پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 May 24
کد خبر: ۲۴۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۷ تير ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۸
دولت آمریکا قصد دارد به دلیل حکم «یونسکو» در شناختن شهر قدیمی «الخلیل» و «مسجد ابراهیمی» بعنوان «میراث جهانی»، در روابط خود با این نهاد وابسته به سازمان ملل تجدید نظر کند.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از فارس، یونسکو شهر «الخلیل» و مسجد ابراهیمی در کرانه باختری را در فهرست میراث جهانی قرار داد.

بر اساس گزارش خبرگزاری «معا»، «رولا معایعه» وزیر گردشگری و آثار باستانی تشکیلات خودگردان اعلام کرد دولت فلسطین موفق شد الخلیل و حرم ابراهیمی را در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت کند.

معایعه در ادامه گفت این یک اتفاق تاریخی برای مردم فلسطین است و بر هویت فلسطینی الخلیل و مسجد ابراهیمی تاکید می‌کند؛ هم‌چنین بر ادعاهای کذب اسرائیل که به صراحت خواستار انضمام مسجد ابراهیمی به میراث یهودی است، خط بطلان می‌کشد.

رژیم صهیونیستی این اقدام یونسکو را محکوم و آن را ناشایست توصیف کرد.

آویگدور لیبرمن وزیر جنگ رژیم صهیونیستی هم در واکنش به این اقدام مدعی شد یونسکو دارای مواضع جانبدارانه سیاسی و مخالف با یهودیت است.

لیبرمن در ادامه گفت: تصمیم یونسکو ثابت می‌کند: رویکرد تشکیلات خودگردان به سمت صلح نیست بلکه دنبال تخریب چهره اسرائیل و تحریک علیه ماست.

الخلیل بزرگترین شهر در کرانه باختری رود اردن و در ۳۰ کیلومتری جنوب قدس قرار گرفته‌ و توسط دولت خودگردان فلسطین اداره می‌شود؛ این شهر حدود 6 هزار سال قدمت دارد.

فهرست میراث جهانی یونسکو، فهرستی از آثار طبیعی یا فرهنگی است که بر پایه کنوانسیون میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده‌اند؛ این فهرست بر اساس قاره و کشور و حروف الفبا مرتب شده است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: