سه‌شنبه ۰۶ اسفند ۱۳۹۸ - 2020 February 25
کد خبر: ۳۱۷۷۹
تاریخ انتشار: ۱۳ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۴۲

به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، تبلیغات انتخابات ریاست‌جمهوری تونس از روز دوشنبه ۲ سپتامبر(۱۱ شهریور) آغاز شده و تا ۱۳ سپتامبر (۲۲ شهریور) ادامه خواهد داشت و موضوع احیای روابط دیپلماتیک با دمشق نیز در صدر برنامه‌های نامزدهای انتخابات قرار گرفته است.

در حالی که برخی از نامزدهای انتخابات برای احیای روابط با سوریه در صورت پیروزی در انتخابات متعهد شده‌اند، برخی دیگر درباره فواید احیای این روابط برای ملت سوریه و تونس سوالاتی مطرح کرده و برخی دیگر نیز احیای این روابط را به وجود «اجماع عربی» منوط کرده‌اند.

در همین ارتباط خانم «عبیر موسی» یکی از نامزدهای انتخاباتی در مصاحبه با روزنامه «القدس‌العربی» گفت: «قطع روابط با سوریه اشتباه فاحش بود، ما مخالف دخالت در امور داخلی کشورها هستیم، الباجی قائد السبسی رئیس‌جمهور سابق نیز وعده احیای روابط با سوریه را داده بود اما به وعده‌اش عمل نکرد. ما قصد داریم این رویکرد را اجرا کنیم و این موضوع جزء نخستین تصمیماتی خواهد بود که در صورت کسب رأی اعتماد ملت تونس، خواهیم گرفت».

عبیر موسی گفت، دیدگاه مشترکی بین تونس و سوریه درباره مبارزه با تروریسم، جنایت و رسیدگی به پرونده‌های تروریست‌ها وجود دارد.

«الیاس فخفاخ» دیگر نامزد ریاست‌جمهوری تونس نیز می‌گوید که روابط تونس و دمشق تا حدودی برقرار است و دفتر هماهنگی تونس در دمشق فعال است اما هنوز به حد احیای روابط دیپلماتیک نرسیده است و ما منتظر آن هستیم که سوریه به اتحادیه عرب بازگردد تا باب احیای روابط با آن گشوده شود.

 

«المنصف المرزوقی» رئیس‌جمهور قبلی تونس که هم‌اکنون در شمار نامزدان انتخابات حاضر است، در تاریخ ۴ فوریه ۲۰۱۲ در اعتراض به آنچه «جنایت‌های نظام سوریه علیه ملت این کشور» خواند، سفیر سوریه را از تونس اخراج کرد اما در سال ۲۰۱۴ دفتر هماهنگی تونس به منظور انجام امور تونسی‌های مقیم سوریه و همکاری امنیتی با نظام سوریه به خصوص درباره تروریست‌هایی که از تونس به سوریه منتقل شده‌اند، بازگشایی شد.

«محمد عبو» دیگر نامزد انتخابات ریاست‌جمهوری نیز در مصاحبه با «القدس‌العربی» گفت که «مردم سوریه جزئی از جهان عرب و جزئی از ما هستند...اگر توافق عربی درباره حل ریشه‌ای مسئله سوریه وجود داشته و یکی از راه‌حل‌ها نیز بازگشایی سفارتخانه باشد، پس بایستی این کار انجام شود.»

 

انتخابات ریاست‌جمهوری تونس در روز ۱۵ سپتامبر (۲۴ شهریور) برگزار و نتایج اولیه انتخابات نیز روز ۱۷ سپتامبر (۲۶ شهریور) اعلام خواهد شد.

مهم‌ترین نامزدها یوسف الشاهد نخست‌وزیر مستعفی، المنصف المرزوقی رئیس جمهور سابق، عبدالکریم الزبیدی وزیر دفاع و عبدالفتاح مورو از سرشناس‌ترین نامزدان انتخابات 2019 هستند. 

اولین انتخابات ریاست جمهوری و پارلمانی در تونس، در نوامبر سال ۱۹۵۹ برگزار شده و تا سال ۱۹۷۴ حبیب بورقیبه تنها نامزد آن بوده است. بعد از او زین‌العابدین بن علی نخست‌وزیر دولت بورقیبه با نوعی کودتا قدرت را به دست گرفت و تا سال ۲۰۱۱ که بر اثر قیام مردمی به عربستان سعودی گریخت، قدرت را در دست داشت.(جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/