شنبه ۰۳ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 22
کد خبر: ۳۰۷۱۲
تاریخ انتشار: ۱۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۸
شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد؛
شبکه تلویزیونی فرانس ۲۴ بیانیه تهران در تعلیق بخشی از تعهدات خود ذیل توافق هسته‌ای را یک اولتیماتوم به کشور‌های اروپایی دانست.

مخاطب پيام تعليق تعهدات هسته‌ای ايران، کشورهای اروپايی هستندبه گزارشروابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ شبکه تلویزیونی فرانس بیست و چهار گزارش داد مخاطب بیانیه ایران مبنی بر تعلیق بخشی از تعهدات هسته‌ای خود، کشور‌های اروپایی هستند.

این گزارش می‌افزاید تعلیق بخشی از توافق هسته‌ای ۲۰۱۵ میان ایران و کشور‌های اروپایی، در واقع هشداری به کشور‌های اروپایی در جهت اخذ تضمین‌های لازم در بخش بانکی و نفتی است. اگرچه این توافق هنوز خاتمه نیافته است، ولی در این مسیر قرار گرفته است. این در حالی است که آمریکایی‌ها از اعمال تحریم‌های جدید خود بر ضد ایران خبر داده‌اند. ایران در واکنش به اقدامات گذشته آمریکا در خروج یکجانبه از توافق هسته‌ای، روز گذشته از تعلیق برخی تعهدات هسته‌ای خود در چارچوب برجام خبر داد.


         بیشتر بخوانید:


 یک سال پس از خروج یکجانبه آمریکا از توافق هسته‌ای با ایران، صبح روز گذشته حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در پاسخ به این گونه اقدامات آمریکا، از تعلیق بخشی از تعهدات برجامی خود خبر داد. رئیس جمهور ایران گفت: «توافق تصریح می‌کند که چنانچه برخی از اعضاء توافق را نقض نمایند، بند بیست و شش و بند‌های سی و شش این حق را به ما داده است تا این موضوع را در کمیسیون مشترک مطرح نماییم و تعهداتمان را کاهش دهیم. امروز ما از تعهداتمان می‌کاهیم، ولی از توافق خارج نمی‌شویم.»

بر این اساس ایران محدودیت‌های مربوط به ذخیره سازی آب سنگین و اورانیوم غنی شده را متوقف خواهد کرد. در عین حال ایران تهدید کرده است که در مرحله بعد توقف بخش‌های دیگری از توافق هسته‌ای را در دستور کار قرار خواهد داد. این بیانیه، اولتیماتومی به پنج عضو دیگر امضاءکننده توافق هسته‌ای، یعنی کشور‌های اروپایی، چین و روسیه است که به پای میز مذاکره بازگردند.

انتهای پیام/