دوشنبه ۲۵ تير ۱۳۹۷ - 2018 July 16
کد خبر: ۲۵۴۵۲
تاریخ انتشار: ۱۷ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۲۶
سخنگوی وزارت خارجه چین روز دوشنبه به طرح رئیس‌جمهور آمریکا درباره توافق هسته‌ای ایران و گروه ۱+۵ واکنش نشان داد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از تسنیم، چین روز دوشنبه به گزارش‌ها درباره طرح کاخ سفید برای اعلام عدم پایبندی ایران به تعهداتش در توافق هسته‌ای با گروه موسوم به 1+5 واکنش نشان داد.

پیش از این رسانه‌ها گزارش داده‌اند ژنرال «هربرت ریموند مک‌مستر»، مشاور امنیت ملی کاخ سفید پس از انجام بررسی‌های لازم جهت تعیین راهبرد کلی و جدید آمریکا در قبال ایران، یک طرح پیشنهادی را آماده تقدیم به «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا کرده که خواستار اعلام عدم پایبندی ایران به توافق هسته‌ای است.

طبق گزارش «پالیتیکو»، اعضای تیم امنیت ملی آمریکا در این طرح به‌اتفاق آرا پیشنهاد کرده‌اند که «دونالد ترامپ» در گزارش بعدی خود به کنگره، پایبندی ایران به توافق هسته‌ای را تأیید نکند، اما از وادار کردن کنگره به بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران که باعث لغو برجام می‌شود، خودداری کند.

به گزارش رویترز، «هوا چان‌یینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین با بیان اینکه توافق هسته‌ای ایران نقش مهمی در صلح بین‌المللی دارد ابراز امیدواری کرد این توافق دست‌نخورده باقی بماند. وی گفت برجام، الگوی خوبی برای نشان داده نحوه حل و فصل مسائل بین‌المللی از طریق گفت‌وگو است.

دولت آمریکا به‌موجب قوانین داخلی این کشور بایستی هر 90 روز یک‌بار گزارشی درباره پایبندی ایران به تعهداتش در برجام تقدیم کنگره این کشور کند. نشانه‌های مختلف حاکی است که ترامپ در گزارش جدید خود که بایستی تا 15 اکتبر تقدیم کنگره کند، قصد دارد از صدور تأییدیه پایبندی ایران به برجام خودداری کند.

اقدام دولت آمریکا برای اعلام عدم پایبندی ایران به برجام به خودی خود این کشور را از توافق هسته‌ای خارج نمی‌کند. طبق قوانین داخلی آمریکا، در این حالت، کنگره آمریکا از مهلتی 60روزه برای تصمیم‌گیری درباره بازگرداندن یا بازنگرداندن تحریم‌ها علیه ایران برخوردار است. در صورتی که کنگره به بازگشت تحریم‌ها رأی دهد، آمریکا از برجام خارج خواهد شد.

ترامپ، علاوه بر تصمیم‌گیری درباره پایبندی ایران به برجام، اعلام کرده نهادهای مختلف دولتش را مأمور انجام بررسی‌هایی برای تعیین راهبرد کلی واشنگتن در قبال ایران کرده است. بخشی از این بررسی‌ها به تعیین این موضوع خواهد پرداخت که آیا تعلیق تحریم‌های آمریکا به‌موجب تعهدات واشنگتن در برجام، در راستای منافع ملی آمریکا هست یا خیر.

ترامپ بایستی حداکثر تا یکشنبه دو هفته آینده (23 مهرماه) تصمیم خود درباره پایبندی یا عدم پایبندی ایران به برجام را به کنگره آمریکا گزارش کند. پالیتیکو نوشته بعد از اقدام وی در عدم تأیید پایبندی ایران، مقام‌های آمریکایی نمایندگان کنگره را برای عدم بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران تحت فشار قرار خواهند داد.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: