چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 19
کد خبر: ۲۶۵۲۳
تاریخ انتشار: ۲۰ دی ۱۳۹۶ - ۰۸:۵۱

کشور ترکیه که به علت وضعیت جغرافیایی خاص یکی از پرباران ترین کشورهای منطقه خاورمیانه محسوب می شود، در سال آبی جاری با کاهش بارش ها، درگیر شدیدترین خشکسالی 40 سال اخیر است.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل ازایرنا، کاهش محسوس بارش باران و برف در سال آبی جاری در ترکیه موجب تعجب کارشناسان و سبب نگرانی مردم شده و بر دغدغه مقامات این کشور برای تامین آب کشاورزی و آب مصرفی شهرها افزوده است.

بنا به اعلام شبکه تلویزیونی آ.خبر، هم اکنون 65 درصد ظرفیت سدهای اطراف شهر استانبول، 20 درصد سدهای اطراف شهر آنکارا و 34 درصد سدهای اطراف شهر ازمیر به عنوان سه شهر پرجمعیت ترکیه پر شده و این میزان ذخیره آبی در این موقع از سال، رقم پایینی محسوب می شود.

بنا به اعلام این رسانه، در سایر استان ها و مناطق ترکیه نیز وضعیت مشابهی در ذخیره سدها حاکم بوده و کمتر از نیمی از ظرفیت سدهای ترکیه تاکنون پر شده است.

بر اساس گزارش این رسانه، به طور میانگین حدود نیمی از ظرفیت 6 سد تامین کننده آب کلانشهر استانبول پر شده و این میزان در خصوص سدهای تامین کننده آب آنکارا نیز بحرانی تر بوده و به طور میانگین حدود 23 درصد از ظرفیت سدهای اطراف این شهر پر شده است و نگرانی جدی در تامین آب پایتخت ترکیه در ماه های پیش رو وجود دارد.

بر اساس این گزارش، ذخایر سد کبان با 31 میلیارد متر مکعب گنجایش در شرق ترکیه نیز به عنوان یکی از سدهای بزرگ این کشور در ماه های گذشته از 54 درصد ذخیره آبی به کمتر از 30 درصد ذخیره آبی رسیده است.

بنا به اعلام شبکه تلویزیونی آ.خبر، سد آتاتورک نیز که با ظرفیت حدود 49 میلیارد متر مکعب بیش از مجموع ظرفیت سدهای ایران گنجایش دارد، در سال آبی جاری با کاهش شدید ذخیره آب مواجه شده و میزان ذخیره آب در پشت این سد نیز کاهش محسوس یافته است.

بر اساس اعلام این رسانه، سال گذشته میزان ذخایر این سد به بیش از 90 درصد ظرفیت اسمی رسیده بود ولی هم اکنون 70 درصد ظرفیت اسمی خود ذخیره آبی دارد.

بنا به اعلام این رسانه، میانگین ذخایر آبی سدهای اطراف شهر ازمیر نیز به عنوان سومین شهر پرجمعیت ترکیه 34 درصد گنجایش آنهاست و کاهش محسوسی در ذخایر آبی در این شهر جنوب غربی ترکیه به چشم می خورد.

بر اساس اعلام این رسانه، بنا به پیش بینی کارشناسان هواشناسی، در ماه های آینده با افزایش بارش ها، بخشی از این خشکسالی جبران خواهد شد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: