پنجشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 05
کد خبر: ۳۱۴۶۷
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۶

 به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، در حالی که آمریکا به شدت در تلاش است ایده تشکیل ائتلاف دریایی خود در خلیج فارس را محقق کند و مقامات ارشد کاخ سفید با سفر به کشورهای مختلف جهان در پی ترغیب متحدان و شرکای خود هستند، وزیر دفاع فرانسه از تلاش برای کاستن تنش‌ها در خلیج فارس خبر داد.

به نوشته «خبرگزاری فرانسه» «فلورانس پارلی» وزیر دفاع فرانسه اظهار داشته که پاریس، برلین و لندن قصد هماهنگی و به اشتراک گذاشتن اطلاعات برای تقویت امنیت دریانوردی در خلیج فارس را دارند، اما تجهیزات نظامی بیشتری را عازم منطقه نخواهند کرد.

وزیر دفاع فرانسه در این زمینه اظهار داشت: «قصد سازماندهی خودمان به عنوان کشور‌های اروپایی را داریم، اما یک مورد قطعی است و اینکه اقدام‌های ما تنها یک هدف خواهند داشت، کاستن از تنش‌های کنونی و دفاع از منافع خود.»

این در حالی است که برلین نیز پیش از این پیوستن به «کارزار فشار حداکثری» آمریکا علیه ایران را رد کرده بود. «اولریک دمنر» سخنگوی دولت آلمان به تازگی اظهار داشت که تمرکز باید تنها بر «دیپلماسی» و «تنش زدایی» در بحبوحه افزایش تنش‌ها بین ایران و انگلیس باشد.

«اولاف شولتز» وزیر دارایی و معاون صدر اعظم آلمان نیز هفته گذشته گفت که همه طرف‌ها باید برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس و جلوگیری از بروز یک بحران تازه، تلاش کنند.

به نوشته خبرگزاری «رویترز» شولتز سه‌شنبه  گذشته در مصاحبه با نشریه «فونکه» در مورد تنش‌های اخیر منطقه، گفت: «هدف تمام سیاستمداران مسئول، باید رصد هوشیارانه و دقیق اوضاع و خودداری از حرکت به سمت یک بحران بزرگتر باشد.» (جزئیات بیشتر)

آمریکا که در سه ماه گذشته با اقداماتی نظیر لغو معافیت‌های تحریمی واردکنندگان نفت ایران، اعزام چند هزار نیروی نظامی و استقرار ناو هواپیمابر و بمب‌افکن در منطقه، به تنش در خلیج فارس دامن زده است. واشنگتن همچنین در تلاش است تا به بهانه «حراست از آزادی تردد دریایی»، ائتلافی نظامی در خلیج فارس و تنگه هرمز ایجاد کند.

انتهای پیام/ق

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: