دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13
کد خبر: ۳۱۴۷۲
تاریخ انتشار: ۱۴ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۴۰
وزیر خارجه سابق استرالیا هشدار داد، واشنگتن، هدف تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را محافظت از کشتیرانی ذکر کرده، اما برخی در دولت ترامپ در صددند از این ائتلاف برای جنگ استفاده کنند.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  خبرگزاری فارس، در حالی که «مایک پامپئو» و «مارک اسپر» وزیر خارجه و دفاع آمریکا، تمامی تلاش خود را برای جلب حمایت کشورها از جمله استرالیا برای پیوستن به ائتلاف نظامی این کشور در تنگه هرمز به کار گرفته‌اند، «باب کار» در گفت‌وگو با روزنامه «آسترالین» هشدار داد که هرگونه مأموریت واشنگتن برای محافظت از کشتیرانی، از دیگر نقاط درگیری دولت ترامپ با ایران، قابل جداسازی نیست.

وی در خصوص هدف پشت پرده واشنگتن برای تشکیل ائتلاف دریایی در تنگه هرمز تأکید کرد: «مناسب است که وزرای استرالیا، در خصوص درخواست همپیمان آمریکایی ما زمان [بیشتری برای اعلام موافقت خود] صرف کنند. در حالیکه برخی در دولت آمریکا علت مسئله را آزادی کشتیرانی اعلام کرده، اما بسیاری افراد دیگر در پشت پرده حضور دارند که خشمگینانه تلاش می‌کنند تا این مأموریت را به یک "جنگ تغییر نظام" دیگر در خاورمیانه تبدیل کنند».

وزیر خارجه سابق استرالیا در خصوص جنگ‌طلبانی که در دولت «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا به دنبال تقابل با ایران هستند، گفت: «از موارد نگران‌کننده، این است که یکی از آن افراد، جان بولتون، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور (آمریکا) است».

وی سپس به دولتمردان کشور خود توصیح کرد: «بهترین توصیه برای وزرای استرالیا این است که به جای چسبیدن به فراز و فرود هشدارهای آمریکا، از موضع شرکای اروپایی ما حمایت کنند».

وی همچنین به «اسکات موریسون» نخست‌وزیر فعلی استرالیا هشدار داد که پیوستن به هرگونه اقدام نظامی تحت رهبری آمریکا در تنگه هرمز، احتمالاً هزینه سیاسی خواهد داشت.

باب کار در این خصوص توضیح داد: «افکار عمومی مردم استرالیا بشدت مخالف ورود به یک جنگ دیگر تحت رهبری آمریکا در منطقه است».

پامپئو و اسپر با سفر به استرالیا، تمام تلاش خود را برای ترغیب مقامات این کشور برای پیوستن به ائتلاف نظامی دریایی واشنگتن در تنگه هرمز به کار گرفته‌اند.

روز گذشته، «لیندا رینولدز» وزیر دفاع استرالیا تأکید کرد که بر اساس منافع کشورش، درخواست آمریکا برای پیوستن به ائتلاف دریایی در تنگه هرمز را مورد بررسی قرار می‌دهند.

کشورهای اروپایی نیز پیش از این ابراز نگرانی کرده بودند که احتمال دارد واشنگتن از این ائتلاف دریایی برای تقابل نظامی با ایران استفاده کند و به همین دلیل تمایلی برای پیوستن به این ائتلاف ندارند.

«هایکو ماس» وزیر امور خارجه آلمان روز چهارشنبه هفته گذشته ضمن ابراز عدم تمایل کشورش برای پیوستن به ائتلاف دریایی آمریکا گفت: «آلمان در مأموریت دریایی برنامه‌ریزی شده توسط آمریکا مشارکت نخواهد کرد».

از طرف دیگر، روزنامه «مائیچی» ژاپن نیز روز گذشته گزارش کرد، مقامات دولتی ژاپن می‌گویند که توکیو هیچ کشتی جنگی برای مشارکت در طرح ائتلاف دریایی آمریکا با هدف حفاظت از کشتی‌های تجاری و نفتکش‌ها در تنگه هرمز اعزام نمی‌کند زیرا از پاسخ ایران بیم دارد. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/ص

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: