چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - 2018 June 20
کد خبر: ۲۵۱۳۱
تاریخ انتشار: ۲۱ شهريور ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۷
«سرگئی ریابکوف» معاون وزیر امور خارجه روسیه با «توماس شنون» دستیار وزیر خارجه آمریکا دیدار کرد و مراتب اعتراض مسکو به اقدامات واشنگتن علیه مراکز دیپلماتیک روسی در این کشورر را اعلام کرد و گفت: با توجه به محدودیت های اعمال شده از طرف ایالات متحده علیه دیپلمات های روسی، چنین محدودیت هایی در مورد کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه اعمال می شود.

به گزارش بامداد سه شنبه ایرنا، ریابکوف شامگاه دوشنبه با شنون دیدار کرد و بسته شدن سرکنسولگری روسیه در سان فرانسیسکو و مراکز کنسولی این کشور در واشنگتن و نیویورک در مرکز توجه دو طرف قرار داشت.
وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه ای اعلام کرد: ریابکوف در دیدار با شنون اقدامات طرف آمریکایی در مورد مراکز دیپلماتیک روسی را غیرقانونی خواند.
وی افزود: این اقدامات طرف آمریکایی ازجمله بازرسی ماموران اطلاعاتی این کشور در مراکز دیپلماتیک روسیه که از مصونیت دیپلماتیک برخوردار بودند، نقض آشکار کنوانسیون وین درباره روابط دیپلماتیک و کنسولی و توافقنامه کنسولی دوجانبه است.
ریابکوف همچنین یادآورشد که رفت و آمد دیپلمات های روسی در آمریکا نیز محدود شده است.
معاون وزیر امور خارجه روسیه تصریح کرد: دولت آمریکا شرایط و محدودیت هایی را در مورد دیپلمات های روسی مقیم این کشور اعمال کرده و مسکو محدودیت های مشابهی را در مورد کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکایی اعمال می کند.
طرف روسی همچنین به موارد دستگیری شهروندان روس از سوی سازمان های اطلاعاتی آمریکا در کشورهای دیگر اشاره و به این اقدامات اعتراض کرد.
ریابکوف خواستار توقف تخریب روابط روسیه و آمریکا و ایجاد خدشه در قوانین بین المللی شده و هشدار داد که چنین اقداماتی پیامدهای سنگینی را به همراه خواهد داشت و دو طرف باید راه حل هایی را برای حل مسائل موجود در روابط دوجانبه جستجو کنند.
وی همچنین طرف آمریکایی را از تصمیم طرف روسی برای شکایت به دادگاه علیه اقدامات واشنگتن علیه مراکز دیپلماتیک روسیه مطلع کرد.
آمریکا شنبه هفته گذشته سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو و دو مرکز کنسولی این کشور را در نیویورک و واشنگتن بست.
به گزارش رسانه های روسی، ماموران امنیتی آمریکا این املاک دیپلماتیک روسیه را بازرسی کردند و هنوز در ساختمان سرکنسولگری روسیه حضور دارند.
سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه روز دوشنبه با انتقاد از اقدامات ضدروسی آمریکا و بازرسی سرکنسولگری این کشور در سان فرانسیسکو توسط ماموران آمریکایی گفت: روسیه به عنوان اقدامی برای نشان دادن حسن نیت 150 نفر از کارکنان روس سازمان ملل را به عنوان کارکنان مراکز دیپلماتیک در آمریکا محسوب کرد.
وی افزود: در حالی که این افراد در سازمان ملل ثبت شده اند و در فهرست دیپلمات های روسیه در وزارت امور خارجه آمریکا ثبت نشده اند.
لاوروف به تعداد کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه که 450 نفر است اشاره کرد که 150 نفر بیشتر از شمار دیپلمات های روسی در مراکز دیپلماتیک روسیه در آمریکا است.
وی ادامه داد: اما با این حال آمریکا با تاکید بر برابری، سرکنسولگری روسیه را بست و به همین دلیل مسکو امکان برابری شرایط کار کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکایی با مراکز روسی را بررسی می کند.
وی به احتمال کاهش 150 کارمند دیگر مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه اشاره کرد.
ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه نیز به تازگی اعلام کرده است که وزارت خارجه این کشور را موظف کرده است، علیه اقدامات غیرقانونی واشنگتن به دادگاه آمریکا شکایت کند.
وی احتمال کاهش کارکنان مراکز دیپلماتیک آمریکا در روسیه را مطرح کرد و گفت: روسیه اکنون این اقدام را نمی کند و اقدامات خود را به شکایت به ئدادگاه آمریکا محدود می کند.
سخنگوی وزارت خارجه روسیه نیز اعلام کرد که اقدام ماموران آمریکایی در ادامه اشغال ساختمان سرکنسولگری این کشور در سانفرانسیسکو، ناقض قوانین بین المللی است.
ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه گفت که آمریکا به عنوان کشور میزبان موظف است به سرکنسولگری احترام گذاشته و از اماکن و آرشیو آن محافظت کند نه اینکه از اسناد موجود در ساختمان به نفع خود استفاده کند.
پایگاه اینترنتی وزارت امور خارجه روسیه روز جمعه به نقل از سخنان وی نوشت: طرف آمریکایی حتی برای اینکه وارد ساختمان سرکنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو شود، موظف بود از طرف روسی اجازه بخواهد.
زاخارووا افزود: اما پلیس فدرال آمریکا زحمت نکشید، چنین اجازه ای بگیرد و حتی ماموران این سازمان مستقیم تهدید کردند در ساختمان را می شکنند. آنها با اشغال ساختمان چه هدفی را دنبال می کنند؟ آیا برای دسیسه ضدروسی تلاش می کنند؟ آیا ممکن است شئی را برای بدنام کردن مسکو داخل ساختمان انداخته و سپس ادعای یافتن چنین چیزی را مطرح کنند.
وی ادامه داد: ماموران اطلاعاتی آمریکایی دستگاههای ویژه ای را داخل ساختمان کنسولگری روسیه در سانفرانسیسکو آورده اند و همچنان فعالیت های مشکوکی دارند.