پنجشنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۹ - 2020 August 06
کد خبر: ۲۴۲۸۱
تاریخ انتشار: ۲۷ خرداد ۱۳۹۶ - ۱۴:۱۴
يادداشت خدابخش داودی‌نصر: دبیر جامعه اسلامی مهندسین استان ایلام

در هفته جهاد کشاورزی بهانه‌ای دست داد تا یادی کنیم از یکی از دستاوردهای انقلاب اسلامی و امام راحل (ره) تحت عنوان "جهاد سازندگی"، نهاد مقدسی که تنها با گذشت حدود 4 ماه از پیروزی انقلاب به عنوان دومین نهاد پس از سپاه پاسداران در 27 خرداد 1358 با فرمان امام خمینی (ره) تاسیس شد.

جوانان پرشور جهادی با تمام توان و در ابعاد مختلف عمران و آبادانی، بهداشت و درمان، فرهنگ، کشاورزی، صنعت، سوادآموزی و ... به یاری روستاها شتافتند تا از طریق رشد و رونق تولید و اشتغال، فقر و محرومیت را از چهره روستاها بزدایند. جهادگران ولایتمدار در این مسیر پرفراز و نشیب تا آن جا پیش رفتند که امام راحل(ره) آنها را «فرزندان عزیز جهادی» خطاب فرمودند و به تعبیر رهبر معظم انقلاب اسلامی، «هنوز جنگ شروع نشده بود که جهاد سازندگی شهید داد.»

جهاد سازندگی علاوه بر کار در عرصه‌ی سازندگی ، در جبهه فرهنگی و مبارزه‌ی بی‌امان با خوانین و منافقان کوردل حضوری فعال و ستودنی داشت. کار سازندگی با همه‌ی سختی‌هایش چیزی طول نکشید که استکبار جهانی به سرکردگی آمریکای جهانخوار (شیطان بزرگ)، جنگی نابرابر و ظالمانه را به انقلاب نوپای اسلامی تحمیل کرد. فرزندان خمینی کبیر که در مدت 15 ماه کار سازندگی پس از انقلاب ، ترکیبی از ایثار و رشادت و شهادت را به خوبی ترسیم کرده بودند با شروع جنگ تحمیلی با همان روحیه انقلابی به صورت سازمان یافته و در قالب قرارگاه‌ها و گردان‌های عملیاتی مهندسی به جبهه‌های جنگ در خطوط مقدم ، جبهه‌های میانی و پشت جبهه شتافتند و این بار نیز همانند میدان سازندگی با خلق حماسه‌هایی بی‌بدیل با جلب اعتماد مجدد خمینی کبیر به لقب با مسمای «سنگرسازان بی‌سنگر» مفتخر شدند.

با ورود جهاد سازندگی به صحنه جنگ تحمیلی و دفاع مقدس و عهده‌دار شدن سخت‌ترین و حساس‌ترین وظیفه جنگ یعنی مهندسی رزمی و قرار گرفتن در کنار ارتش و سپاه پاسداران، مثلث تشکیلاتی جنگ، تکمیل و پیروزی و پیشرفت در جبهه‌ها سرعت بیشتری پیدا کرد و به تعبیر امام راحل (ره) اگر جهاد سازندگی در جنگ نبود پیروزی در جبهه‌ها با این سرعت به دست نمی‌آمد و اینک جهاد سازندگی با کوله‌باری از روحیه انقلابی و تجربه دوران سازندگی و دفاع مقدس به هر دلیلی که غعلا مجال پرداختن به آن نیست در وزارت کشاورزی ادغام شده است. ان‌شاءالله در جبهه اقتصادی نیز با تکیه بر برنامه جامع اقتصاد مقاومتی بتواند زمینه استقلال اقتصادی کشور را فراهم و با رعایت تقوای الهی و اخلاق اسلامی و درراستای فرامین امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب اسلامی و با همتی بلند نگذارند که انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بیفتد.ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: