دوشنبه ۲۲ مهر ۱۳۹۸ - 2019 October 14
کد خبر: ۳۱۱۹۴
تاریخ انتشار: ۲۳ تير ۱۳۹۸ - ۰۹:۴۸

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، یکی از اساتید دانشگاه عمان در واکنش به انتشار برخی از گزارش‌های خبری در خصوص خروج نیروهای امارات از یمن گفت که جنگ علیه این کشور جنگ نیابتی آمریکا است و این کشور اجازه نمی‌دهد کسی بدون اجازه آن از این جنگ خارج شود.

دکتر «حیدر اللواتی» در حساب کاربری خود در توییتر نوشت: «امارات نیروهای خود را از یمن خارج می‌کند و این اعترافی است دیرهنگام به اینکه در جنگ خانمان سوزی که هزاران غیر نظامی کشته و یک فاجعه انسانی به بار آمده، نمی‌توان پیروز شد».

او در ادامه نوشت: «بازیگران جنگ مستقیم  در یمن، به جنگ فراگیر نیابتی بین برادران و هموطنان منتقل خواهند شد و در نهایت این یمن است که پیروز خواهد شد».

این استاد دانشگاه عمان در پاسخ به سوال یکی از کاربران که پرسیده بود خروج نیروهای امارات از یمن صرفاً یک تبلیغات رسانه‌ای و آمادگی برای حمله ناگهانی است اظهار داشت که خروج نیروهای اماراتی از برخی مناطق یمن نه تنها تبلیغات بلکه واقعیت است و ابوظبی تلاش می‌کند راهبرد خود در لیبی را در یمن نیز پیاده کند.

اللواتی گفت: «امارات با حمایت از نیروهای تحت امر طارق عفّاش (برادر زاده علی عبدالله صالح)  همانند حمایت خود از نیروهای خلیفه حفتر در لیبی، به دنبال تداوم جنگ غیر مستقیم در یمن است».

اخیراً امارات متحده عربی عربستان سعودی در عملیات نیروهای شرق لیبی موسوم به نیروهای ارتش ملی این کشور برای سیطره بر شهر طرابلس، از از خلیفه حفتر حمایت تسلیحاتی و سیاسی کرده اند با این حال این عملیات شکست خورده است.

دکتر حیدر اللواتی جنگ عربستان سعودی و امارات در یمن را جنگ نیابتی آمریکا در این کشور دانست نگفت و گفت: «آمریکا هرگز به کسی اجازه نخواهد داد در مقطع کنونی کاملاً از یمن خارج شود».

اخیراً گزارش‌هایی مبنی بر اینکه امارات متحده عربی تعدادی از نیروهای خود را از یمن خارج کرده منتشر شده است.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا به نقل از یک مسئول اماراتی که نخواست نامش فاش شود با تأیید این گزارش‌ها مدعی شد که ابوظبی به دنبال این است که راهبرد خود را در یمن از جنگ به صلح تغییر دهد.

از سوی دیگر، برخی از تحلیلگران خروج نیروهای امارات از یمن را به تحولات منطقه خلیج فارس مرتبط دانسته‌اند و هشدارهای انصارالله یمن به کشورهای متجاوز از جمله عربستان و امارات را مزید بر علت دانسته‌اند.

مقامات ارشد یمن یک ماه پیش اعلام کردند که برای مجبور کردن دشمن سعودی و اماراتی جهت پایان دادن به تجاوزات نظامی خود، دست به اجرای معادله «فرودگاه در برابر فرودگاه»  خواهند زد.

بر اساس همین معادله، نیروهای ارتش یمن، بیش از ده بار به فرودگاه‌های ابها، جیزان و نجران (واقع در جنوب عربستان سعودی) حمله موشکی (کروز) و پهپادی کرده‌اند و ائتلاف سعودی نیز به این حملات اعتراف کرده است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: