جمعه ۱۵ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 06
کد خبر: ۳۱۴۸۷
تاریخ انتشار: ۱۵ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۲

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل ازخبرگزاری فارس؛ دهم مرداد ماه گذشته، رسانه‌های سوریه از موافقت مشروط ارتش با آتش‌بس موقت در استان ادلب خبر دادند (+).

با آنکه بسیاری از ناظران از این اتفاق و عدم ادامه درگیری‌ها امیدوار شدند، اما دمشق اعلام کرد که ترکیه به وعده و توافق خود با مسکو در سوچی، عمل نکرده و همین امر سبب شکست آتش‌بس ادلب شد.

محمد الجولانی سرکرده گروه تروریستی جبهة‌ النصرة (شاخه القاعده در سوریه) روز یکشنبه -دو روز پس از مذاکرات آستانه13- از عدم موافقت خود با آتش‌بس خبر داد و گفت، از خط منطقه کاهش تنش در ادلب عقب‌نشینی نمی‌کند و حتی یک سرباز را هم از مواضع خود عقب نمی‌برد و در جایی موضع نمی‌گیرد که به گفته او «دشمن آن را تعیین کرده است». 

آتش بس از زمانی که آغاز شد، سه روز بیشتر طول نکشید. ارتش سوریه روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد به دلیل نقض عهد ترکیه، عملیات نظامی در استان ادلب را از سر می‌گیرد. دمشق پیشتر نیز گفته بود که تعهدش به آتش‌بس منوط به التزام طرف مقابل به عدم حمله به مواضع ارتش سوریه و مناطق تحت کنترل ارتش است.

حال، بعد از چند روز آرامش نسبی در ادلب، اقدامات نظامی از سر گرفته شده و ارتش سوریه نیز در حال هدف قرار دادن مقرهای گروه‌های مسلح است. 


موقعیت استان ادلب

 

هر چند جبهة النصره اعلام کرده که به آتش‌بس پایبند نیست اما دمشق مقصر اصلی را ترکیه می‌داند که مانع یکسره شدن کار تروریست در ادلب می‌شود و برخی گروه‌ها را «معارض میانه‌رو» نامیده و از آنان حمایت می‌کند. 

از طرفی دیگر، اختلاف ترکیه با آمریکا بر سر ایجاد منطقه امن در طول مرز شمالی سوریه، جبهه شمال سوریه را آبستن تحولات جدید کرده است.مسئولان دو کشور برای سومین بار در آنکارا مشغول گفت‌وگو هستند تا در خصوص چگونگی و کیفیت منطقه امن در شمال سوریه به توافق برسند. آمریکا از کُردها خواسته که برخی شروط آنکار را بپذیرند. هر چند ترکیه به دنبال منطقه امن با عمق 32 کیلومتری است اما آمریکا از کُردها خواسته فاصله 14 کیلومتری را بپذیرند در حالی که کُردها فقط پنج کیلومتر از مرز حاضرند عقب‌نشینی کنند و عمق منطقه امن پنج کیلومتر باشد. 

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: