پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 24
کد خبر: ۳۲۰۷۱
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۸
طبق گزارش یک رسانه آمریکایی، «دونالد ترامپ» به هم‌حزبی‌های خود در مجلس نمایندگان گفت که دلیل تماس تلفنی او با همتای اوکراینی، درخواست وزیر انرژی آمریکا بوده است.

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، به موازات ادامه تلاش‌های دموکرات‌ها برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به خاطر پرونده «اوکراین‌گیت» از یک سو و انتشار برخی خبرها درباره استعفای قریب‌الوقوع وزیر انرژی آمریکا، ترامپ به تعدادی از اعضای جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان گفته که دلیل تماس تلفنی سوم مهرماه او با همتای اوکراینی، درخواست وزیر انرژی آمریکا بوده است.

به نوشته پایگاه «آکسیوس»، با شدت گرفتن تنش‌ها در آمریکا به دلیل تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به دلیل درخواست او از همتای اوکراینی خود جهت انجام تحقیقات علیه «جو بایدن» و پسرش که به پرونده «اوکراین‌گیت» موسوم شده است، ترامپ مدعی شده که «ریک پری» وزیر انرژی آمریکا از او خواسته بود با رئیس‌جمهور اوکراین تماس تلفنی داشته باشد.

طبق گزارش این رسانه آمریکایی به نقل از یک «منبع مطلع»، ترامپ در توضیح تماس تلفنی 25 جولای (سوم مهرماه) خود با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین به جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «شاید افراد زیادی این موضوع را ندانند اما من حتی نمی‌خواستم تماس بگیرم. تنها دلیلی که من این کار را کردم، درخواست ریک (پری وزیر انرژی آمریکا) بود تا درباره چیزی درباره تاسیسات ال‌ان‌جی (با زلنسکی صحبت کنم)».

اظهارات ترامپ خطاب به هم حزبی‌هایش در حالی مطرح شده که پیشتر متن پیام‌های رد و بدل شده بین مقام‌های کاخ سفید با «آندری یرماک» دستیار سابق رئیس‌جمهور اوکراین منتشر شده است اما در این پیام‌ها هیچ اشاره‌ای به این موضوع نشده است که دلیل تماس تلفنی بحث‌برانگیز ترامپ با زلنسکی، درخواست وزیر انرژی امریکا بوده است.

ریک پری وزیر انرژی آمریکا در ماه می ریاست هیات اعزامی دولت ترامپ برای شرکت در مراسم تحلیف ریاست جمهوری زلنسکی را برعهده گرفته بود.

پیشتر شبکه «سی‌بی‌ان» (کریستین برادکستینگ نِتورک) گزارشی به نقل از ریک پری منتشر کرده بود که در آن او درباره سفر به اوکراین توضیحاتی داده است.

 وزیر انرژی آمریکا با رد هر گونه رایزنی‌های خودش در اوکراین درباره درخواست ترامپ برای تحقیق علیه جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت: «خداوند شاهد من است که در گفت‌و‌گوهایم (در اوکراین) نه بحث جو بایدن معاون رئیس‌جمهور سابق پیش آمد و نه پسرش هانتر بایدن».

پایگاه آکسیوس در ادامه گزارش خود به سراغ شخص وزیر انرژی آمریکا رفته و از او خواسته درباره صحبت‌های ترامپ در خصوص تماس تلفنی او با رئیس‌جمهور اوکراین اظهارنظر کند.

«شیلین هاینس» سخنگوی وزیر انرژی آمریکا به آکسیوس گفت: «وزیر انرژی پری قطعا از صحبت رئیس‌جمهور با رئیس‌جمهور جدید اوکراین حمایت و او را به انجام آن تشویق کرد تا درباره مسائل مرتبط با امنیت انرژی و توسعه اقتصادی رایزنی کند».

اظهارات اخیر ترامپ و وزیر انرژی او در شرایطی مطرح شده که پیشتر در خبرها آمده بود که ریک پری تا پایان ماه نوامبر از وزارت انرژی آمریکا استعفا خواهد کرد.

سه منبع مطلع روز پنجشنبه این موضوع را به پایگاه خبری-تحلیلی پولیتیکو گفته‌اند. پری، قبل از پیوستن به کابینه ترامپ در سال ۲۰۱۷ فرماندار تگزاس بود. 

پولیتیکو نوشته ریک پری توانسته بود خودش را از اکثر جنجال‌هایی که دامنگیر دولت ترامپ می‌شد، دور نگاه دارد، اما سفرهای او به اوکراین این بار او را درگیر تحقیقات استیضاحی کرده که برای دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا و حلقه نزدیکان او دردسرساز شده است.

با وجود این، دو نفر از منابع مورد استناد پولیتیکو، تصمیم «پری» برای خروج از دولت را با این رسوایی‌ مرتبط ندانسته‌اند و گفته‌اند که او از چند ماه پیش این تصمیم را گرفته است (جزئیات بیشتر).

گزارش‌ها حاکی است ترامپ در گفت‌وگوی تلفنی سوم مهرماه خود با رئیس‌جمهور اوکراین او را برای تحقیقات فساد از کسب و کار خانوادگی جو بایدن تحت فشار قرار داده است.

افشاگری که گفته می‌شود یک افسر سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا(سیا) است با تنظیم شکوائیه‌ای علیه ترامپ او را به سوءاستفاده از قدرت، استفاده از امکانات دولت برای پیشبرد اهداف شخصی و دعوت از یک کشور خارجی جهت دخالت در مسائل داخلی آمریکا متهم کرده است. 

«نانسی پلوسی» رئیس‌ مجلس نمایندگان آمریکا سوم مهرماه رسماً آغاز تحقیقات برای استیضاح دونالد ترامپ را اعلام کرد و این تحقیقات فعلاً در حال انجام هستند (جزئیات بیشتر).

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: