دوشنبه ۱۲ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 June 01
کد خبر: ۳۲۰۹۶
تاریخ انتشار: ۱۵ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۰۲
ربیعی در نشست خبری:
سخنگوی دولت گفت: رخدادهای چند روز گذشته عراق مایه تاسف است، دولت و ملت عراق از آگاهی کامل برای حل مشکلات برخوردار هستند.

رخدادهای چند روز گذشته عراق مایه تاسف استبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ علی ربیعی سخنگوی دولت امروز در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه اظهار کرد: امروز یکی از سیاست‌های خدشه ناپذیر و بسیار مهم دولت گسترش مناسبات با همسایگان است.

او با بیان اینکه توسعه روابط با همسایگان یکی از ضروریات و مسائل مهم در سیاست‌های دولت تدبیر و امید قرار گرفته است، افزود: سفر هفته گذشته رئیس جمهوری به ارمنستان برای حضور در نشست اتحادیه و اجلاس اورآسیا با حضور ۶ کشور منطقه به همین منظور صورت گرفت.

ربیعی ادامه داد: این سفر از اهمیت فوق‌العاده‌ای در این برهه زمانی برخوردار است و نقش مهمی در آینده گره‌های منطقه‌ای و تمام مسئولیت سیاسی، اقتصادی، اجتماعی که با همسایگان خواهیم داشت ایفا خواهد کرد.

سخنگوی دولت گفت: ما با اورآسیا از دی ۹۴ توافقی مبنی بر تشکیل کمیسیون مشترک مطالعات امکان سنجی انعقاد قرارداد تجارت ترجیحی تشکیل دادیم و در نهایت با ۵ کشور که یک بازار حدود ۲۰۰ میلیون نفر را تشکیل می‌دهد به موافقنامه تجارت آزاد دست خواهیم یافت. در مراحل آتی با پیشرفت کار امیدواریم موافقتنامه تجارت آزاد به طور دایم و پیوسته منعقد شود.

ربیعی تصریح کرد: این موافقتنامه توسط دولت به مجلس ارایه شده است و همزمان در مجالس کشور‌های دیگر عضو اتحادیه به تصویب رسیده است و از ۵ آبان ۹۸ اجرایی خواهد شد.

سخنگوی دولت بیان کرد: براساس این موافقتنامه از تاریخ ۵ آبان ۹۸، ۵۰۲ قلم کالای صنعتی و کشاورزی مشمول تثبیت و بعضا کاهش تعرفه خواهد شد که می‌تواند تأثیر چشمگیری بر حجم تجارت ایران و کشور‌های اتحادیه اورآسیا داشته باشد.

ربیعی با بیان اینکه مناسبات ما با همسایگان فقط منحصر به اورآسیا نیست، گفت: بیشتر در دیدار سه جانبه ایران، روسیه و آذربایجان هم پیشرفت‌های مهمی در جهت همگرایی به دست آوردیم که احداث و راه‌اندازی راه آهن شمال جنوب نمونه بارز آن بوده است.

او با بیان اینکه هدف ما گسترش این مناسبات با همه کشور‌های منطقه و همسایگان و خصوصا کشور‌های حوزه خلیج فارس است، اظهار کرد: ما مایل نیستیم هیچ کشوری را در همسایگی خود از دایره پیوند‌های عمیق اقتصادی، فرهنگی و سیاسی استثنا کنیم. به همین دلیل در ماه‌های گذشته دولت جمهوری اسلامی ایران تلاش کرده است که از همه ظرفیت‌ها برای بهبود روابط با کشور‌های حاشیه خلیج فارس به ویژه از طریق ابتکار عمل‌های دیپلماتیک که اوج آن پیشنهاد رئیس جمهور به تشکیل ائتلاف امید بود، بهره بگیرد.

سخنگوی دولت گفت: همه ما و کشور‌های خلیج فارس باید هوشیار باشیم که بدخواهانی هستند که سعی در تخریب هر نوع گشایشی میان ما با آن دسته از همسایگانی دارند که در سال‌های اخیر دچار اختلاف نظر شده‌ایم.

ربیعی تصریح کرد: امروز ملت ما به خوبی واقف است که برخورداری از مناسبات دوستانه با همسایگان و تعمیق آن به مرحله گسست ناپذیر، موثرترین ابزار برای مقابله زورگویی یکجانبه گرایی و مداخله قدرت‌های دعوت نشده به منطقه ماست.

او ادامه داد: این مهم‌ترین دلیل برای همت والای جمهوری اسلامی برای ساختن منطقه‌ای قوی و مرفه برای همه کشور‌های منطقه است، به همین دلیل از هر گونه ناآرامی و تنش در کشور‌های همسایه نگران و متأثر می‌شویم و خواهان اهتمام جدی برای حفظ آرامش در همه کشور‌های منطقه هستیم. به همین دلیل رخداد‌های چند روز گذشته عراق مایه تأسف دولت و ملت ایران است.

سخنگوی دولت گفت: در روز‌های گذشته و در حالی که دولت و ملت عراق خود را برای میزبانی از بزرگ‌ترین رخداد فرهنگی و مذهبی جهان آماده می‌کردند و منطقه نیز همزمان در حال حرکت به سوی صلح و ثبات است حوادث تلخی را شاهد بودیم که متأسفانه عده‌ای در این حوادث جان خود را از دست دادند.

ربیعی تصریح کرد: دولت عراق اطمینان داده که هیچ برخوردی میان نیرو‌های امنیتی و معترضان رخ نداده است و گروه‌های فرصت طلب دیگری دست به این جنایت زده‌اند از مردم عراق می‌خواهیم خویشتن‌داری بیشتری به خرج دهند و به دنبال راه حل‌های دموکراتیک و قانونی برای رسیدگی به مطالبات و پاسخ به آن باشد.

سخنگوی دولت اظهار کرد: شهروندان عراقی ضمن پیگیری مطالبات خود باید از هوشیاری لازم برای سوءاستفاده بدخواهان از اعتراضات خود برخوردار باشند و به آنها فرصت پیگیری بداندیشی را ندهند.

او با بیان اینکه اطمینان داریم دولت و ملت عراق از بلوغ و آگاهی کافی برای حل مشکلاتشان برخوردار هستند و به خوبی از عهده آن برخواهند آمد، گفت: راه درست غلبه بر مشکلات وحدت عراق حول مرجعیت این کشور و تکیه بر آن است. جمهوری اسلامی ایران همانند همیشه آمادگی خود را برای ایستادن در کنار برادران و خواهران عراقی و هرگونه کمک به آنها اعلام می‌کند و هیچ شکلی از تبلیغات جعلی و مسموم نخواهد توانست دو ملت ایران و عراق را از هم جدا کند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در این دوره تاریخی مراقبت از زندگی روزمره مردم، گسترش فضای اجتماعی، گسترش اشتغال و از همه مهم‌تر توسعه روستایی برنامه‌ای بوده است که در این سال‌ها دنبال کردیم. دموکراسی، پیگیری انتخابات آزاد و کمک به مقاومت داخل در کنار مردم ایستادن برای گذشتن از روزهای تحریم از برنامه‌های دولت است.

ربیعی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید بیش از همیشه سیاست‌های معطوف به روستا را تدوین کرده است. دولت با گسترش حاشیه نشینی و امثال آن در روستاها روبه‌رو بود. در این دولت تحولات خوبی در خصوص زندگی روستاییان و عشایر پدید آمده است.

او با اشاره به تلاش‌های دولت برای گسترش زندگی روستایی از جنبه اقتصادی و توسعه خدمات بهداشت و درمان و آموزش، آی تی، ارتباطات و اطلاعات، افزایش رفاه و گسترش بیمه و تسهیلات و ایجاد اشتغال‌های خرد محلی در کنار دامداری و کشاورزی گفت: معتقد هستیم خدمت به روستا و فقرزدایی برنامه بلند مدتی است که باید تلاش بیشتری در راستای آن صورت بگیرد.

سخنگوی دولت افزود: سهم اشتغال روستاییان از اشتغال خرد ۲۵ درصد افزایش پیدا کرده است. ۱۴۰ هزار شغل از مجموع شغل‌های ایجاد شده مربوط به روستاییان بوده است، همین‌جا از مقام معظم رهبری برای پولی که از صندوق ذخیره ملی به دولت اختصاص دادند جهت این موضوع تشکر می‌کنم.

ربیعی گفت: ۸۴درصد آب آشامیدنی سالم داریم. تمام خانواده‌های بالای ۱۰ خانوار به غیر از مناطق صعب‌العبور گازکشی و برق‌کشی شده‌اند. صددرصد مراکز بهداشت تحت پوشش قرار گرفته‌اند. ۹۰درصد از روستاییان از بیمه سلامت مجانی استفاده می‌کنند. بیمه اجتماعی روستاییان ۲۵درصد را شامل شده است.

سخنگوی دولت تصریح کرد: در ادامه طرح‌ها و پروژه‌های دولت امروز همزمان با روز روستا و عشایر ۲۴۸۰ طرح رونمایی خواهد شد.

او تأکید کرد: دولت برای مقابله با ابعاد مختلف فقر برنامه‌ریزی‌هایی دارد که در سال‌های آینده آن را اجرایی می‌کند.

ربیعی با اشاره به اقدامات دولت برای برگزاری مراسم اربعین گفت: وزیر راه مشکل بلیت‌ها را حل کرده است و امیدواریم بی نظیرتر از همیشه این مراسم را برگزار کنیم.

سخنگوی دولت درباره شک و شبهه درباره مدرک تحصیلی حسین فریدون گفت: من در این باره مطالعه و این ادعاها را تعقیب کردم و دو نفر بر این مطلب صحه گذاشتند؛ آقای فریدون قبل از دولت روحانی در یکی از دانشگاه های گیلان پذیرفته می‌شوند و به دانشگاه بهشتی منتقل می‌شوند. آقای فریدون پیش از انقلاب هم در سن ۱۶ سالگی بازداشت شده و بیش از ۱ سال در زندان شاه بود و پس از پیروزی انقلاب با حضور در منطقه کردستان بیش از ۱ سال اسیر بوده و ۳۰ درصد جانبازی دارد و انتقال ایشان هیچ مشکلی ندارد.

او ادامه داد: روحانی گفته بود که من خط قرمزی ندارم و بدون هیچ دخالتی از دولت این کار صورت گرفته. برادر رئیس جمهور بودن هیچ مزیتی برای حسین فریدون ندارد.

او درباره آمار اشتغال گفت: بیکاری نهفته مان بسیار زیاد بوده است، حدود ۳ میلیون ۴۰۰ هزار نفر سال ها بیکاری را تحمل کردند، بیماری بیکاری انتقال یافته هم از دوره‌های قبل داریم؛ این آمار به اعتقاد من آمار درستی است. نسبت بین تحریم و ریزش و نیرو نسبت بالایی بود. سیاست کاهش واردات ما بر اشتغال ما تاثیر داشته است. حتما باید برای آثار تورم ما باید فکری کنیم.

ربیعی با اشاره به حذف درآمد‌های نفتی از لایحه بودجه گفت: در جلسه قبل توضیح دادم، بخش جاری را از نفت جدا خواهیم کرد؛ تلاشمان بر این است بودجه جاری را از مالیات و سایر منابع مالی دولت تهیه کنیم. الان در قالب یک برنامه بودجه است، تحریم بد است، اما اتفاقات خوبی هم برای ما داشته و آن تقویت بودجه بدون نفت بوده است.

او ادامه داد: هنوز هیچ تصمیمی به لحاظ متغیر‌های متعدد اتخاذ نشده است، اما در مرحله نهایی است، قطعا هرگونه تصمیمی که در مورد یارانه‌های پنهان به ویژه سوخت گرفته شود دهک‌های پایین و طبقه متوسط در آن در نظر گرفته می‌شود.

ربیعی همچنین در پاسخ به پرسشی که قاضی صلواتی در دادگاه به متهمی گفته است که با همسر وی (علی ربیعی) ارتباط مالی داشته است گفت: من همسر ندارم. اسم کوچک نبردند؟ تشابه اسمی هم دردسر است، شوکه شدم.

او درباره موافقت شورای نگهبان با لایحه اعطای تابعیت به فرزندان حاصل از زنان ایرانی با مردان خارجی گفت: این لایحه سال‌ها مد نظر بوده است، چند بار برای حل این مشکل خیز برداشته شد که نشد.

سخنگوی دولت ادامه داد: اواسط سال ۱۳۹۴ یکی از مصوبات شورای‌عالی رفاه در مورد کودکان مادر ایرانی بود، در دولت بررسی شد به مجلس رفت شورای نگهبان آن را رد کرد مرجع استعلام کننده جدید به آن اضافه شد. من خودم هم در گیر این پرونده بودم، این موضوع خوشبختانه حل شد.

او گفت: حدود دوسال پیش حدود ۱۵۰ هزار کودک با این وضعیت وجود داشته است. این لایحه فقط مشمول زنان داخل ایران نیست و مشمول زنان خارج از ایران هم می‌شود.

 

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: