يکشنبه ۰۵ خرداد ۱۳۹۸ - 2019 May 26
کد خبر: ۲۹۳۷۳
تاریخ انتشار: ۱۰ آذر ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۸
رئیس‌‌جمهوری روسیه در نشست سران گروه بریکس در آرژانتین خواستار استفاده از همه امکانات برای حفظ برجام شده سیاست اعمال تحریم‌های یکجانبه و غیرقانونی را رقابتی غیرعادلانه و آسیب‌رساننده به اقتصاد جهانی نامید.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  تسنیم؛ روزنامه «راسیسکایا گازیتا» نوشت: "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه در نشست رهبران کشورهای گروه بریکس (روسیه، برزیل، هند، چین و آفریقای جنوبی) در حاشیه نشست سران گروه20 در آرژانتین، اعلام کرد که حفظ برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) امکان این را فراهم خواهد کرد تا از هر گونه تشدید وخامت اوضاع دوباره درباره برنامه هسته‌ای ایران جلوگیری شود و به همین دلیل لازم است تا از همه امکانات برای حفظ این توافق‌نامه بین المللی استفاده کرد.

پوتین در سخنرانی خود همچنین از سیاست اعمال تحریم‌های یکجانبه انتقاد و تأکید کرد که این سیاست تأثیر منفی بر همکاری‌های بین المللی دارد. وی توضیح داد: «باید متوجه شد که رقابت ناعادلانه غالباً جای خود را به گفت‌وگوهای برابر و صادقانه بین کشورها داده است. افزایش اقدامات بی‌رحمانه در استفاده از تحریم‌های غیرقانونی و یکجانبه که در خارج از چارچوب منشور سازمان ملل انجام می‌شوند، قوانین سازمان تجارت جهانی و دیگر ضوابط شناخته‌شده بین المللی را با شکست مواجه ساخته و همه اینها باعث می‌شود تا روابط تجاری، اعتماد بین شرکای اقتصادی و به‌طور کلی اقتصاد جهانی آسیب ببیند».

رئیس جمهور روسیه از کشورهای گروه بریکس خواست تا یک نظام عادلانه در روابط بین المللی به‌وجود آورند و به‌اتفاق یکدیگر مشکلات کنونی جهان در این رابطه را حل‌وفصل کنند.

دعوت پوتین از کشورهای بریکس برای مشارکت در بازسازی سوریه

ولادیمیر پوتین درباره اوضاع سوریه نیز یادآور شد، روسیه روی تسریع در روند شکل‌گیری کمیته قانون اساسی سوریه در ژنو متمرکز شده است. وی تأکید کرد: «برای برقراری ثبات درازمدت در سوریه باید روند عادی حل‌وفصل سیاسی اوضاع تسریع شود و برای این منظور روسیه با شرکای خود در چارچوب مذاکرات آستانه، یعنی ایران و ترکیه، همکاری کاملی دارد».

رئیس جمهوری روسیه از جمله وظایف مهم در سوریه را بازسازی اقتصاد و زیرساخت‌های این کشور و ایجاد شرایط مناسب برای بازگشت پناهجویان به خانه‌های خود نامید و از شرکای خود در گروه بریکس خواست تا به برنامه کمک‌های انسان‌دوستانه به سوریه ملحق شوند.

وی همچنین به‌بازی گرفتن گروه‌های تروریستی و استفاده از آنها برای رسیدن به اهداف ژئوپولیتیکی مختلف را محکوم کرد و تأکید کرد در برخورد با این گروه‌ها نباید استاندارد دوگانه و یا هرگونه سازشی به‌کار گرفته شود.

عاملین حمله شیمیایی به شهر حلب باید تنبیه شوند

رئیس جمهوری روسیه همچنین تأکید کرد که مسئولین حمله شیمیایی اخیر صورت‌گرفته از سوی تروریست‌ها به غرب شهر حلب سوریه نباید بدون تنبیه رها شوند.

وی گفت: «در سوریه جایی که تروریست‌ها همچنان به حملات خود به نیروهای دولتی ادامه داده و دائماً رژیم آتش‌بس را نقض می‌کنند، در تاریخ 24 نوامبر (سوم آذر) حمله تروریستی علیه ساکنین مناطق غربی شهر حلب با استفاده از مواد شیمیایی مسموم‌کننده که به‌نظر می‌رسد گاز کلر بوده، صورت گرفت. چنین جنایاتی از سوی تروریست‌ها نباید بدون تنبیه رها شود، در غیر این‌صورت آنها بار دیگر به چنین جنایاتی دست خواهند زد».

نگرانی مسکو از خودداری آمریکا از اجرای تعهداتش در کاهش تسلیحات

پوتین گفت، روسیه نگران اوضاع به‌وجودآمده در رابطه با امکان خودداری آمریکا از اجرای تعهدات خویش در قبال پیمان مربوط به نابودی موشک‌های دارای برد کوتاه و متوسط است. به‌گفته وی، نمی‌توان نگران روند اوضاع درباره عدم گسترش تسلیحات نبود. غیرمشخص بودن مواضع آمریکا درباره پیمان کاهش تسلیحات راهبردی تهاجمی نیز خطر ازسرگیری دور جدید مسابقه تسلیحاتی را افزایش داده است.

رئیس جمهوری روسیه از کشورهای گروه بریکس خواست تا مواضع یکسانی درباره این مشکل اتخاذ کنند. به‌عقیده وی، موضع‌گیری واحد این کشورها  تلاش‌های جامعه جهانی در جهت تأمین امنیت و ثبات بین المللی را بسیج خواهد کرد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: