چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۲۳۷۲۳
تاریخ انتشار: ۳۱ فروردين ۱۳۹۶ - ۰۹:۵۹
قیمت نفت در روز چهارشنبه بعد از آن که اوپک اعلام کرد آماده است تا عرضه بیش از حدی که از 2014 تا به حال در بازار وجود داشته است را مهار کند به صورت ثابت باقی ماند با این حال تحلیلگران باور دارند که با وجود تولید ایالات متحده آمریکا و افزایش ذخائر قیمت های نفت آسیب پذیر هستند.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از تابناک؛ رویترز نوشت، بدنبال اظهارات دبیر کل سازمان کشورهای صادر کننده نفت، قیمت این محصول شاهد افزایش زودهنگام بود. دبیر کل اوپک اعلام کرده است که این گروه صادر کننده متعهد شده تا با کاهش ذخائر جهانی و رساندن سطح آن به میانگین 5 سال، ثبات را به بازار نفت برگرداند.

عرضه نفت آمریکا مانع تلاش اوپک برای رونق بیشتر قیمت نفت

با این حال تغییر جهت سرمایه گذار از سهام و مواد اولیه به پناهگاه هایک که به نظر امن می رسند مانند خزانه ایالات متحده تا کمی از رونق این صنعت کاسته است.

معاملات آتی نفت خام برنت LCOc1 شاهد 5 سنت افزایش وبده است و 54.94 دلار معامله شد در حالی که معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت CLc1 با 3 سنت افزایش 52.44 دلار به ازای هر بشکه معامله شد.

کارتسن فریچ استراتژیست «کامرزبنک» می گوید "آیا دوباره گرایش به بازار نفت شاهد چرخش منفی است؟ با نگاه به آخرین واکنش قیمت ها چنین نتیجه گیری می شود کرد که تنها دلیل افزایش قبلی قیمت ها انتظار ادامه کاهش تولید توسط اوپک بوده است. هر چه باشد قیمت نفت بعد از سخنان وزیر نفت عربستان که انتظار ادامه کاهش ها را کمرنگ کرده است دیگر به عواملی که معمولا از آن حمایت می کرد واکنش نشان نمی دهد". منظور او از این سخنان، اظهار نظر خالد الفالح است که در تلویزیون العربیه گفته بود هنوز بحث درباره ادامه کاهش ها توسط اوپک زود است.

اوپک و سایر تولید کنندگان مانند روسیه توافق کرده بودند تا تولید خود را حداقل 1.8 میلیون بشکه در روز طی نیمه اول 2017 کاهش دهند تا جلوی عرضه بیش از حد بازار را که برای حدود 3 سال ادامه داشته است بگیرند.

در بحث سیاست، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا دستور داده است تا بررسی شود که آیا برداشتن تحریم های ایران به نفع منافع ملی ایاالت متحده آمریکا است یا خیر. بسیاری از تحریم های آمریکا علیه ایران در اواخر 2015 تحت یک توافق هسته ای برداشته شده است. این توافق به تهران اجازه می دهد تا صادرات نفت خام خود را طی 2016 تا دو برابر افزایش دهد که این مسئله به عوامل اشباع نفت جهان افزوده است.

اطلاعات مؤسسه «امریکن پترولیوم» در روز سه شنبه نشان داد بازارهای آمریکا به شدت دچار عرضه بیش از حد هستند.

اگرچه ذخاور نفت خام تا 840 هزار بشکه در هفته دوم آپریل کاهش داشته و به 531.6 میلیون بشکه رسیده است، هنوز هم تا حد رکورد باقی مانده است در حالی که ذخائر بنزین به علت افزایش تولید پالایشگاه ها تا 334 هزار بشکه در روز، حدود 1.4 میلیون بشکه افزایش داشته است.

سوکریت ویجایاکار مدیر مشاوره انرژی در «تریفکتا» می گوید "اگر داده های اداره اطلاعات انرژی چیز خیلی متفاوتی را نشان ندهد، این گزارش باعث آسیب جدی به بازار صعودی می شود (برای قیمت های نفت)"

اطلاعات رسمی نفت آمریکا قرار است تا در روز چهارشنبه توسط اداره اطلاعات انرژی منتشر شود.