جمعه ۰۲ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 21
کد خبر: ۳۱۷۴۳
تاریخ انتشار: ۱۰ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۵۹
محمدرضا باهنر:
دبیرکل جامعه اسلامی مهندسین این گزاره که «اصول‌گرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال مشارکت پایین مردم هستند» را رد کرد و گفت: یکی از راهبردهای همیشگی جریان اصول‌گرایی، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  خبرگزاری فارس محمّدرضا باهنر،   دبیرکل جبهه پیروان خطّ امام و رهبری، صبح امروز(یکشنبه ۱۰ شهریور) در نشست خبری که در خبرگزاری تسنیم برگزار شد، با تسلیت فرا رسیدن ماه محرم، گفت: انقلاب اسلامی از ثمرات نهضت عاشورا است.

وی یاد شهدای دهه اول شهریور را گرامی داشت و افزود: شهید باهنر و شهید رجایی اسوه خدمت بودند و آثار به‌یادماندنی از خود به‌جا گذاشتند و خدمتگزاری را بالاترین افتخار می‌دانستند.

باهنر با اشاره به رونمایی از سامانه "باور" گفت: این اقدام از برگ‌های برنده‌ای بود که چشم دشمن را کور کرد.

وی با اشاره به جلسات شورای ائتلاف اصول‌گرایان گفت: چاره‌ای جز کاستن اختلاف نیست و چشم‌انداز ما رسیدن به وحدت صددرصدی است، البته معلوم نیست به آن برسیم.

باهنر با بیان اینکه در جلسات شورای ائتلاف حضور دارد، افزود: البته نقدهایی هم ممکن است وجود داشته باشد که طبیعی است.

وی ادامه داد: برخی دوستان می‌گویند اگر غلظت اصول‌گرایی برخی افراد پایین باشد نباید در جلسات حضور داشته باشند. برخی دوستان دیگر هم که خودشان را دارای غلظت بالای اصول‌گرایی می‌دانند هنوز در جلسات شرکت نکرده‌اند.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سوالی درباره سرنوشت لوایح مرتبط با FATF گفت: فعلا ضرورتی در تصمیم‌گیری نسبت به این لوایح در مجمع تشخیص مصلحت نمی‌بینیم. از طرفی باید منتظر بود و دید که در روابط بین‌الملل چه اتفاقاتی رخ می‌دهد و طرف مفابل چه هزینه‌هایی را حاضر است پرداخت کند.

باهنر با اشاره به نزدیکی به پایان مهلت گام دوم کاهش تعهدات برجامی ایران گفت: اروپایی‌ها کاری نکرده‌اند که ایران از برداشتن گام سوم صرفنظر کند. در این چند روز باقی‌مانده هم بعید است کاری انجام دهند. بنابراین برداشتن گام سوم از سوی ایران در ۱۵ شهریور قطعی است‌.

باهنر در پاسخ به سؤالی درباره امکان مذاکره مجدد با آمریکا گفت: برای ما، مذاکره هدف نیست، بلکه وسیله‌ای برای رسیدن به هدف است و باید این روزنه وجود داشته باشد که مذاکره می‌تواند ما را به اهداف‌مان نزدیک کند.

وی با بیان اینکه آمریکا با رفتارش خط بطلانی بر گفت‌وگو بر مذاکره کشیده است، گفت: تا امیدی به اینکه می‌توان از مذاکره به دستاوردی برسیم وجود نداشته باشد، مذاکره‌ای انجام نخواهد گرفت.

عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: حداقل کاری که آمریکایی‌ها باید انجام دهند این است که به همه تعهدات برجامی خود بازگردند و آن وقت ما به این فکر می‌کنیم که چه رفتاری با آن‌ها داشته باشیم. 

باهنر، این گزاره که «اصول‌گرایان برای پیروزی در انتخابات مجلس به دنبال مشارکت پایین مردم هستند» را رد کرد و گفت: سخنانی از این قبیل توسط رقیب به ما نسبت داده می‌شود و اصلاً صحّت ندارد، چرا که یکی از راهبردهای همیشگی جریان اصول‌گرایی، مشارکت حداکثری مردم در انتخابات است.

دبیرکل جمعیت پیروان خطّ امام و رهبری با بیان اینکه جبهه پایداری در جلسات شورای ائتلاف اصول‌گرایان حضور ندارد، گفت: آن‌ها به‌شکل رسانه‌ای خطاب به شورای ائتلاف حرف می‌زنند که بهتر است این روش را کنار بگذارند و با دوستان شورای ائتلاف بنشینند و صحبت کنند.

فعّال سیاسی اصول‌گرا غیبت طیف نزدیک به علی لاریجانی در شورای ائتلاف اصول‌گرایان را یک ضعف دانست و گفت: این مورد باید اصلاح شود.

باهنر در پاسخ به سؤال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه مدل‌هایی که جمعیت رهپویان و جبهه پایداری برای شایسته‌گزینی در انتخابات مجلس، تدوین کرده‌اند، چقدر می‌تواند گره‌گشا باشد و آیا مورد استقبال قرار خواهد گرفت یا خیر، گفت: اینکه یک‌‌سری معیار را وسط بگذاریم، کار خوبی است، امّا مشکل این است که ترازوی دقیقی برای سنجش این معیارها وجود ندارد و اتفاقی که در عمل رخ می‌دهد این است که طبق گرایش احزاب عمل می‌شود.

وی ادامه داد: سهم‌خواهی چیزی است که همه از آن بدشان می‌آید و من هم آن را دوست ندارم، امّا واقعیت این است که در عمل، اتفاق می‌افتد. همان دوستانی که می‌گویند نباید سهم‌خواهی در بستن لیست مؤثر باشد، اگر کلّ لیست ۳۰ نفره تهران از آن‌ها باشد، شنگول می‌شوند و می‌گویند اعضای تشکّل ما بر اثر فضیلت، توانسته‌اند به لیست راه پیدا کنند.

باهنر درباره مدل ایده‌آل خود برای رسیدن به لیست واحد اصول‌گرایان در انتخابات مجلس گفت: به‌نظر من ابتدا باید یک نظرسنجی کیفی، نسبت به لیستی که قرار است منتشر شود، انجام شود و مشخّص شود که جامعه، بیشتر خواهان حضور چهره‌های اقتصادی در لیست هستند یا فرهنگی و غیره. همچنین مشخّص شود که جامعه تا چه میزان تمایل دارد که بانوان در لیست حضور داشته باشند و نیز اینکه آیا چهره‌های قدیمی‌ و با تجربه حضور داشته باشند یا جوان ترها.

وی ادامه داد: بعد از اینکه کیفیت ترکیب لیست بر اساس ذائقه جامعه مشخص شد و مثلاً به این نتیجه رسیدیم که لیست اصول‌گرایان ظرفیت حضور ۱۰ تن از بانوان را دارد، در مرحله بعد نظرسنجی انجام شود که از بین بانوانی که در عرصه هستند، نسبت به کدام یک، اقبال بیشتری وجود دارد و همان افراد در لیست نهایی قرار گیرند.

عضو شورای ائتلاف اصول‌گرایان با بیان اینکه مدل مزبور، مدل پیشنهادی وی است نه شورای ائتلاف، افزود: البته این نظرسنجی‌ها بر اساس اصول و در چارچوب اصول خواهد بود و اینطور نیست که هر فردی که مورد اقبال باشد، در لیست قرار گیرد، بلکه افرادی در نظرسنجی قرار خواهند گرفت که در دایره گفتمان انقلاب جای گیرند.

رئیس جبهه پیروان امام و رهبری گفت: تاکنون حدود ۳۰۰ اسم به‌عنوان کاندیداهای احتمالی به شورای ائتلاف رسیده است که در مرحله بررسی قرار دارند.

انتهای پیام/