يکشنبه ۱۱ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 31
کد خبر: ۳۱۸۵۴
تاریخ انتشار: ۲۶ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۸:۱۹
به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از   فارس؛ اخراج ناگهانی «جان بولتون» از دولت ترامپ اجتناب ناپذیر بود. این مهم هیچ ارتباطی با سبیل های افسانه ای یا حتی برخورد شخصیت واقعی او با رئیس جمهور نداشت. اخراج او مبتنی بر یک اصل مهم در سیاست خارجی بود. ترامپ می خواهد فصل جدیدی بنویسد، فصل میلیتاریسم و حداکثر فشار را ببندد و فصل ساخت توافق و پیگیری جایزه صلح نوبل را بازگشاید.

خبرگزاری مهر با پروفسور نادر انتصار رئیس دانشکده علوم سیاسی دانشگاه آلاباما امریکا گفتگویی انجام داده است که در ادامه می‌خوانید:

*ارزیابی شما از برکناری جان بولتون مشاور امنیت ملی دولت ترامپ چیست؟ آیا گروه جنگ طلب دولت ترامپ با این اخراج به اقلیت تبدیل خواهد شد؟

اخراج بولتون در وهله اول به دلیل درگیری های شخصیتی در سطح فوقانی تیم سیاست خارجی ترامپ صورت گرفته است و ارتباط بسیار کمی با اختلافات سیاسی در قبال ایران دارد. در حقیقت، کل تیم سیاست خارجی ترامپ از جنگ طلب ها (hawks) تشکیل شده است.

ایران هرگز نباید اخراج بولتون را با تغییر مسیر سیاست خارجی ترامپ در قبال ایران اشتباه بگیرد. در این زمینه تغییری صورت نگرفته است و در آینده تحت مدیریت «مایک پومپئو» وزیر امور خارجه آمریکا نیز تغییری ایجاد نخواهد داشت.

*عزل بولتون چه تأثیری بر سیاست خارجی ایالات متحده امریکا در قبال ایران خواهد داشت؟

همانطور که در جواب سوال قبلی اشاره کردم ، اخراج جان بولتون تأثیری حداقل یا هیچ تاثیری بر سیاست خارجی ایالات متحده  امریکا در قبال ایران نخواهد داشت.

ساده بگویم، بولتون پیچ و مهره ای در ماشین سیاست خارجی ضد ایرانی ایالات متحده امریکا بود، سیاست خارجی که ریشه در عناصر و نهادهای مختلف دولت ایالات متحده امریکا، از جمله کنگره دارد.

*با اخراج بولتون، این حدس و گمان شکل گرفت که ترامپ با ایران وارد روند دیپلماتیک خواهد شد. از سوی دیگر، حملات یمن به آرامکو باعث شده واشنگتن اعلام کند، آماده جنگ با ایران است. ارزیابی شما از این وضعیت چیست؟

این حادثه به وضوح نشان می دهد که برکناری بولتون تاثیری بر سیاست خارجی امریکا در قبال ایران نداشته است و اینکه «باز»های(جنگ طلبها) طرفدار جنگ در ایالات متحده امریکا پست های زیاد و مهمی در وزارت امور خارجه این کشور دارند.

*از آنجا که پومپئو رویکردی شبیه به رویکرد بولتون دارد، آیا ترامپ می تواند پومپئو را نیز برکنار کند؟

همانطور که ترامپ در طول دوره ریاست جمهوری خود نشان داده است، هیچ کس در دولت وی از اخراج مصون نیست. تنها استثناء این قاعده خانواده وی از جمله دخترش ایوانکا و دامادش جراد کوشنر هستند.

تاکنون مایک پومپئو سربازی مطیع بوده و هیچ یک از اقدامات مهم سیاست خارجی ترامپ را به چالش نکشیده است. تا زمانی که پمپئو این نقش را بازی کند، از برکناری مصون خواهد بود.

*با توجه به تغییر شخصی مانند بولتون، آیا سیاست های اسرائیل در وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا کم رنگ شده یا تغییر می کند؟

نه. اسرائیل از حامیان بسیار پرقدرت و مصممی مانند مایک پمپئو و کلیه مقامات عالی وزارت امور خارجه امریکا برخوردار است. پومپئو وفادارترین هوادار لیکود است کسی که مدتهاست مدیریت وزارت امور خارجه را بر عهده داشته است.
انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: