چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 19
کد خبر: ۲۶۱۴۴
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۴۵
روحانی در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی:
رئیس جمهور گفت: شیعه و سنی اختلافی ندارند، دو مسیر با یک هدفند؛ هر چه اختلاف است شما راه انداختید.

هدف اول استکبار و صهیونیسم فرصت سوزی میان کشورهای منطقه است/ کشتار مسلمانان تمدن نیست/شیعه و سنی اختلافی ندارند، دو مسیر با یک هدفندبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ حجت‌الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهور صبح امروز سه‌شنبه ( 14 آذر) در مراسم افتتاحیه کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی که در سالن اجلاس سران تهران برگزار شد، اظهار کرد: امروز پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته شده است و توطئه بزرگی که قدرت‌های جهانی، استکبار و صهیونیسم علیه ملت‌های منطقه طراحی کرده‌ بودند بخش اعظم آن نقش بر آب شده است.

راه مسلمانان تا ریشه‌کن کردن تروریست‌ها باید ادامه یابد

روحانی ادامه داد: البته راه مسلمانان علیه تروریسم همچنان باید تا ریشه‌کن شدن همه عوامل و اذناب آن در منطقه ادامه یابد.

وی با بیان اینکه کسانی که در عراق و سوریه علیه تروریست‌ها جنگیدند، حق بزرگی بر گردن ثبات، امنیت منطقه و جهانیان دارند، گفت: این تروریسم فقط تهدیدی برای منطقه نبود، بلکه تهدید برای جهان بود، برای اروپا و آمریکا هم تهدید بود.

باید همگان از رزمندگان صف مقاومت ممنون باشند

رئیس جمهور کشورمان افزود: همه انسان‌هایی که علاقمند به ثبات و امنیت جهانی هستند باید از رزمندگان صف مقاومت در برابر تروریسم ممنون و متشکر باشند که متأسفانه این چنین نیست.

روحانی تأکید کرد: به جای اینکه از این دولت‌ها و همه کسانی که در مبارزه با تروریسم تلاش کرده‌اند، تشکر کنند، در فکر تضعیف و توطئه علیه آنها هستند.

وی گفت: پارسال زمانی که با همین مناسبت با یکدیگر صحبت می‌کردیم خوشحال بودیم که حلب به دست رزمندگان اسلام آزاد شده است.

رئیس جمهور کشورمان تصریح کرد: در سخنرانی پارسال به شما عرض کردم که به زودی پیروزی‌های دیگری را در برابر تروریسم شاهد خواهیم بود و امسال در شرایطی اینجا جمع شده‌ایم که پایگاه‌های تروریسم فروریخته، موصل و همه شهرها تا شهر مرزی بوکمال آزاد شده است.

برخی کشورها نزدیکی خود با رژیم صهیونیستی را با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند

روحانی گفت: بخش تلخی که ما امروز شاهد آن هستیم این است که برخی از کشورهای منطقه و اسلامی نزدیکی خود را نسبت به رژیم صهیونیستی با کمال بی‌پروایی آشکار می‌کنند.

وی اظهار کرد: برخی از این کشورها که سالهای گذشته پنهانی با دشمنان اسلام در این منطقه در گفت‌وگو، تعامل و همکاری بودند، لااقل به زبان منکر آن بودند، آنقدر این ارتباط زشت، شوم، قبیح و ناپسندیده بود که هیچ مقامی از کشورهای اسلامی توان آن را نداشت که به صراحت به مردم بگوید اسرائیل دوست دوست ماست و مقاومت منطقه دشمن ماست.

رئیس جمهور کشورمان بیان کرد: متأسفانه امروز تلاش می‌کنند تا این منکر بزرگ را به معروف تبدیل کنند، تردیدی ندارم که ملت‌های منطقه و مسلمانان جهان نخواهند گذاشت این نقشه شوم به ثمر برسد.

روحانی تأکید کرد: ملت بزرگ فلسطین و ملت‌های بزرگ منطقه، علما، نخبگان، فرهیختگان و جوانان مسلمان هرگز معضل، دشمنی صهیونیسم و اشغال سرزمین فلسطین را فراموش نخواهند کرد.

وی ادامه داد: همواره یکی از آرزوهای مردم مسلمان آزادی قدس شریف بوده، هست و خواهد بود؛ در کنار همه توطئه‌هایی که امروز در منطقه از سوی استکبار و صهیونیسم مشاهده می‌کنیم برخی از آنها کمتر مورد توجه قرار می‌گیرد.

آمریکا و صهیونیست‌ها گروه‌های تروریستی را ساخته‌اند

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: اینکه قدرت‌های بزرگ، آمریکا و صهیونیست‌ها، گروه‌های تروریستی را ساختند و به جان مردم انداختند نکته واضحی است. هم ما می‌دانیم و هم آنها اعتراف می‌کنند و کرده‌اند و ناچارند اعتراف کنند.

روحانی ادامه داد: همه می‌دانند که القاعده را چه کسانی تشکیل دادند، همه می‌دانند چه قدرت‌هایی بودند که در شرق این منطقه در افغانستان و پاکستان تروریست‌ها را به وجود آوردند و چگونه این را در منطقه پخش کردند.

وی اضافه کرد: همه می‌دانند که چه کسانی به تروریست‌ها پول و سلاح دادند، کمک فنی و اطلاعاتی کردند؛ گرچه در نهایت این ماری که برای نیش زدن به دیگران در آستین خودشان پرورش داده بودند، به خود آنها هم حمله کرد و آنها را هم گزید.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه آنها هم از آثار شوم تروریسم بی‌نصیب نماندند، ادامه داد: همه ما می‌دانیم که با تروریسم چه جنایت‌های بزرگی را در این منطقه مرتکب شدند، اما برخی از نکات این توطئه شاید کمتر مورد توجه قرار گرفته باشد.

روحانی بیان کرد: اولین اقدام شومی که اینها در منطقه انجام دادند، فرصت‌سوزی بود؛ ما می‌گوییم در عراق و سوریه مردم را کشتند، آثار تمدنی را ویران کردند، ترس و وحشت را در میان مردم به وجود آوردند، خون‌های بیگناهان به زمین ریخته شد، اما نمی‌گوییم عراق و سوریه از فرصت توسعه و تمدن نوین جهانی چندسال عقب رانده شدند.

هر موقع ملت ایران در مرز پیشرفت قرار گرفت دشمن توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما ایجاد کرد

وی گفت: ما این را می‌دانیم از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی در این سرزمین هر موقع ملت ایران توانستند در مرز پیشرفت و تعالی قرار بگیرند، توطئه‌ای برای فرصت‌سوزی علیه ما درست کردند.

رئیس جمهور کشورمان اظهار کرد: آن زمانی که ما کشور را آرام و از مشکلات داخلی عبور کردیم، کشور آماده بازسازی و سازندگی بود فردی و حزبی را در این منطقه علیه ملت ایران تحریک کردند و جنگ 8 ساله صدام را طراحی کردند.

روحانی اضافه کرد: بعد از اینکه از جنگ رهایی یافتیم و مشغول بازسازی شدیم به محض اینکه رشد و توسعه را در این کشور مشاهده کردند دست به توطئه دیگری زدند به نام تهدید هسته‌ای برای منطقه و جهان.

وی گفت: سالها ما را در جنگ اقتصادی قرار دادند. امروز هم چون می‌بینند جمهوری اسلامی در مسیر رشد و توسعه خود قرار گرفته است در فکر طراحی جدید دیگری برای ایران و منطقه هستند.

رئیس جمهور کشورمان با بیان اینکه سوریه دیر یا زود از تروریسم نجات خواهد یافت، گفت: سوریه دیر یا زود نیروهای خارجی را از کشور خود بیرون خواهد راند. ملت عراق متحدتر از همیشه در آینده خواهد بود. کُرد و شیعه و سنی برادرانه در عراق در کنار هم خواهند بود و عراق سربلند و توسعه یافته‌ای خواهند ساخت.

روحانی با اشاره به اینکه یمن هم از دست متجاوزین نجات خواهد یافت، ادامه داد: ملت مقاوم و فداکار یمن متجاوزان را پشیمان خواهد کرد. همه اینها درست است اما فرصت‌هایی که از دست رفته چگونه جبران خواهد شد؟

وی افزود: ما در ایران می‌دانیم که بازسازی 8 سال تجاوز به کشورمان چندسال زمان می‌خواهد. ما می‌دانیم توطئه تحریم علیه ایران چند سال زمان می‌خواهد، اولین خیانت بزرگی که قدرت‌های بزرگ و صهیویسم به غیر از کشتار و ویرانی کشورهای منطقه انجام دادند، فرصت‌سوزی بود. نگذاشتند سوریه به آبادانی و توسعه مورد نظر خود برسد.

رئیس جمهور کشورمان تأکید کرد: حدود 40 سال است که عراق گرفتار است یا جنگ صدام و تجاوز او علیه ایران، ویرانی دو کشور، یا تجاوز صدام به کویت و ویرانی منطقه یا جنگ ائتلاف علیه عراق و ویرانی آن یا حمله آمریکا به افغانستان و ویرانی این کشور یا حمله آمریکا به عراق و ویرانی بیشتر آن و یا موضوع تروریسمی که به جان مردم انداختند.

روحانی ضمن مطرح کردن این سوال که چرا فرصت‌های مردم مسلمان و مظلوم این منطقه را از بین بردید، تأکید کرد: صهیونیست‌ها‌، آمریکایی‌ها و استکبار جهانی باید پاسخ بدهند، باید در برابر ملت‌های این منطقه پاسخگو باشند. چرا فرزندان مردم را در این منطقه کشتید؟

وی در ادامه خطاب به استکبار، آمریکا و صهیونیسم اظهار کرد: چرا کشورهای منطقه را به ویرانه تبدیل و با تحویل سلاح به برخی کشورها، مردم یمن رازیر بمباران‌ها نابود کردید؟

رئیس جمهور کشورمان ادامه داد: با این شرایط شما می‌خواهید مسلمانان ارتباط خوبی با شما داشته باشند و به شما احترام بگذارند؟ آیا شما ادعا می‌کنید تمدن بشری و انسانی دست شماست؟ آیا کشتار مردم تمدن محسوب می‌شود؟

روحانی خاطرنشان کرد: اولین فاجعه‌ای که در منطقه ما رخ داده و کمتر به آن توجه شده، فرصت‌سوزی‌هاست. استکبار و صهیونیسم این مسئله را به عنوان ثمره‌ای شوم برای منطقه به ارمغان آورد.

وی تصریح کرد: بذر اختلاف میان شیعه و سنی، کُرد و عرب، علوی و سنی نیز از ثمره استکبار صهیونیسم است، آیا به زودی آثار این اختلاف و نزاع‌ها از بین می‌رود؟

رئیس جمهور کشورمان گفت: ملت‌های منطقه قرن‌ها در کنار یکدیگر زندگی می‌کردند. کُرد، ترک، عرب، فارس و شبه قاره هند و غرب آسیا هم در کنار یکدیگر بودند، اختلافی وجود نداشت و همه برادرانه با یکدیگر زندگی می‌کردند.

روحانی اضافه کرد: در قرن 20 و 21 استکبار بذر اختلاف میان مردم را افشاند و میان اقوام، شیعه و سنی اختلاف ایجاد کرد. در صورتی که آنها اختلافی با یکدیگر ندارند و ایندو دو مسیر برای یک هدف محسوب می‌شود و دو راه به سمت چشمه توحید و نبوت هستند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: