چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 16
کد خبر: ۳۱۱۶۰
تاریخ انتشار: ۱۹ تير ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۶

چرا نماینده مکرون به ایران آمد؟به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ الجزیره انگلیسی گزارش داد مشاور ارشد دیپلماتیک امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در سفری دو روزه در تهران است. کشور‌های عضو اتحادیه اروپا که توافق هسته‌ای را امضا کرده‌اند، پس از تصمیم تهران برای کاهش تعهداتش درباره غنی‌سازی اورانیوم، درخواست نشست کرده‌اند. فرانسه، آلمان، انگلیس و اتحادیه اروپا نگرانند ایران تعهداتش را در توافق هسته‌ای نقض کند و از تهران خواسته‌اند به طور کامل به برجام پایبند بماند.

فرانسه، انگلیس و آلمان که در اتحادیه اروپا تحت عنوان E۳ شناخته می‌شوند درباره جدیدترین اقدام ایران برای غنی‌سازی اورانیوم فراتر از محدودیت‌های اعمال شده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) عمیقا ابراز نگرانی کردند و از همه طرف‌ها در توافق هسته‌ای خواستند برای کاهش تنش‌ها مسئولانه تلاش کنند.

در بحث درباره این موضوع باید به دو مورد اشاره کرد. نخست و و مهمتر این که اگر اروپایی‌ها مکانیزم ماشه را که در برجام گنجانده شده است، فعال کنند، خود اقدامی تنش‌زا است و باعث می‌شود هر آن چیزی که از برجام باقی مانده است هم از بین برود.  نکته دوم این است که فرانسه تلاش‌های E۳ را در این خصوص رهبری می‌کند و امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه نماینده خود را به تهران فرستاده است تا در دیدارهایش با مقامات ایرانی در روز چهارشنبه آن‌ها را متقاعد کنند از گام‌هایی که برای کاهش محدودیت‌هایش برداشته است عقب‌نشینی کنند. 

به دنبال محقق نشدن خواسته‌های ایران از برجام، در گام نخست کاهش تعهدات، تهران در روز یکشنبه (۷ ژوئیه/۱۶ تیر) اعلام کرد که وارد گام دوم کاهش تعهدات برجامی اش شده و از این پس به محدودیتی که در برجام برای میزان غنی‌کردن اورانیوم تعیین شده پایبند نخواهد بود. این اقدام ایران با واکنش اتحادیه اروپا همراه شد و این اتحادیه از تهران خواست که گام‌های بعدی را بر ندارد. همچنین یکی از مقام‌های کاخ الیزه اعلام کرد که مکرون، اقدام تهران را «نقض» برجام خوانده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: