سه‌شنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - 2018 December 18
کد خبر: ۲۷۱۸۰
تاریخ انتشار: ۲۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۱:۳۳
حاشیه جلسه استیضاح ربیعی؛
جلسه استیضاح ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با حاشیه‌هایی همراه بود.

ماجرای بلیت بازگشت ربیعی به وزارتخانه/ گریه‌هایی که ربیعی برای خرید رأی می‌کندبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ قرار بود دستور کار صحن علنی امروز مجلس(سه‌شنبه22 اسفند ماه) استیضاح علی ربیعی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و عباس آخوندی وزیر راه و شهرسازی باشد، همین موضوع موجب شده بود تا خبرنگاران، تصویربرداران و عکاسان را بسیار زودتر از زمان موعد مقرر در پشت درهای صحن علنی مجلس در انتظار نگه دارد.

هنوز تا ساعت 8:15 دقیقه باقی مانده بود، اما تصویربرداران و عکاسان پشت درها ایستاده‌اند تا به محض باز شدن درها برای شکار لحظه‌ها و قرار گرفتن در جایگاهی مناسب به داخل صحن وارد شوند.

ساعت 8:15 دقیقه در صحن به روی آنها باز شد، با ورود آنها قاضی زاده هاشمی عضو هیئت رئیسه مجلس دستور کار امروز را با همان عنوان استیضاح ربیعی و آخوندی قرائت کرد.

بعد از قرائت ‌آیاتی از قرآن کریم جلسه به صورت رسمی آغاز شد و بعد از آن جهانگیری معاون اول رئیس جمهور به همراه ربیعی وزیر کار، سیف رئیس کل بانک مرکزی، امیری معاون پارلمانی رئیس جمهور، امیرحاتمی وزیر دفاع به صحن علنی وارد شدند، اما بعد از قرار گرفتن در کنار صندلی‌های سبز رنگ خود نمایندگان در اطراف آنها تجمع کردند، این تجمع و گعده‌ها تا مدتی در اطراف آنها باقی ماند و در این زمان قاضی زاده شروع به قرائت اسامی موافقان استیضاح ربیعی کرد.

عثمانی، مقصودی، حسن‌بیگی، شهاب نادری، فرهنگی، حسن‌وند، محمدرضا پورابراهیمی و تاجگردون نمایندگانی بودند که در موافقت با استیضاح ربیعی نامشان قرائت شد، اما نکته جالب توجه اینجا بود که محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی و تاجگردون رئیس کمیسیون برنامه و بودجه به عنوان 2 نماینده و تیر خلاص قرار است بعد از سخنان ربیعی و دفاع وی از خود صحبت کنند که این موضوع شاید برای این وزیر کار را تا حدودی سخت کند.

عثمانی نماینده مردم بوکان به عنوان اولین نماینده در پشت تریبون قرار گرفت. وی در میانه صحبت‌های خود اشاره‌ای به برخی لابی‌ها و درخواست‌های نمایندگان از ربیعی کرد که این صحبت به مذاق برخی نمایندگان خوش نیامد و بیگدلی نماینده‌ای بود که با در دست گرفتن آیین نامه داخلی مجلس به سمت جایگاه هیئت رئیسه فریاد زنان حرکت کرد که تعدادی از نمایندگان وی را آرام کرده و به صندلی خود بازگرداندند.

ساعت یک ربع به 9 بود که واعظی رئیس دفتر رئیس جمهور به همراه آوایی وزیر دادگستری هم به صحن علنی وارد شد، اما صحن علنی مجلس همچنان جوی غیرآرام را سپری می‌کرد تا جایی که لاریجانی به نمایندگان تذکر داد تا اطراف ربیعی و دیگر وزرا را خالی کرده که بتواند به انتقادات و سخنان مخالفان گوش دهند.

اما شاید بتوان نکته مشترک اظهارات مخالفان امروز ربیعی را استفاده ابزاری این وزیر از احساسات دانست.

حسن‌بیگی یکی از مخالفان در سخنان خود با انتقاد گفت که ربیعی به عنوان کسی که همسرش فوت کرده در رسانه ها اشکش را به مردم نشان می‌دهد و با احساسات مردم را تحت تأثیر قرار می دهد.

بحث سوء استفاده از جریان احساسی از سوی ربیعی تا جایی برای نمایندگان طی این مدت گران آمده بود که نگهبان سلامی ضمن انتقاد شدید خطاب به این وزیر اعلام کرد آقای ربیعی هر زمان که جلسه استیضاح شما برگزار می‌شود با درآوردن قرآنی از جیب و بغض کردن احساسی شده،  از ارزش‌های اسلامی سوء استفاده می‌کنید و برای خود بلیت بازگشت را تهیه می‌کنید، اما امروز در مجلس توسط بلیت هواپیمایی آسمان سقوط خواهید کرد.

بر خلاف جریان انتقادی برخی وکلای ملت نسبت به ربیعی همچنان برخی از نمایندگان گاه اصلاح طلب و گاه اصول‌گرا به دور ربیعی و دیگر وزرا جمع می‌شدند تا جایی که بار دیگر لاریجانی تذکری جدی را به نمایندگان اعلام کرد تا اطراف ربیعی را خالی کنند.

محبی‌نیا نماینده مردم میاندوآب به عنوان اولین مخالف استیضاح ربیعی در پشت تریبون قرار گرفت و با قسم یاد کردن در اینکه غیر از حقیقت چیزی نگوید شروع به آغاز سخن کرد، اما در همان اوایل اظهاراتش نسبت به انتقاد حسن‌بیکی نماینده مردم دامغان که گریه‌های ربیعی را برای همسرش در تلویزیون مورد شماتت قرار داده بود، بیان کرد که چرا بدن یک خانم را در قبر می‌لرزانید، خانمی که در جنگ یک رزمنده بوده و بچه‌هایش را در زیر توپ و تانک عراق بزرگ کرده است.

محبی‌نیا در میانه سخنانش اصرار فراوانی داشت تا نشان دهد سال‌های که ربیعی را می‌شناسد، او همیشه حقایق را گفته و در زمان ایرادات از سوی این شخص انتقاداتی را هم داشته است. تا جایی که اعلام کرد که بنده وی را 40 سال است که می‌شناسم و حتی یک بار ربیعی از من به شورای عالی امنیت ملی شکایت کرده است، ولی توانستم با دفاع جانانه پیروز شوم.

این نماینده همچنین بار دیگر نسبت به انتقاد برخی نمایندگان مخالف ربیعی که به گریه‌های وی در تلویزیون اعتراض کرده بودند، گفت: اگر ربیعی در تلویزیون گریه بکند می‌گویند چرا گریه کرد، اگر هم بخندد باز هم می‌گویند چرا؟ در این موقع صدای برخی نمایندگان در اعتراض وی به محبی‌نیا درآمد.

محبی‌نیا در انتهای اظهاراتش با کنایه نسبت به سخنان نگهبان سلامی که گفته بود امروز هواپیمای شما را سقوط می‌کند، گفت: از شما نمایندگان می‌خواهم که امروز هواپیمای ربیعی را ساقط نکنید! و در ادامه شروع به دعا کردن در پشت تریبون کرد، اما در این زمان با حالتی کنایه اعلام کرد بنده دیگر حرف نمی‌زنم زیرا آقای کواکبیان نسبت به من گاردی اعتراضی به خود گرفته است.

بعد از اظهارات محبی‌نیا، کواکبیان نماینده مردم تهران به عنوان مخالف بعدی استیضاح در پشت تریبون قرار گرفت.

اما در این میان الیاس حضرتی عضو هیئت رئیسه فراکسیون امید که برای گفتگو با خبرنگاران به جایگاه آنها آمده بود، نظر خود را نسبت به استیضاح سه وزیر کار، راه و کشاورزی را منفی اعلام کرد و گفت که به نظر بنده علی رغم آن که گروه پایداری فشارهایی را به سمت آخوندی وارد می‌کند، اما معتقدم این سه وزیر باقی می‌مانند.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: