جمعه ۰۴ مهر ۱۳۹۹ - 2020 September 25
کد خبر: ۳۲۱۰۷
تاریخ انتشار: ۱۶ مهر ۱۳۹۸ - ۱۰:۳۴

به گزارش   روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان شامگاه امشب در آیین نکوداشت روز تهران که در کاخ گلستان و با حضور پیروز حناچی شهردار تهران، محسن هاشمی رئیس شورای اسلامی شهر تهران و جمعی از سفرای کشورها خارجی برگزار شد، گفت: برای بنده سعادت بزرگی است که در هفته تهران و روز تهران در خدمت شما خادمین به این شهر و کشور باشم.

ظریف ادامه داد: تشکر می‌کنم از برادرم جناب حناچی و همچنین آقای هاشمی و همکارانشان به واسطه این ابتکار و لطفی که به من داشتند تا در اینجا سخنرانی کنم.

وی افزود: من تخصصی در حوزه شهرداری ندارم و حتی نمی‌توانم از نیازهای شهر صحبت کنم اما بگذارید دو نکته بگویم آن هم با الهام از سخنان شما.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه نکته اول هویت و نکته دوم شهروندی است، خاطرنشان کرد: ما همگی برای اینکه بتوانیم تعامل، گفت‌وگو و هم‌افزایی کنیم نیاز به هویت داریم.

وی ادامه داد: هویت یک ضرورت برای حضور موثر در صحنه اجتماعی است و اگر ما به عنوان ایرانی و شهروند تهران به هویت و تاریخ و نقش‌مان در تمدن بشری افتخار می‌کنیم به خاطر این نیست که بر دیگران فخر بفروشیم بلکه بتوانیم با دیگران تعامل و گفت‌وگو کنیم.

وزیر امور خارجه افزود: ما قرار است با هویتمان کشور زیباتری را بسازیم و باید با خودمان این کشور را بسازیم.

ظریف گفت: همه اهالی این مرز و بوم در این شخصیت مشترکیم که در کشتی خلقت نشسته‌ایم و از این مشکلات بین‌المللی همگی رنج می بریم.

وی تصریح کرد: هویت خواهی نه نشانه انزوا و نه نشانه برتری جویی است بلکه استقرار در یک محیط امن برای گفت‌وگو و برای زیستن است.

وزیر امور خارجه ادامه داد: من پیام‌آور طرح امید هستم و ما به عنوان یکی از شهروندان این منطقه از پایتخت کشور اسلامی به همه دوستان پیام می فرستیم که باید با هم زندگی کنیم.

ظریف گفت: البته قرار نیست برای با هم زندگی کردن، هویت‌هایمان را فراموش کنیم اما می‌توانیم با هم یک ید واحد را تشکیل بدهیم و به سمت استفاده از منابع مشترک برویم.

وی ادامه داد: بسیار خوشحالم که شهرداری و شورای شهر ما پذیرفته‌اند که صاحبان واقعی تهران، شهروندان واقعی آن هستند و ما صاحب آن نیستیم و این مردم هستند که به ما هویت داده‌اند و این مردم هستند که سربلند شده‌اند.

ظریف تصریح کرد: این مردم هستند که ایران را سربلند کرده‌اند و مردم هستند که ولی نعمت ما هستند و اگر این را بپذیریم و بدانیم که شهروندان، صاحبان کشور هستند و یادمان باشد که توسعه و پیشرفت ما در سایه ملت و مردم است آن وقت باید خود را خادم مردم بدانیم.

وزیر امور خارجه کشورمان ادامه داد: آن وقت است که خودمان را صاحب اختیار مردم نخواهیم دانست و اتفاقا مردم را ولی نعمت‌مان خواهیم دانست و باید این بینش را به همه آحاد ملت ایران داشته باشیم.

ظریف گفت: آن زمان که این کشور نیاز به ایستادگی داشت، همه ایرانی ها از مسیحی و کلیمی گرفته تا مسلمان پای این کشور ایستادند و یادمان نرود که ما وامدار این مردم هستیم.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: