چهارشنبه ۲۲ ارديبهشت ۱۴۰۰ - 2021 May 12
کد خبر: ۳۱۷۹۸
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۱:۳۸

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، «حسن شاکر الکعبی» رئیس فراکسیون «بدر» در پارلمان عراق امروز جمعه اعلام کرد که آمریکا کاری کرده است که عراق از نظر تجهیزات نظامی، «فقیر» باشد.

الکعبی به پایگاه خبری «بغداد الیوم» گفت که توافقنامه راهبردی بین آمریکا و عراق، دیگر برای این کشور هیچ سودی ندارد.

توافقنامه راهبردی بین عراق و آمریکا در سال 2008 به امضا رسید. این توافقنامه متضمن تعیین دستورات و مؤلفه‌های اصلی است که حضور موقت نیروهای نظامی آمریکا در عراق، فعالیت و خروج آنان از این کشور را سازماندهی می‌کرد.

بر اساس این توافقنامه باید همه نیروهای آمریکا تا 31 دسامبر سال 2011 از همه خاک عراق خارج می‌شدند (+)، ولی به بهانه مبارزه با گروه تروریستی داعش به این کشور بازگشتند؛ البته آمریکایی‌ها اهداف زیادی از بازگشت به عراق داشتند که یکی از مهمترین این اهداف، آنچه مقابله با نفوذ ایران نامیده می‌شود، بوده است (جزئیات بیشتر).

وی  از دولت عراق خواست که همکاری خود با روسیه را افزایش دهد تا بتواند سامانه دفاعی هوایی اس-400 روسیه را به دست آورد.

این نماینده عراقی سفر «فالح الفیاض» رئیس سازمان «الحشد الشعبی» (بسیج مردمی) عراق به مسکو را پروتوکولی عنوان کرد.

الکعبی از دولت عراق خواست که به جای آمریکا، به سمت جمهوری اسلامی ایران، روسیه، کره شمالی و کره جنوبی حرکت کند تا بتواند عراق را به سامانه دفاع هوایی مجهز کند.

الفیاض که مشاور امنیت ملی عراق نیز هست، هفته جاری به مسکو سفر و با مسئولان عالی‌رتبه روس دیدار کرد.

«کریم المحمداوی» عضو کمیسیون امنیت و دفاع در پارلمان عراق تأکید کرد که «سفر الفیاض به روسیه، آغازی برای قطع روابط نظامی با واشنگتن است».

وی با اشاره به اینکه با سفر الفیاض، می‌توان روند تجهیز تسلیحاتی ارتش عراق توسط آمریکا را متوقف کرد، اعلام کرد که دولت عراق با طرف روس، برای حمایت از حریم هوایی این کشور و تجهیز تسلیحاتی ارتش عراق به جای واشنگتن، در حال برنامه‌ریزی است؛ زیرا آمریکا به وعده نظامی خود در این خصوص عمل نکرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: