سه‌شنبه ۲۶ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 17
کد خبر: ۲۴۷۴۰
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۵
محمدرضا باهنر در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مدیران ایران:
در این عرصه به دو مجلس نیاز است، مجلس فعلی که اعضاء و نمایندگان آن در هر دوره بالغ بر 60% تغییر میکنند و عمدتاً نگاه محلی و منطقه ای دارند. اما مجلس دومی نیاز است که نگاه بلند مدت داشته و رویکردش منافع ملی باشد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین؛ مهندس باهنر در نشست ماهیانه جامعه اسلامی مدیران ایران با تحلیل شرایط وضعی کشور و معضلات پیچیده ای که پیش رو است ، به نقش احزاب در ساختار سیاسی پرداخته و اینگونه توضیح داد:

مهندس باهنر: معضلات کشور ساختاری است.

   امروز کشور با چند  بحران مواجه است که بدور از دسته بندی های سیاسی، می بایستی بدنبال راه حل و درمان آن برآمد وگرنه میتواند مخاطراتی برای پیشرفت نظام ایجاد نموده و به نارضایتی عمومی دامن بزند.

   برخی نارسائی ها مانند رشد تورم، کاهش رشد اقتصادی و افزایش دامنه بیکاری که در چند دهه بعد از پیروزی انقلاب اسلامی دچار آن بوده ایم، در شرایط امروز کشور به نحو ملموس و بی سابقه ای خودنمایی    می کند. بحران  در سیستم های پولی، مالی و بانکی ، رکود بی سابقه اقتصادی و تعطیلی واحدهای تولیدی، افرایش نرخ بیکاری ، فریز شدن بالغ بر 1300 هزار میلیارد تومان نقدینگی ، افزایش چند برابری هزینه های دولت، تورم شدید نیروهای انسانی در دستگاههای اداری و کاهش شدید بهره وری نیروی کار، افزایش نرخ بیکاری بویژه در قشر تحصیل کرده و برخی مناطق کشور ، اینها عارضه های  سختی است که کشور با آن روبروست و در صورتیکه با عدد و رقم بیان شود بسیار نگران کننده است.

   برون رفت از این معضلات تدوین راهبردهای جدید می طلبد  که عزم ملی میخواهد.

   من با تجربیات ممتدی که در عرصه قانون گذاری دارم در این عرصه به  دو مجلس نیاز است، مجلس فعلی که اعضاء و نمایندگان آن در هر دوره بالغ بر 60%  تغییر میکنند و عمدتاً نگاه محلی و منطقه ای دارند. اما مجلس دومی نیاز است که نگاه  بلند مدت داشته و رویکردش منافع ملی باشد. در عرصه اجرایی نیز همه نگاه ها مقطعی  ، جاری و روزمره است. تامین رضایت مردم بر تامین منافع ملی مردم ترجیح داده میشود و همین است که باعث شده منابع و ذخائر کشور بیهوده  تلف شود و ارزش افزوده ای نداشته باشیم.

   اداره کشور نیاز به کادر سازی دارد. موضوعی که از بدو پیروزی انقلاب از آن غافل بوده ایم . کادر سیاسی که نگاه بلند مدت مبتنی بر منافع ملی داشته باشد.

   تجربه ای که امروز در دنیا وجود دارد و ساختارهایی که با رای مردم شکل  می گیرد، زمانی می توان کارآمدی آنها را تضمین کرد که در چارچوب چند حزب  قدرتمند شکل بگیرند. در غیر اینصورت ناکارآمد و بازدارندة پیشرفت هستند چرا که رویکرد ها هم اصلاح می شود. به عنوان مثال: اجرای راهبرد اقتصاد مقاومتی، این راهبرد که نسخه شفابخش اقتصاد ملی است و پاسخ مناسبی برای تحریمها و مقابله با دشمن می باشد با وجود چنین ساختارهای دولتی،  اداری و اجرائی و قانون گذاری و حتی قضائی قابلیت اجرائی آن ضعیف است. چرا که با وجود چنین ساختارهایی رویکرد و کارکرد ها همان است که همواره در این چند دهه وجود داشته است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: