پنجشنبه ۳۰ فروردين ۱۳۹۷ - 2018 April 19
کد خبر: ۲۴۴۶۹
تاریخ انتشار: ۱۸ تير ۱۳۹۶ - ۱۰:۱۲
نتایج یک مطالعه علمی جدید ادعا کرد که ایران و ۴ کشور دیگر (هند، چین، پاکستان و مکزیک) بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب را به خود اختصاص داده اند.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  تسنیم، پایگاه خبری بیزنس استاندارد گزارش کرد: نتایج یک مطالعه علمی جدید نشان می دهد که ایران و 4 کشور دیگر (هند، چین، پاکستان و مکزیک) بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب را دارند و این موضوع سلامتی میلیون ها نفر را در معرض خطرات جدی قرار می دهد.بر اساس نتایج تحقیقی که در مجله «اینوایرنمنتال ریسرچ لترز» منتشر شده است، استفاده از فاضلاب تصفیه نشده شهرها در آبیاری مزارع در جهان 50 درصد بیشتر از میزانی است که قبلا تصور می شد.
این مطالعه با کمک گرفتن از روش های پیشرفته مدل سازی انجام شده است تا میزان استفاده کشاورزان از فاضلاب شهری برای آبیاری مزارع در سطح جهان به طور جامع بررسی شود.محققان در این مطالعه، آمارهای به دست آمده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (جی آی اس) را تحلیل کرده اند.بر اساس این تحقیق، استفاده کشاورزان از فاضلاب شهری برای آبیاری مزارع بیشتر در مناطقی مرسوم است که فاضلاب قابل توجهی تولید و آب بیشتری آلوده می شود.
5 کشور جهان یعنی ایران، هند، چین، پاکستان و مکزیک بیشترین میزان آبیاری مزارع کشاورزی با فاضلاب شهری را به خود اختصاص داده اند.این یافته های جدید که جایگزین برآوردهای انجام شده قبلی در سال 2004 می شود، از مطالعات موردی در حدود 70 کشور جهان و نظرخواهی از کارشناسان حاصل شده است.
بر اساس مطالعه جدید میزان زمین های زیر کشت آبیاری شده در جهان با فاضلاب هم اکنون به 35.9 میلیون هکتار می رسد، در حالی که این رقم در تحقیق قبلی حداکثر 20 میلیون هکتار برآورد شده بود.این میزان آبیاری با فاضلاب، سلامت 885 میلیون نفر مصرف کننده شهری و همچنین کشاورزان و فروشندگان این محصولات را در معرض خطر جدی قرار می دهد. ایران علاوه بر میزان گسترده ای از کشت محصولات کشاورزی که با فاضلاب آبیاری می شود، مقدار قابل توجهی محصولات کشاورزی به ویژه برنج از هند وارد می کند و این می تواند سلامت میلیون ها ایرانی را با خطر جدی مواجه کند.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: