پنجشنبه ۲۷ تير ۱۳۹۸ - 2019 July 18
کد خبر: ۳۰۳۸۱
تاریخ انتشار: ۲۲ فروردين ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۷

فرمانده عملیات دریایی ارتش آمریکا گفت که پیش بینی نمی شود تغییری در چگونگی برخورد نیروی دریایی این کشور با سپاه پاسداران ایجاد شود.

به گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایرنا، دریاسالار جان ریچاردسن فرمانده عملیات دریایی ارتش ایالات متحده گفت که با وجود شناسایی سپاه پاسدران انقلاب اسلامی (ایران) به عنوان سازمانی تروریستی از سوی کاخ سفید، قواعد درگیری برای نیروی دریایی ارتش این کشور با سپاه تغییر نکرده است.

به گزارش تارنمای خبری نیروی دریایی آمریکا، همچنین سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا گفت: نیروی دریایی ایالات متحده عملیات خود را تغییر نداده و به عملیات در هر جایی که قوانین بین الملل اجازه می دهد، ادامه خواهد داد. ما برای تضمین آزادی دریانوردی و جریان آزاد تجارت در آبراه های بین المللی با شرکای خود همکاری می کنیم.

ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا یکی از زیرمجموعه های فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا موسوم به سنتکام است که حوزه عملیاتش خلیج فارس را نیز دربر می گیرد.

سخنگوی ناوگان پنجم نیروی دریایی آمریکا همچنین گفت قواعد درگیری میان این نیرو و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی زمانی می تواند تغییر کند که دو طرف رفتار خود را براساس اقدام متقابل جدید تنظیم کنند که در حال حاضر اینگونه نیست.

ترامپ رئیس جمهوری آمریکا روز دوشنبه هفته جاری (19 فروردین) با انتشار بیانیه ای مطبوعاتی اعلام کرد که سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را در فهرست سازمان های تروریستی قرار می دهد.

در پی این تصمیم آمریکا، جمهوری اسلامی ایران هم در اقدامی متقابل، دولت آمریکا را حامی تروریسم و فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به «سنتکام» را به عنوان گروه های تروریستی شناسایی کرد.

شورای عالی امنیت ملی ایران با صدور بیانیه ای اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران در اقدام متقابل برابر اقدام غیرقانونی و نابخردانه آمریکا اعلام می‌کند که رژیم ایالات متحده آمریکا را «دولت حامی تروریسم» و «فرماندهی مرکزی آمریکا موسوم به سنتکام» و تمام نیروهای وابسته به آن را «گروه تروریستی» می‌داند