و ژانویه گذشته تمدید شده است.

لازم به ذکر است که همه پرسی اصلاح قانون اساسی ترکیه در ۱۶ آوریل سال جاری میلادی (یکشنبه) در این کشور برگزار شد و توانست حدود ۵۱% از آرای مردم را به خود اختصاص دهد.

بر این اساس، نظام ترکیه از پارلمانی به ریاستی تغییر می یابد، سمت نخست وزیری حذف می شود و اختیارات بسیاری به رئیس جمهور ترکیه تفویض خواهد شد.

شورای عالی انتخابات انتخابات ترکیه نتیجه بدست آمده از شمارش آرای همه پرسی اصلاحات قانون اساسی این کشور را تائید کرد.

بر همین اساس نتیجه ۵۱.۴ درصد برای رای «آری» و ۴۸.۶ درصد برای رای «خیر» تائید شد.