جمعه ۰۱ آذر ۱۳۹۸ - 2019 November 22
کد خبر: ۳۱۰۹۳
تاریخ انتشار: ۱۲ تير ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۶
وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای از تمدید تحریم‌های آمریکا علیه کره شمالی انتقاد و اعلام کرد که کره شمالی تسلیم نمی‌شود. گفتگو‌های رهبران دو کشور تا کنون نتوانسته به نتیجه‌ای مثبت منجر شود.
 
به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایرنا، رئیس جمهور آمریکا و رهبر کره شمالی در طول یک سال گذشته دوبار با یکدیگر دیدار کردند بار اول در هتل «کاپلا» در جزیره سنتوزا در سنگاپور و بار دوم در هانوی، پایتخت ویتنام. اما این دیدار‌ها هیچ دستاوردی نداشته است. ۴ ماه پس از آخرین دیدار در ۸ اسفند ۱۳۹۷ آمریکا تحریم‌های کره شمالی را تمدید کرده است و مقامات کره معترضند.

وزارت خارجه کره شمالی در بیانیه‌ای، تمدید تحریم‌های واشنگتن علیه پیونگ‌یانگ را اقدامی بسیار خصمانه توصیف کرد و اعلام کرد که کره شمالی تسلیم نمی‌شود. در این بیانیه که در خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، از مایک پومپئو، وزیر خارجه ایالات متحده نیز انتقاد شده و با اشاره به سخنان پومپئو که تحریم‌های آمریکا بیش از ۸۰ درصد از اقتصاد کره شمالی را دربرگرفته، پرسیده است: «آیا هدف آمریکا این است که گستره تحریم‌ها را به صد در صد برساند؟»

در این بیانیه آمده است که آمریکا قصد دارد پیونگ‌یانگ را به زانو در بیاورد؛ آن‌هم در حالی‌که با وجود توافقات میان دو کشور برای حرکت در مسیر پاکسازی اتمی شبه‌جزیره کره، تحریم‌ها کاهش نیافته، بلکه افزایش یافته‌است.

در بیانیه وزارت خارجه کره‌شمالی آمده است: «چنانچه کسی جرات از بین بردن حاکمیت ما را به خود راه بدهد، برای دفاع از خودمان لحظه‌ای تردید نخواهیم کرد.»

خبرگزاری کره شمالی به‌نقل از رهبر این کشور گفته است: «کشور ما نه تسیلم تحریم‌های آمریکا می‌شود و نه کشوری‌ست که ایالات متحده قدرت حمله به آن را داشته باشد.»

این بیانیه در حالی صادر شده است که سه روز پیش وزیر خارجه ایالات متحده اعلام کرد کشورش آماده است در مدت کوتاهی پس از ارسال پیام از کره شمالی، مذاکرات اتمی با پیونگ‌یانگ را از سر گیرد. مایک پومپئو در گفتگو با خبرنگاران، ارسال نامه ترامپ به کیم جونگ‌اون، رهبر کره شمالی را نیز تائید کرد. پومپئو ابراز امیدواری کرد که این نامه مقدمات خوبی را برای ادامه مذاکرات مهم با کره شمالی بر سر غیر اتمی شدن شبه‌جزیره کره فراهم کند.

خبرگزاری رسمی کره‌شمالی پس از ارسال نامه اعلام کرده بود که کیم جونگ اون نامه‌ای از دونالد ترامپ با محتوایی فوق‌العاده دریافت کرده است. بنابر این گزارش کیم ضمن تحسین قدرت تشخیص سیاسی و شهامت فوق‌العاده دونالد ترامپ، خبر داد که درباره محتوای جالب نامه او به طور جدی فکر می‌کند.

مذاکرات اتمی بین آمریکا و کره شمالی سال گذشته در سنگاپور و در جریان دیدار تاریخی رهبران دو کشور آغاز شد، اما در حال حاضر بدون پیشرفت خاصی متوقف شده‌است. ترامپ و کیم نتوانستند در جریان دومین دیدار خود در هانوی، پایتخت ویتنام، به توافق مکتوبی دست یابند.

آمریکا خواهان پاکسازی کامل کره شمالی از سلاح‌های هسته‌ای است و می‌گوید تنها پس از پاکسازی تحریم‌های گسترده علیه کره شمالی را لغو می‌کند. اما پیونگ‌یانگ خواستار اقدامات گام به گام است و می‌خواهد پاکسازی اتمی در کنار رفع تحریم‌ها پی‌گیری شوند.

کره شمالی در دوره رهبری کیم جونگ‌اون، سومین رهبر این کشور از خاندان کیم، دست به آزمایش‌های هسته‌ای پرقدرت و موشک‌های بالیستیک زیادی زد. تحلیل‌گران و کارشناسای بر این عقیده هستند که پیونگ‌یانگ به توانایی ساخت موشکی که به خاک آمریکا برسد، دست یافته‌است.

تمامی آزمایش‌های هسته‌ای و نیز آزمایش‌های اصلی مربوط به موشک‌های بالیستیک پس از سال ۲۰۱۸ و آغاز روند مذاکرات واشینگتن و پیونگ‌یانگ متوقف شده‌است.

با وجود خوشبینی‌ها از آغاز دوباره مذاکرات اتمی میان آمریکا و کره شمالی، مدیر آژانس اطلاعات ملی آمریکا، گفته است کیم جونگ‌اون، آماده خلع سلاح هسته‌ای نیست. اما پیونگ‌یانگ می‌گوید خواستار پاکسازی شبه‌جزیره کره از جنگ‌افزار‌های اتمی است.
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: