يکشنبه ۳۱ شهريور ۱۳۹۸ - 2019 September 22
کد خبر: ۳۱۷۶۷
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۵
عراقچی مطرح کرد؛
معاون سیاسی وزیر خارجه گفت: قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشور‌های باقی مانده در برجام وجود ندارد.

بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار /بعید است اروپا تا قبل از ۱۶ شهریور گام موثری برداردبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ سید عباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان که پس از مذاکرات روز دوشنبه در پاریس هم اکنون در اسلوونی به سر می‌برد، در پاسخ به خبرنگاران گفت: محور مذاکرات با فرانسه در خصوص نحوه تامین مطالبه جمهوری اسلامی برای فروش نفت و نحوه تامین درآمد‌های حاصله است.

او خاطرنشان کرد: جمهوری اسلامی ایران همچنان که بار‌ها اعلام کرده است تنها در صورتی به اجرای کامل برجام بر می‌گردد که قادر به فروش نفت خود و دسترسی و عواید ناشی از آن به صورت کاملا قابل استفاده و بدون هرگونه محدودیتی باشد و ابتکار فرانسه دقیقا در همین راستا است.

عراقچی تاکید کرد: به دنبال تماس‌های تلفنی آقای مکرون رئیس جمهور فرانسه، به او تاکید شد که یا اروپا باید از ایران نفت خریداری کند و یا معادل فروش نفت را به صورت خط اعتباری که با درآمد‌های نفتی ایران تضمین می‌شود و در حقیقت به نوعی به معنای پیش فروش نفت است، در اختیار ایران قرار دهد.

این دیپلمات کشورمان بابیان اینکه  میزان  خط اعتباری تعیین شده از سوی فرانسه حدود ۱۵ میلیارد دلار بوده و برای مدت چهار ماه یعنی تا پایان آخر سال میلادی است گفت: بدین ترتیب در صورت حصول توافق ایران در چهار ماه آینده معادل صد در صد نفت خود را یا خواهد فروخت یا به صورت خط اعتباری دریافت و پیش فروش می‌کند.

او توضیح داد: بعد از دریافت ۱۵ میلیارد دلار جمهوری اسلامی آمادگی گفتگو با کشور‌های ۱+۴ را دارد، اما واقعیت آن است که هنوز در خصوص دستور کار این گفت وگو‌ها اختلاف نظر‌های جدی بین طرفین وجود دارد.

معاون وزیر خارجه کشورمان  با اشاره به اینکه گفت وگو‌ها درخصوص تعیین دستورکار ایران و طرف های اروپایی برجام هنوز ادامه داشته و به هیچ نتیجه مشخصی نرسیده است، تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران به هیچ عنوان در رابطه با خطوط قرمز خود با کسی مذاکره نخواهد کرد.

عراقچی گفت: از نظر جمهوری اسلامی هیچ مذاکره مجددی در خصوص برجام انجام نخواهد شد، اما اجرای مطلوب برجام می‌تواند موضوع رایزنی ها باشد، با توجه به اینکه طرف مقابل کوتاهی‌های جدی در این زمینه داشته است. همچنین امنیت در کلیه آبراه‌های بین المللی می‌تواند موضوع گفت وگو باشد. جمهوری اسلامی ایران به شرط تامین امنیت و آزادی کشتی‌های خود در تمامی آبراه‌ها آمادگی دارد در خصوص امنیت و آزادی کشتی رانی در خلیج فارس و تنگه هرمز وارد مذاکره شود.

  او تاکید کرد:از نظر جمهوری اسلامی صورت مسئله کاملا روشن است. اینکه اروپایی‌ها نفت ایران را می‌خرند، یا پیش خرید می‌کنند، یا خط اعتباری می‌دهند، خودشان می‌دانند و آمریکا. همچنین از نظر ما بازگشت به اجرای کامل برجام منوط به دریافت ۱۵ میلیارد دلار برای یک دوره چهار ماهه است و در غیر این صورت روند کاهش تعهدات ایران ادامه خواهد یافت.

او ادامه داد: بعید می‌داند کشور‌های اروپایی تا قبل از ۱۶ شهریور بتوانند گام موثری بردارند بنابراین مرحله سوم کاهش تعهدات از سوی ایران در تاریخ مزبور آغاز خواهد شد. این مرحله شامل بخش مهمی از تعهدات ایران خواهد بود که در زمان خود اعلام خواهد شد.


بیشتر بخوانید: حضور عراقچی در فروم راهبردی «بِلِد»


عراقچی در پایان این گفت وگو به شایعات مطرح شده در خصوص امکان ملاقات روسای جمهور ایران و آمریکا در حاشیه مجمع عمومی آتی سازمان ملل متحد اشاره کرده و گفت: چنین ملاقاتی به هیچ وجه در دستور کار قرار ندارد و همانطور که آقای  روحانی هم تاکید کرده اند نه تنها امکان ملاقات دوجانبه وجود ندارد، بلکه قبل از بازگشت آمریکا به برجام و رفع مجدد تمامی تحریم‌های هسته‌ای اصولا زمینه‌ای برای حضور آمریکا در جلسات مذاکراتی ایران با کشور‌های باقی مانده در برجام هم وجود ندارد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: