سه‌شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ - 2018 November 20
کد خبر: ۲۸۵۹۳
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴

وزارت خارجه آمریکا ضمن محفوظ دانستن حق اعتراض مسالمت آمیز، خشونت امروز در بصره علیه دیپلمات ها را محکوم کرد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل ازایرنا، هدر نوئرت سخنگوی وزارت خارجه آمریکا عصر جمعه به وقت محلی در بیانیه ای مطبوعاتی افزود: تحت قانون اساسی عراق حق اعتراض مسالمت آمیز و وظیفه حفاظت از اموال عمومی و خصوصی دو کفه یک ترازو هستند.
وی ادامه داد: آمریکا خشونت علیه دیپلمات ها از جمله آن چه که امروز در بصره رخ داد را محکوم می کند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اضافه کرد: ما از همه طرف ها اعم از گارد امنیتی و معترضان می خواهیم حق اعتراض مسالمت آمیز خود را با حفاظت از دیپلمات ها و اماکن آنها برگزار کنند.

اگرچه در بیانیه وزارت خارجه آمریکا نامی از کنسولگری ایران در بصره برده نشده است اما این مکان دیپلماتیک عصر جمعه مورد حمله عده ای از مهاجمان تحریک شده ، قرار گرفت.

برغم هشدار آیت الله سیستانی مرجعیت عالی عراق، همچنین امروز مهاجمان در بصره به چندین ساختمان و مقر احزاب حمله و آنها را به آتش کشیدند.

شماری از مهاجمان دیروز، وارد سرکنسولگری ایران در بصره شدند و با آتش زدن لاستیک خودرو به اموال و ساختمان آسیب زدند.

ابراهیم الجعفری وزیر خارجه عراق هم در بیانیه ای ضمن حمایت از مطالبات معترضان در بصره، به آنان هشدار داده است که آرامش و مسالمت آمیز بودن اعتراضات را مراعات کنند.

وی گفته است که این گونه اقدامات (خشونت بار) موجب فرصت سازی برای دشمنان عراق و فرصت طلبان می شود.
وزیر خارجه عراق، حفظ روابط با کشورهای جهان را یک وظیفه ملی دانسته و بر حفاظت از دفاتر نمایندگی و کنسولگری های خارجی تاکید کرده است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: