جمعه ۲۲ آذر ۱۳۹۸ - 2019 December 13
کد خبر: ۳۱۵۰۹
تاریخ انتشار: ۱۶ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۲۱
محمدجواد ظریف:
وزیر امور خارجه گفت: قدر نگرش و گفتمان خود را باید دانست چراکه مبنای امنیت و پیشرفت خود را بر مبنای مردم گذاشتیم؛ البته به طور حتم وظیفه ما این است که این فشار را کم کنیم و هر چه کم کاری کردم در برابر ملت عذرخواه هستم.

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف در مراسم روز جهانی حقوق بشر اسلامی و کرامت انسانی گفت: گروهی از کشورها آینده و امنیت خود را در گروی وابستگی می‌بینند و امنیت را قابل خریداری می‌دانند و تصور می‌کنند با پرداخت پول و خرید اسلحه می‌توانند امنیت خود را حفظ کنند و از تاریخ نیز درس نمی‌گیرند.

وی افزود: مگر عربستان 75 میلیون دلار در اختیار رژیم صدام قرار نداد که علیه ایران مبارزه و مردم را به خاک و خون بکشد؛ چرا نفهمید پول امنیت نمی‌آورد و بعد از این صدام همان سلاح را علیه عربستان به کار برد؛ هنوز هم امید دارند که رژیم صهیونیستی که 70 سال است خانه برادران و خواهرانشان را اشغال کرده و امروز نمی‌تواند حتی در برابر موشک‌های حماس مقاومت کند، در برابر دریوزگی‌شان از آنها حمایت کند.

وزیر امور خارجه اضافه کرد: قدرت جمهوری اسلامی در این است که گفتمان دیگری را به جهان معرفی می‌کند؛ گفتمانی که مبنای قدرت، مشروعیت ، امنیت، پیشرفت و استقلال خود را مردمش می داند نه یک قدرت خارجی؛ ما هیچ وقت امنیت نمی‌خریم و هیچ وقت امنیت نمی‌فروشیم زیرا امنیت، پیشرفت و مشروعیت خود را از مردم می‌گیریم.

وزیر امور خارجه ایران گفت: آنها ما را تحریم می کنند؛ البته تحریم لغت غلطی است و نباید از آن استفاده کنیم زیرا تحریم در لغت به معنای ابزار اجرای قانون است و آنچه آنها انجام می‌دهند تروریسم است و هدف تحریم‌ها، مردم و انسان‌ها هستند.

ظریف با اشاره به سالگرد بمباران هیروشیما گفت: سلاح هسته‌ای، سلاح کشتار جمعی و غیرنظامیان است. تفکری که معتقد است برای حتی خاتمه دادن به یک جنگ می‌تواند صدها هزار انسان، زن و مرد و کودک را به نابودی بکشاند؛ امروز هم وزیر خارجه‌اش اعلام می‌کند مردم ایران باید تصمیم بگیرند که آیا نان می‌خواهند یا ادامه سیاست‌های کنونی؛ این، همان سیاست است و تفاوتی در آن نگرش و دیدگاه به وجود نیامده است. آیا این مردم از نظر شما حقوق و کرامت انسانی دارند؟

وی افزود: تعریف رسمی تروریسم می‌گوید استفاده از ابزار زورمدارانه برای تحمیل روش‌های سیاسی مورد نظر؛ پمپئو می‌گوید ما آنقدر به مردم ایران فشار وارد می‌کنیم تا خودشان دولت شان را تغییر دهند. اگر این تروریسم نیست پس چیست؟

وی ادامه داد: تروریسمی که 82 میلیون انسان را هدف قرار داده و قرار است با فشار اقتصادی، مردم ایران را از منابع و امکانات خود محروم کند؛ این سیاستی است که گفتمانش بر مبنای تحمیل، حذف، کشورگشایی و قانون گریزی است. یک گروهی هم هستند که با تکیه بر این گفتمان می خواهند پیشرفت، اقتدار و سربلندی بخرند. آیا نوکری با سربلندی یکی است؟

ظریف افزود: وحشت از ایران به خاطر سلاح هسته‌ای و حضور منطقه ای نیست بلکه از گفتمان و نگرش ماست؛ گرچه بر اساس فتوای رهبری از سلاح های هسته‌ای استفاده نمی‌کنیم اما هر توانی را که نیاز باشد برای تقویت این گفتمان ایجاد می‌کنیم؛ از حرف و ارائه نظر ما می ترسند تا اجازه ندهند ما با مردم شان صحبت کنیم زیرا از گفتمان و نگرش ما هراس دارند.

وی تأکید کرد: قدر این نگرش، گفتمان و جهت‌گیری را باید دانست چون مبنای امنیت، پیشرفت و توسعه سیاسی و اقتصادی خود را بر مبنای مردم گذاشتیم؛ هر چه کردند ما جلوتر رفتیم. البته به طور حتم وظیفه ما این است که این فشار را کم کنیم و هر چه کم کاری کردم در برابر ملت عذرخواه هستم.

ظریف اضافه کرد: گفتند صدام می‌تواند از انواع سلاح‌ها علیه شما استفاده کند و یک رژیم بین‌المللی کنترل صدور تسلیحات را درست کردند؛ این کمیته نامش برای منع صدور تسلیحات بود اما در اصل فقط ایران را تحریم کردند و بانیان نظام کنترل تسلیحات از کمک به عراق کم نگذاشتند؛ در جنگ تحمیلی ما برای دفاع از خودمان یک وسیله درست نداشتیم اما مقاومت کردیم و جنگ تمام شد؛ امروز دارای سلاح هایی هستیم که خودمان می‌سازیم؛ شکایت می‌کنند که چرا سلاح می‌سازید. مگر توقع دارید امنیت مان را به شما واگذار کنیم. اگر به شما واگذار می‌کردیم که امنیت نداشتیم.

وزیر امور خارجه افزود: یک رآکتور هسته‌ای برای ایران در دهه 50 بر اساس طرح آیزن هاور ساختند. در آن زمان برای این رآکتور سوخت 90 درصد در نظر گرفتند؛ بعد از انقلاب به 20 درصد تبدیل کردند و در سال 90 میلادی به ما گفتند نمی توانید از ما اورانیوم غنی سازی 20 درصد بخرید؛ خواستیم از یک کشور دیگر بخریم مانع شدند. خیال کردند ما چشم می‌گوییم چون عادت به این گفتمان دارند؛ علت اینکه از ما دلخور هستند این است که خیال کردند ایران هم چشم می گوید؛ اگر چشم می گفتیم که الان اینجا نبودیم.

وی گفت: البته دوست داریم و حاضر به همکاری هستیم. نشان دادیم که ما دنبال درگیری نیستیم اما نمی توانیم گفتمان خود را تغییر دهیم. گفتمانی که حقوق بشر را فقط یک وظیفه الهی نمی داند بلکه حقوق بشر را ضرورت امنیت ملی خود می دانیم چون امنیت خود را با وابستگی فراهم نکردیم و امنیت ملی ما وابسته به همین مردم است؛ حقوق بشر برای ما اصالت ذاتی دارد و ابزار نیست. حق الناس بودن رأی مردم و ولی نعمت بودن مردم اصالت دارد نه مانند فراموش شدن قتل قاشقچی. به نظر من بعد از قتل قاشقچی غرب باید مطلقا سکوت کند.

وی تأکید کرد: روی ایران فشار می آورند و می‌خواهند فروش نفت را صفر کنند. امروز اعلام می‌کنیم که ما غذای مردم خود را تأمین خواهیم کرد و شما فردا به ما ایراد خواهید گرفت که چرا اینگونه غذای مردم را تأمین کردید اما همینجا می گویم که مشکل از شماست. ما اجازه نمی دهیم مردم مان بی غذا و بی دارو باشند. شما علی‌رغم دستور صریح دیوان بین‌المللی، افراد را به جرم خرید قطعات هواپیمای غیر نظامی زندان می‌کنید؛ همین چند روز پیش یک ایرانی را یکی از کشورهای اروپایی فقط به این اتهام که برای ایران تلاش کرده قطعات هواپیمای غیرنظامی بخرد زندانی کرده تا به آمریکا بفرستند.

ظریف تصریح کرد: غذای مردم خود را تأمین می کنیم زیرا یاد گرفتیم نمی توانیم با اتکای به شما پیش برویم. ما خواهان تعامل سازنده هستیم اما بر اساس گفتمان خودمان و اگر گفتمان خود را از دست بدهیم، هویت مان را از دست داده‌ایم.
انتهای پیام/
 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: