سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 25
کد خبر: ۳۱۷۵۳
تاریخ انتشار: ۱۲ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۳:۲۵
رادیو ملی آمریکا گزارش داد توئیت رئیس‌جمهور این کشور درباره حادثه مرتبط با برنامه فضایی ایران، نوع ماهواره جاسوسی آمریکا را فاش کرد.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  باشگاه خبرنگاران؛ پایگاه اینترنتی رادیو ملی آمریکا [ان پی آر] خبر داد، رصدکنندگان سامانه‌های ماهواره‌ای بر این اعتقادند تصویری که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا روز جمعه توئیت کرد توسط پیشرفته‌ترین ماهواره جاسوسی آمریکا گرفته شده است.

«مارک لانگبروئک» از رصدکنندگان سامانه‌های ماهواره‌ای مستقر در هلند معتقد است تصویری که ترامپ از حادثه ادعایی انفجار یک ماهواره‌بر در مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان توئیت کرده است به طور قطع توسط ماهواره‌ای به نام یو اس آ ۲۲۴ (USA ۲۲۴) ثبت شده است.

این ماهواره که توسط دفتر شناسایی ملی آمریکا در سال ۲۰۱۱ پرتاب شد و یکی از محرمانه‌ترین ماهواره‌های آمریکاست تقریبا تمام اطلاعات مربوط به آن سری نگه داشته شده است. اما لانگبروئک می‌گوید با توجه به اندازه این ماهواره و مدار حرکت آن، اکثر ناظران معتقدند یو اس آ ۲۲۴ یکی از ماهواره‌های شناسایی چند میلیارد دلاری KH-۱۱ آمریکاست.

وی گفت: این ماهواره برخلاف تلسکوپ فضایی هابل، اساساً یک تلسکوپ بسیار بزرگ است، اما به جای اینکه به دنبال ستاره‌ها بگردد، با نگاه به سطح زمین از تمامی جزئیات تصویربرداری می‌کند.

وی اظهار داشت تصویری که روز جمعه توسط ترامپ منتشر شد آنقدر مفصل بوده است که برخی کارشناسان شک داشتند که آیا واقعاً می‌توانست از یک ماهواره در فضای فوقانی زمین ثبت شده باشد.

رئیس جمهور آمریکا در پیامی در صفحه توییتر خود نسبت به حادثه ادعایی انفجار یک ماهواره‌بر در مرکز فضایی امام خمینی (ره) سمنان واکنش نشان داد و نوشت: «آمریکا در حادثه فاجعه‌بار آماده‌سازی نهایی برای پرتاب ماهواره‌بر سفیر در سایت سمنان در ایران دخالت نداشت.» وی در ادامه نوشت: «برای ایران بهترین‌ها را آرزو می‌کنم و آرزوی موفقیت برای تعیین دلیل انفجار در این سایت (مرکز فضایی امام خمینی) را دارم.»

گاف ترامپ در توئیت خود درباره ایران

ظاهرا قصد رئیس‌جمهور آمریکا از ارسال این توئیت تبری جستن از گزارشی است که نیویورک‌تایمز در بهمن ماه گذشته (اینجا) منتشر کرد و در آن به نقل از مقامات پیشین و کنونی دولت آمریکا نوشته بود دولت دونالد ترامپ روند اجرای برنامه مخفیانه‌ای را که از زمان دولت اوباما آغاز شده و هدف آن خرابکاری در برنامه موشکی ایران است، تسریع کرده است.

ادعای ترامپ و رسانه‌های غربی درباره ناکامی ایران در سومین تلاش خود برای پرتاب ماهواره در سال ۲۰۱۹ در حالی صورت می‌گیرد که وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران به عنوان متولی این امر، ضمن تکذیب این ادعا، خبرنگاران رسانه‌های مختلف کشور را برای بازدید از ماهواره در حال آماده‌سازی «ناهید» به پژوهشگاه فضایی دعوت کرده است.

انتهای پیام/