دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13
کد خبر: ۳۱۴۵۷
تاریخ انتشار: ۱۳ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
سخنگوی دولت:
ربیعی گفت: آمریکا پایه‌های سیاست خارجی خود را بر شن‌های روان استوار کرده و با دولت‌های برآمده از ملت و مردم، سرِ خصومت دارد.

نشست خبری سخنگوی دولت آغاز شدبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  باشگاه خبرنگاران؛ علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه، با بیان اینکه فردا چهارده مرداد و سالگرد نهضت مشروطیت و دیروز هم سالگرد اولین انتخابات کاملا آزاد بود، اظهار کرد: آمریکا همواره پایه‌های سیاست خارجی خود را بر شن های روان استوار کرده و با دولت‌های برآمده از ملت و مردم، سرِ خصومت دارد. تحریم ظریف تهاجم به شخص نیست تهاجم به نظام، دولت و ملت است.

سخنگوی دولت دعوت کاخ سفید از ظریف را تایید کرد

سخنگوی دولت گفت: این اقدام آمریکا اتفاق بی‌سابقه در تاریخ دیپلماسی جهان است. اینکه ادعای مذاکره کنند، اما وزیر خارجه آن مملکت را تحریم کنند مضحک است. در دیدار یک سناتور از او دعوت می‌کنند که به ملاقات بیایید و بلافاصله او را تحریم می‌کنند.

ربیعی تصریح کرد: ظریف مسئول سیاست خارجی و دیپلماسی عمومی و امنیتی ماست. او معتمد نظام و رهبری است، ایستادن سپاه، ستاد کل نیرو‌های مسلح و از همه بیشتر رهبر انقلاب، یکپارچگی ما را نشان می‌دهد.

سخنگوی دولت درباره اظهارات معاون حقوقی قوه قضاییه مبنی بر اینکه مسئولانی که فرزندانشان خارج از کشور تحصیل می‌کنند استعفا دهند، گفت: دیدگاه شخصی ایشان بوده، هرچیزی به قانون تبدیل شود ما موظف به اجرای قانون هستیم و ما تبعیت می‌کنیم؛ اما آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد بحث رانت است. هرکسی از هر فرصتی به صورت رانت برای تحصیل در خارج استفاده کرده محکوم است به نظرم هرکسی را که می‌شناسید اعلام‌کنید، قابلیت پیگرد دارد.

او با اشاره به فرصت یک ماهه وزارت کار برای شناسایی دهک‌های پردرآمد از دریافت یارانه گفت: حذف دهک‌های شناسایی شده چراغ خاموش نیست. اکنون اگر کسی در تور شناسایی قرار بگیرد حذف خواهد شد. حذف انبوه در سال‌های قبل صورت گرفته است.

ربیعی درباره حذف چهار صفر از پول ملی بیان کرد: این طرح، همواره موافق و مخالف داشته و در دولت‌های قبل هم این ایده مطرح بوده است؛ آقای همتی فردا یک نشست خبری در این باره دارد. بحث ما انطباق با واقعیت‌های جامعه است، اگر به املاکی‌ها بروید یک تومان آنها چیز دیگری است، اما واقعیت آن است که در جامعه کسی «ریال» را به‌کار نمی‌برد.

او اذعان کرد: آسانی در بیان و نوشتن پول ملی، صرفه جویی در هزینه چاپ پول در دراز مدت است، کاهش ذخیره ارزهای خارجی از آثار مثبت  این طرح است.

سخنگوی دولت ادامه داد: البته اگر ملاحظاتی نباشد، آثار منفی خواهد داشت و ربطی به کاهش و افزایش تورم ندارد.


بیشتر بخوانید: سهم مسکن از تسهیلات بانکی به ۲۰ درصد افزایش می‌یابد/ هیچ ارزی گم نشده است/ پمپئو می‌تواند با خانم مرضیه هاشمی گفتگو کند


امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت خبرنگاران را بهتر می‌کنیم

ربیعی با گرامیداشت روز خبرنگار افزود: این روز ارزشمند را از طرف دولت به همه خبرنگاران تبریک می‌گویم و امیدواریم سه مسئله روزنامه‌نگاری؛ امنیت شغلی، امنیت قلم و معیشت را با همکاری‌های نهادهای صنفی مطبوعات و دولت روز به روز بهتر کنیم.

ایجاد نظارت اسنپی بر قیمت صد قلم کالا 

سخنگوی دولت با اشاره به جلسه مشاوران اقتصادی رئیس جمهور، گفت: گزارش واگذاری اختیارات بازرگانی به وزارت صمت داده شد. اپلیکیشنی ساخته شده که قیمت صد قلم کالا را نشان می‌دهد، این اپلیکیشن قابلیتی دارد که به ۱۲۴ اطلاع می‌دهد و نظارت اسنپی است؛ یعنی نزدیکترین بازرس مراجعه می‌کند.

ربیعی با تأکید بر اینکه هیچ گونه کسری در کالاهای اساسی سال ۹۸ نداریم، تصریح کرد: طبق آخرین آمار واگذاری ارز دولتی، هفتاد درصد این ارز را وزارت جهاد کشاورزی، ۲۳ درصد وزارت بهداشت، ۶ درصد وزارت صمت و ۱ درصد را وزارت ارشاد گرفته‌اند و ۵ پرونده تخلف در این باره تشکیل شده است.

او ادامه داد: آقای ظریف فردا یک نشست خبری دارد که در مورد درخواست مذاکره ترامپ از ایران توضیح می‌دهد؛ ما قائل به مذاکره برای عکس یادگاری نیستیم و هیچ تضمینی هم وجود ندارد که ما مذاکره کنیم و کاخ سفید از دیددگاه خود باز نگردد! این نوع مذاکره برای دیده شدن قابل قبول نیست و ما اسیر مسائل انتخاباتی و چشم و هم چشمی‌های آمریکایی‌ها نخواهیم شد.

سخنگوی دولت بیان کرد: برای ما خانه پوشالی فرقی نمی‌کند، چه دموکرات‌ها چه جمهوری خواهان و هر کسی که در آن خانه است برای ما فرقی نمی‌کند، برخی اتفاقات را از سوی کشور‌های بزرگ می‌بینیم که بیشتر شبیه داستان‌های بچه گانه است که این کشور‌ها دنیا را به بازی می‌گیرند.

ربیعی با اشاره به اینکه ایران بزرگ در انزوای آمریکا گرفتار نخواهد شد،گفت: روسیه و چین تبعیت از تحریم‌های آمریکا را نپذیرفتند؛ آمریکا بسیار بر روی شرکت های چین و روسیه فشار آورد. ما از کشورهایی که در مقابل تحریم ها مقاومت کردند و به تحریم های اعتنا نکردند؛ تشکر می‌کنیم. ما از هر شرایطی که بتوانیم تحریم ها را پشت سر بگذاریم، استفاده می‌کنیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به این سوال که آیا دولت برنامه‌ای برای ایجاد فضای رقابتی جهت افزایش مشارکت مردم دارد یا خیر، اظهار کرد: وزیر کشور از مدت‌ها قبل رایزنی با گروه‌ها را آغاز کرده بود و با  هر دو گروه اصولگرایان و اصلاح طلبان به صورت مجزا برنامه‌هایی داشتند. دولت از حضور حداکثری در انتخابات حمایت می‌کند. دولت از دیدگاه‌های مختلف که در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی اعتقاد دارند و فعالیت می‌کنند، استقبال می‌کند. حتماً وجود سلایق مختلف در این انتخابات به نشاط انتخابات و نشان دادن قدرت همه در داخل ایران در مقابل یاوه‌گویی‌های آمریکا کمک می‌کند.

او افزود: به یاد دارم که در یک دوره‌ای همه احزاب توانستند در انتخابات شرکت کنند و اتفاقاً زنده یاد آیت‌الله طالقانی بیشترین رأی را در آن دوره آورد، ما از اینکه دیدگاه‌های مختلفی در چارچوب قانون اساسی و نظام جمهوری اسلامی ایران وجود دارد استقبال می‌کنیم و حتماً دولت بدون اینکه هیچ مداخله‌ای در روند انتخابات داشته باشد حمایت از انتخابات را در پیش رو خواهد داشت البته حمایت برای انتخاباتی که پُر شور باشد.

سخنگوی دولت درباره اختلاف نظر بین دولت و مجلس و ارجاع آن به هیئت حل اختلاف قوا تصریح کرد: هیئت رفع اختلاف بین قوا در مورد گزارش سالیانه دولت به مجلس تشکیل شده است، نمایندگان دولت آقای امیری و خانم جنیدی و از طرف رهبر انقلاب حجت‌الاسلام ابوترابی بودند که طبق گزارشی که به ما دادند ایشان حرف‌ها را به‌خوبی گوش کرده‌اند و هنوز جلسه نظر خود را نگفته است، اما دیدگاه‌های نمایندگان دولت متقاعدکننده بوده است.

برداشت دولت از صندوق توسعه ملی، دست اندازی به منافع نیست

ربیعی در واکنش به اعتراض منتقدان از برداشت دولت از صندوق توسعه ملی گفت: اگر امروز شرایط مان بحرانی نیست، پس چه زمانی این شرایط بحرانی خواهد بود؟ البته هم اکنون معتقد به وجود شرایط بحرانی نیستم، آنچه دولت عمل کرده دست اندازی به منافع نیست، بلکه با استفاده از قانون بودجه است.

سخنگوی دولت با بیان اینکه ما همیشه از حسن همجواری و فعالیت برای تقویت همکاری استقبال می‌کنیم، تصریح کرد: ما حساب عربستان و امارات را از آمریکا جدا می‌دانیم. همچنین از موافقت‌نامه‌هایی برای امنیت صیادان استقبال می‌کنیم و هر برنامه‌ای برای امنیت کشتیرانی باشد، ما هم در آن حضور داریم.

او بیان کرد: حضور ضد انقلاب در کاخ سفید زیاد شده و ادبیات کاخ سفید به سیمای این گروهک‌ها نزدیک شده است.

ربیعی گفت: این موضوع را بررسی کردیم؛ گرمای این دو ماه بر وزن گیری مرغ تأثیر داشته و با بیماری همراه بوده است، برای مثال مرغی که باید یک کیلو و ۸۰۰ گرم باشد به یک کیلو و ۵۰۰ گرم رسید، همین امر سبب شد تا به مشکل برخورد کنیم. به همین دلیل قیمت مرغ ۱۲۹۰۰ تومان است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: