جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 25
کد خبر: ۳۱۸۱۷
تاریخ انتشار: ۱۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۱

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، «محمد ایرانی» سفیر ایران در کویت اعلام کرد، ایران آماده است به افراد موسوم به «بدون» که مجوز اقامت در کویت ندارند، اما اصالتاً ایرانی هستند، تابعیت بدهد.

ایرانی در مصاحبه با روزنامه کویتی «الرأی» توضیح داد: «ایران از فرزندان خود دست نمی‌کشد و اگر هر یک از "بدون‌ها" بتواند ریشه ایرانی بودن خود را ثابت کند ما از آن استقبال کرده و به جزئیات دیگر رسیدگی می‌کنیم و پس از آن وی می‌تواند تابعیت جمهوری اسلامی دریافت کند و شرط اقامت در ایران نیز معیار ما نیست و این فرد می‌تواند با داشتن تابعیت ایرانی به زندگی خود در کویت ادامه دهد». او در عین حال یادآوری کرد که «جمهوری اسلامی تابعیت خود را به کسی که شایسته‌اش نباشد، نمی‌دهد».

در کشورهای عربی حاشیه خلیج فارس، اصطلاحاً به کسانی «بدون» می‌گویند که فاقد تابعیت هر کشوری هستند. اخیراً در کویت به آنان، مقیم بدون مجوز قانونی گفته می‌شود همچنین در این کشور، بدون، به کسانی گفته می‌شود که «اهل بادیه» هستند.

سفیر ایران در کویت همچنین گفت که ایران از سرمایه‌گذاران کویتی استقبال می‌کند و تسهیلات لازم را به آنها اعطا می‌کند همچنانکه چندین پروژه سرمایه‌گذاری کویت در اصفهان و مشهد و غیره است که ما پیش‌بینی می‌کنیم موفقیت زیادی کسب کند.

وی افزود که «در صورتی سرمایه‌گذاری یک فرد به مبلغ ۲۵۰ هزار دلار در ایران یا سپرده‌گذاری این مبلغ در بانک‌های ایرانی، به آن فرد به مدت پنج سال اقامت مجانی داده می‌شود و علاوه بر آن روادید سالانه چند سفره، به آسانی برای اتباع کویتی صادر می‌شود».

ایرانی در پاسخ به این سوال که آیا افرادی که به ایران سفر می‌کنند در صورتیکه گذرنامه‌های آن‌ها ممهور به مهر ایران باشد با مشکل در دریافت روادید آمریکایی و اروپایی مواجه نمی‌شوند، گفت: «مگر هر کس به ایران سفر می‌کند، تروریست است؟».

وی افزود: «در حال حاضر مسئولان ایرانی گذرنامه‌ها را مهر نمی‌زنند بلکه سعی شده است ورود اتباع خارجی به ایران به صورت الکترونیکی ثبت شود و به گردشگران نیز کارت خارجی مهر شده داده می‌شود».

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: