شنبه ۱۰ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 30
کد خبر: ۳۱۸۷۴
تاریخ انتشار: ۲۷ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۴
راشاتودی در مطلبی به بیان علت اتهام‌زنی آمریکا به ایران در پی حمله پهپادی یمن به تاسیسات نفتی عربستان سعودی پرداخت.

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ راشاتودی در مطلبی اتهام زنی آمریکا به ایران در پی حمله پهپادی روز شنبه به تاسیسات نفتی شرکت آرامکو عربستان سعودی را یک شکست دفاعی برای دولت واشنگتن دانست و نوشت: حمله ویرانگر ۱۰ پهپاد یمنی به تاسیسات صنعت نفت عربستان سعودی موجب شد تا مقامات آمریکایی انگشت اتهام را به سوی ایران بگیرند. دلیل این اتهام زنی بسیار ساده است و آن چیزی نیست جز پوشش شکست غیرقابل انکار واشنگتن در حمایت از متحد سعودی خود.

روسیا الیوم نوشت: دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، به اتهام زنی به ایران در پی حملات اخیر به عربستان نیاز دارد؛ زیرا تایید این امر که نیرو‌های انصارالله در کشور یمن چنین حملات جسورانه‌ای را به قلب پادشاهی نفت انجام داده اند برابر با پذیرش بی کفایتی آمریکا و تجهیزات نظامی آن است.

راشاتودی: چرا واشنگتن در جریان حمله به تاسیسات نفتی عربستان، ایران را مقصر می‌داند؟

در ادامه این مطلب آمده است: عربستان سعودی در سال‌های اخیر میلیارد‌ها دلار برای خرید سامانه‌های دفاع موشکی پاتریوت و فناوری‌های پیشرفته نظامی آمریکا هزینه کرده است. اگر نیرو‌های انصارالله یمن بتوانند با هواپیما‌های بدون سرنشین جنگی تا ۱۰۰۰ کیلومتر به داخل خاک عربستان پرواز کنند و صنعت نفت این کشور را مختل سازند، چیزی جز شرمساری و خجالت زدگی برای آمریکا و تجهیزات به اصطلاح پیشرفته آن به همراه ندارد.

حمایت آمریکا از عربستان به روابط تاریخی آن‌ها وابسته است. صادرات نفت عربستان --که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان نفت در جهان است—به دلار برای حفظ بازار جهانی نفت و همچنین قدرت اقتصادی آمریکا بسیار مهم و ضروری است. در عوض، آمریکا نیز در کنار فروش انواع تسلیحات به عربستان که سود مضاعف برایش دارد، موظف است از پادشاهی سعودی حمایت کند.

طبق اعلام موسسه بین المللی تحقیقات صلح استکهلم، عربستان سعودی سومین بودجه نظامی بزرگ جهان، پس از آمریکا و چین را دارد. هزینه‌های نظامی این کشور در سال به حدود ۶۸ میلیارد دلار می‌رسد. بیشتر تسلیحات عربستان سعودی از آمریکا تهیه می‌شود، به ویژه سامانه‌های موشکی پاتریوت که یکی از خرید‌های بزرگ و اخیر عربستان است. به رغم سرمایه بزرگ اقتصادی و تجهیزات پیشرفته نظامی آمریکایی، پادشاهی نفت در حمله هوایی اخیر به آرامکو، صرفا یک تماشاگر بود. گزارش‌های موثقی وجود دارد مبنی بر اینکه خسارات وارده به تاسیسات آرامکو بسیار جدی‌تر از آنچه مقامات سعودی گفته اند، است و تعمیر آن هفته‌ها به طول می‌انجامد.

حملات هوایی نیرو‌های انصارالله یمن طی ۴ سال گذشته به تدریج بهبود یافته است و عربستانی‌ها در بیشتر موارد در رفع این حملات ناکام مانده‌اند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: