پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 24
کد خبر: ۳۲۰۸۴
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۱۸

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، به موازات تشدید دامنه افراد درگیر در پرونده «اوکراین‌گیت» در آمریکا و ادامه اظهارنظرها درباره استیضاح دونالد ترامپ، وزیر انرژی آمریکا هر گونه دخالت در این ماجرای جنجالی را رد کرده است.

«ریک پِری» وزیر انرژی آمریکا در مصاحبه با شبکه «سی‌بی‌ان» (کریستین برادکستینگ نِتورک) به جنجال‌ها درباره دخالتش در ماجرای اوکراین‌گیت و همچنین انتشار یک خبر در پایگاه «آکسیوس» درباره اظهارات منتسب به ترامپ پاسخ داد.

پایگاه آکسیوس به نقل از منابع مطلع خبر داد که رئیس‌جمهور آمریکا در گفت‌و‌گو با رهبران جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان این کشور گفته که دلیل تماس تلفنی خبرساز ۲۵ جولای (سوم مهرماه) او با رئیس‌جمهور اوکراین، درخواست وزیر انرژی آمریکا بوده است. این تماس تلفنی منجر به آغاز رسوایی اوکراین گیت شده است.

از سوم مهرماه که با اعلام «نانسی پلوسی» رئیس مجلس نمایندگان آمریکا روند تحقیقات درباره استیضاح رئیس‌جمهور به خاطر رسوایی «اوکراین‌گیت» آغاز شده، تنش سیاسی در آمریکا به سطحی گسترده افزایش یافته است.

رسوایی اوکراین‌گیت بعد از آن شروع شد که یک مأمور مخفی «سیا» که ظاهرا برای نظارت بر عملکرد اعضای ارشد دولت در کاخ سفید گماشته شده بود، دست به یک افشاگری پر سر صدا علیه دونالد ترامپ زد.

طبق اطلاعات این افشاگر، ترامپ با هدف بی‌اعتبار کردن «جو بایدن» معاون رئیس‌جمهور سابق آمریکا و رقیب بالقوه‌اش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۲۰۲۰ میلادی، از اختیارات رئیس‌جمهور و روابط خارجی آمریکا سوء استفاده کرده است (جزئیات بیشتر).

وزیر انرژی آمریکا با رد هر گونه دخالت در ماجرای اوکراین گیت به شبکه سی‌بی‌ان گفت: «من هرگز درباره این موضوع با رئیس‌جمهور صحبتی نکردم و از او چیزی هم در این رابطه نشنیدم، من یک گفت‌و‌گو و تماس تلفنی در این باره با رودی جولیانی (وکیل ترامپ) داشتم و با سفیر سابق (آمریکا در اوکراین) هم صحبت داشتم و همچنین با سفیر کنونی هم صحبت کرده‌ام. با همه آن اسم‌هایی که در رسانه‌ها نام برده شده است صحبت کردم اما خداوند شاهد است که حتی یک بار هم در این گفت‌‍و‌گوها نام بایدن، معاون رئیس‌جمهور سابق و نه پسرش برده نشد».

به گفته وزیر انرژی دولت ترامپ که به نمایندگی از دولت او در مراسم تحلیف رئیس‌جمهور اوکراین شرکت کرده بود، او در صحبت با مقام‌های مختلف تنها «درباره موضوع فساد در این کشور (اوکراین)» صحبت کرد و به هیچ عنوان حرفی از بایدن در کار نبوده است.

اظهارات ریک پِری در حالی مطرح شده که طبق گزارش آکسیوس،  ترامپ در توضیح تماس تلفنی سوم مهرماه خود با «ولودیمیر زلنسکی» رئیس‌جمهور اوکراین به جمهوری‌خواهان مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «تنها دلیلی که من این کار را کردم، درخواست ریک (پری وزیر انرژی آمریکا) بود تا درباره چیزی درباره تاسیسات ال‌ان‌جی (با زلنسکی صحبت کنم)».

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: