چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 19
کد خبر: ۲۶۵۲۰
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۴۹

سفیر ایتالیا در تهران گفت: رم از ادامه برجام حمایت می‌کند و آمریکا نمی‌تواند تغییری زیادی در برجام ایجاد کند چون این یک توافق بین‌المللی است.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایسنا، مائورو کانچاتوری در نشست «اروپا و تحولات ژئوپلیتیک منطقه خاورمیانه» که عصر سه‌شنبه با حضور هلنا سونگلند سفیر سوئد در تهران، علیرضا فرجی راد مدیرکل شورای راهبردی روابط خارجی و نیکلاس هاپتون سفیر انگلیس در تهران در شورای راهبردی روابط خارجی برگزار شد، با بیان اینکه رم به دنبال گسترش تعاملات فرهنگی با سایر کشورهاست، تصریح کرد: کشور ما خواهان تقویت گفت‌وگوی فرهنگی است و در همین راستا با ایران کنسرت‌های مشترکی برگزار می‌کند.

وی درباره رویکرد ایتالیا در قبال فلسطین نیز خاطرنشان کرد: اروپا در خصوص فلسطین به وجود دو پایتخت معتقد است و از نظر ما رویکرد آمریکا در خصوص تغییر پایتخت فلسطین، درست نیست.

سفیر ایتالیا در تهران با تاکید بر پایبندی ایتالیا به برجام افزود: ما با ایران سیاست برجام را داریم که از موسسات اروپایی آغاز شد و هدف این گفت‌وگوها و مذاکرات نزدیک کردن کشورهاست. برجام نقطه آغازی بود که ما توانستیم فعالیت‌های خود را از طریق آن انجام دهیم.

کانچاتوری بابیان اینکه اروپا نتوانست درخصوص بهار عربی تعریف درستی داشته باشد، گفت: ما باید از تمام نگرش‌های آزادی‌خواهانه استقبال کنیم اما اول باید وضعیت را بفهمیم. وقتی چارچوب مشخصی داشته باشیم می‌توانیم از ابزار مصالحه برای گفتگوی برد - برد استفاده کنیم.

وی ادامه داد: در اروپا ما برای گذر از بحران‌ها چارچوب‌های قابل قبولی را تبیین کردیم که موفقیت‌آمیز بود.

سفیر ایتالیا با اشاره به سیل مهاجرانی که بعد از تحولات منطقه به این کشور سرازیر شدند نیز گفت: جمعیت زیاد این مهاجران برای اروپا به‌ویژه ایتالیا دردسرساز شده است زیرا ایتالیا دروازه ورود مهاجران به اروپا است.

وی در پاسخ به این سوال که رویکرد ایتالیا در قبال تصمیم ترامپ در خصوص تعلیق یا ادامه برجام چه خواهد بود؟ گفت: ایتالیا و کشورهای اروپایی از برجام حمایت کردند و کاملا مشخص است که نقض این تعهد می‌تواند باعث ایجاد بی‌ثباتی در منطقه شود. ایتالیا از ادامه برجام حمایت می‌کند و در خصوص تصمیم ترامپ باید صبر کنیم. آمریکا نمی‌تواند تغییر زیادی ایجاد کند چون این یک توافق بین‌المللی است. باید ۴۸ ساعت دیگر هم صبر کنیم و امیدوار باشیم خروجی مثبتی داشته باشد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: