پنجشنبه ۰۳ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 24
کد خبر: ۳۲۰۸۹
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۲۲
آسوشیتدپرس:
آسوشیتدپرس گزارش داد افزایش کشتار غیرنظامیان موجب انزجار و عصبانیت مردم افغانستان درباره حضور نیروهای آمریکایی در این کشور شده است.

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، آسوشیتدپرس در گزارشی به افزایش انزجار مردم افغانستان از حضور نیروهای آمریکایی در کشورشان پرداخت.

در این گزارش آمده است: در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در ولایت ننگرهار افغانستان 21 کارگر کشاورزی از جمله 7 عضو یک خانواده کشته شدند. یکی از اقوام این خانواده با عصبانیت می‌گوید که «این اولین اشتباه آمریکایی‌ها در کشتار غیرنظامیان نیست و آنها در پاسخ صرفا عذرخواهی می‌کنند، عذرخواهی آنها به چه درد ما می‌خورد؟ مردم از حضور نیروهای آمریکایی به شدت عصبانی هستند.»

آسوشیتدپرس می‌افزاید: تلاش آمریکا و نیروهای نظامی افغانستان برای سرکوب طالبان و داعش در این کشور و جلوگیری از افزایش تلفات غیرنظامیان از مهمترین پیچیدگی‌های جنگ 18 ساله در این کشور بوده است.

از سوی دیگر همچنین اعتراضات به عملیات نیروهای تحت کنترل سیا که با نام «واحد 02» شناخته می‌شود به شدت در حال افزایش است و برای مثال اعضای این واحد تنها در یک عملیات 4 عضو یک خانواده را قتل عام کردند.

این رسانه آمریکایی ادامه می‌دهد: از سال 2009 بیش از 16 هزار غیرنظامی در افغانستان کشته شدند و در آخرین گزارش سازمان ملل عملیات نظامیان آمریکایی و افغان مهم‌ترین عامل تشدید این آمار عنوان شده است.

«میکائیل گوگلمن» رئیس موسسه آسیا در واشنگتن دلیل افزایش حملات هوایی را دستور ترامپ در بحبوحه لغو مذاکرات عنوان کرده است.

به گفته وی، در واقع دلیل اصلی افزایش تلفات غیرنظامیان رویکرد جدید نیروهای آمریکایی و تشدید حملات در افغانستان برای فشار به طالبان است. 

 آسوشیتدپرس در ادامه به افزایش میزان حملات هوایی اشاره کرده و می‌نویسد: در طی ماه سپتامبر و براساس آمار ارتش آمریکایی عملیات هوایی بیش از تمام ماه‌های گذشته بوده و در این ماه بیش از 738 حمله هوایی توسط نیروهای خارجی شهرهای مختلف افغانستان را بمباران کردند.

بر اساس این گزارش، به نظر می‌رسد که حملات هوایی و بمباران راهکار حل بحران نیست. در حال حاضر طالبان بیش از هر زمان دیگری در افغانستان قدرتمندتر شده و حتی داعش نیز در مناطق مختلف افغانستان در حال رشد و گسترش است.

اما وزیر دفاع افغانستان در این رابطه گفت که آمار تلفات غیرنظامیان در گزارش سازمان ملل قابل بحث بوده و آمار را طالبان و برخی از گروه‌های وابسته به آنها دستکاری می‌کنند.

«اسدالله خالد»گفت: «نمی‌خواهم بگویم که هیچ غیرنظامی در عملیات نیروهای افغان کشته نمی‌شوند، اما این موضوع با کشتار غیرنظامیان توسط طالبان که در مدارس، مساجد و غیره اتفاق می‌افتد بسیار تفاوت دارد.»

آسوشیتدپرس می‌افزاید: در 23 سپتامبر سال جاری در حمله هوایی نیروهای هوایی به یک مراسم عروسی بیش از 40 نفر که بیشتر آنها کودکان و زنان بودند، کشته شدند.

همچنین در یک حمله دیگر در روستایی تحت کنترل طالبان در غزنی 4 عضو طالبان کشته شدند که مردم با حمل اجساد آنان به دفتر والی غزنی فریاد «مرگ بر آمریکا» سر دادند.

این در حالی است که در واکنش به اعتراضات مردم درباره سوءاستفاده نیروهای تحت کنترل سیا، «اشرف غنی» رئیس جمهور افغانستان معصوم استانکزی رئیس اداره اطلاعات خود را برکنار کرد، این برکناری بعد از حمله واحد تحت کنترل سیا و کشته شدن 4 برادر در نزدیکی وزارت اطلاعات در جلال آباد رخ داده بود.

این رسانه آمریکایی در پایان می نویسد: افزایش تلفات غیرنظامیان باعث تنفر بیشتر مردم از نیروهای آمریکایی در زمانی بوده شهروندان افغانستان بیش از هر زمان دیگری از حضور نیروهای خارجی در این کشور انزجار دارند.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: