يکشنبه ۰۴ فروردين ۱۳۹۸ - 2019 March 24
کد خبر: ۲۹۱۸۷
تاریخ انتشار: ۱۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۲

رئیس جمهوری ترکیه در یادداشتی در روزنامه واشنگتن پست با اشاره به ابهام های موجود در پرونده قتل خاشچقی تاکید کرد برای آنکارا روشن است که دستور این قتل از بالاترین مقام های سعودی صادر شده است.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  ایرنا، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه در این یادداشت به ابهام های موجود در پرونده قتل جمال خاشقچی روزنامه نگار معترض سعودی که در کنسولگری عربستان در استانبول کشته شد، پرداخت.
اردوغان با اشاره به اینکه قتل خاشقچی توسط یک تیم کشتار و با برنامه ای از پیش طراحی شده برای جهانیان روشن است، تاکید کرد: اما هنوز پرسش هایی وجود دارد که پاسخ آن مشخص نیست؛ از جمله اینکه جسد خاشقچی کجاست؟ همدست محلی قاتلان سعودی که بوده است؟ و دستور قتل از کجا صادر شده است؟
رئیس جمهوری ترکیه با بیان اینکه قطعا قاتلان خاشقچی در میان 18 نفری هستند که مقام های سعودی دستگیر کرده اند، ادامه داد: ما می دانیم که این افراد برای اجرای دستوری که داشتند، آمدند. یعنی قتل خاشقچی و خروج از ترکیه و در نهایت می دانیم که دستور قتل خاشقچی از بالاترین مقام های دولت سعودی صادر شده است.
اردوغان تصریح کرد با وجود آنکه برخی آرزو دارند این «مشکل» مشمول مرور زمان شود، اما ترکیه همچنان به رسیدن به پاسخ این پرسش ها اصرار خواهد کرد.
وی در این یادداشت همچنین تاکید کرد که ترکیه برای حصول اطمینان از اینکه جهان به پرسش این سوالات ادامه می دهد، شواهد خود را در اختیار دوستان و متحدان خود از جمله ایالات متحده گذاشته است.
اردوغان در عین حال نوشت: برای بار دوم می گویم که معتقد نیستم ملک سلمان (پادشاه عربستان) دستور قتل خاشچقی را داده باشد. از این رو، دلیلی وجود ندارد که باور کنم این قتل منعکس کننده سیاست رسمی عربستان سعودی است.
وی با بیان اینکه دوستی ترکیه با عربستان باعث نمی شود آنکارا چشم های خود را بر این قتل از پیش برنامه ریزی شده ببندد، افزود: این قتل نقض آشکار کنوانسیون وین پیرامون روابط کنسولی است.
رئیس جمهوری ترکیه همچنین خواستار دستگیری سرکنسول فراری عربستان در استانبول و همچنین همکاری دادستان کل سعودی با مقام های ترکیه ای شد.
به گزارش ایرنا، تحقیقات در زمینه پرونده قتل خاشقچی که بیش از چهار هفته پیش به دست مأموران اعزامی آل سعود در استانبول به قتل رسیده، همچنان ادامه دارد و دولت ترکیه تیم قضایی، امنیتی و پلیسی ویژه ای را برای بررسی این پرونده بسیج کرده است.
پنج روز پیش نیز در پی تماس های پادشاه عربستان با رئیس جمهوری ترکیه، دادستان کل سعودی به استانبول اعزام شد و علاوه بر دیدار با مقامات قضایی، امنیتی و پلیسی، به بازرسی از محل وقوع جنایت پرداخت.
بررسی پرونده قتل خاشقچی روزنامه نگار منتقد آل سعود از سوی 'سعود المعجب' دادستان کل عربستان در استانبول عصر چهارشنبه پایان یافت و المعجب پس از سه روز بررسی این پرونده، به کشور خود بازگشت.
دادستانی کل استانبول در ارتباط با سفر دادستان کل عربستان سعودی با انتشار اطلاعیه ای اعلام کرد که 'هیچ یک از مقام های عربستان سعودی به سؤالات دادستانی استانبول درباره جزییات ادعای این کشور مبنی بر وجود همدستان محلی این قتل پاسخ نداده اند'.
دادستانی کل استانبول در بیانیه خود عنوان کرده است: 'جسد خاشقچی پس از قتل، قطعه قطعه و امحا شده و برغم تلاش‌ برای روشن شدن جزئیات و ابعاد این ماجرا، نتیجه ای به دست نیامده است.'
دادستانی کل استانبول در بیانیه خود همچنین اعلام کرد که روزنامه نگار منتقد آل سعود 'طبق نقشه‌ قبلی بلافاصله پس از ورود به کنسولگری عربستان سعودی خفه و کشته شده است.'
صدور این بیانیه بلافاصله بعد از پایان سفر سه روزه 'سعود المعجب' دادستان کل عربستان که برای بررسی پرونده خاشقچی به استانبول آمده بود، موجب تعجب رسانه های ترکیه شد.
تاکنون برای بررسی این جنایت، یک هیأت سعودی به ترکیه اعزام شده که آنها همراه با مأموران و کارشناسان جنایی پلیس ترکیه ساختمان و اقامتگاه کنسولگری در استانبول را بازرسی کرده و شواهد احتمالی قتل جمع آوری شده است.
با گذشت بیش از چهار هفته از قتل خاشقچی که قصد داشت اسنادی درباره استفاده عربستان از سلاح شیمیایی در یمن را فاش کند، هنوز جنازه این روزنامه نگار یافت نشده و حکومت آل سعود در این باره سکوت کرده است.
خاشقچی روز 2 اکتبر (10 مهر) برای طی مراحل ثبت ازدواج با خدیجه چنگیز نامزد ترکیه ای خود، به ساختمان کنسولگری عربستان مراجعه کرد، اما پس از ورود به کنسولگری ناپدید شد.
نامزد وی پس از اطمینان از خارج نشدن خاشقچی از ساختمان کنسولگری، پلیس و مقام های عالی ترکیه را در جریان رویداد قرار داد اما مقام های آل سعود منکر اطلاع از وضع خاشقچی شدند.
حکومت آل سعود پس از 18 روز انکار، در پی فشار بین المللی با صدور بیانیه ای به قتل او در ساختمان کنسولگری عربستان در استانبول اعتراف کرده و مدعی کشته شدن خاشقچی در پی یک مشاجره شد.
همه مدارک و شواهد نشان می دهد که 15 مأمور از نزدیکان محمد بن سلمان ولیعهد عربستان که از طرف او به استانبول اعزام شده بودند، عامل قتل خاشقچی هستند و ادعای آل سعود درباره این روزنامه نگار کذب است.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: