چهارشنبه ۰۵ آذر ۱۳۹۹ - 2020 November 25
کد خبر: ۳۲۳۳۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۵۶
پروفسور «رودنی شکسپیر» :
یکی از منتقدین سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکا اعلام کرد واشنگتن و اتحادیه اروپا در قبال ایران عهدشکنی می‌کنند.

«پروفسور رودنی شکسپیر» فارغ‌التحصیل دانشگاه کمبریج انگلیس، اقتصاددان، استاد دانشگاه، مؤلف کتاب‌ها و رساله‌های علمی- دانشگاهی در زمینه‌ی اقتصاد و... است. «رودنی شکسپیر» مؤلف چندین رساله‌ دانشگاهی معتبر در زمینه‌ تئوری اقتصاد‌های دوگانه و از منتقدین نظام‌های کاپیتالیستی و سوسیالیستی به شمار می‌رود.

چهره‌ی علمی- دانشگاهی «رودنی شکسپیر» مدت‌هاست به دلیل مواضع انتقادی که وی علیه سیاست‌های اقتصادی لیبرال غرب به ویژه آمریکا دارد، تبدیل به چهره‌ای سیاسی- رسانه‌ای شده است. وی از منتقدین پروپاقرص سیاست‌های جنگ‌طلبانه آمریکاست و یکی از مهم‌ترین دلایل بحران اقتصادی این کشور را مربوط به همین سیاست‌ها می‌داند. سیاست‌های ضدصهیونیستی و ضدامپریالیستی «شکسپیر» نیز زبان‌زد خاص و عام است.

تیتر: آمریکا و اسرائیل می‌خواهند توسط داعش خاورمیانه را به تکه‌های کوچک تقسیم کند

«پروفسور رودنی شکسپیر» در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار گروه بین‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان به سؤالات مطرح‌شده اینگونه پاسخ داده است که مشروح آن را در ادامه می‌خوانید.

علی‌رغم سیاست «فشار حداکثری» واشنگتن و اعمال شدیدترین تحریم‌ها علیه ایران، جمهوری اسلامی توانسته با اتخاذ برخی استراتژی‌های مالی مطابق با سیاست «اقتصاد مقاومتی»، قیمت‌ها و تورم را در کشور کنترل کند. نظر شما چیست؟ فکر می‌کنید این مقاومت در آینده موثر خواهد بود؟

ایران باید به هر قیمتی، اقتصاد مقاومتی را حفظ کند. همانطور که می‌دانید طرف مقابل ایران عهدشکنی کرده و حتی اتحادیه اروپا به توافق‌های خود با ایران خیانت کرده و ایالات متحده هم (تحت فشار رژیم صهیونیستی) به دنبال نابودی ایران است. ایران حتما پس از یک دوره دشوار، با کمک اقتصاد مقاومتی پیروز خواهد شد این تکنیک، استقلال کشور شما را تقویت می‌کند و به همین دلیل یک دنیای چند قطبی (و نه تک قطبی) در حال توسعه است.

 از ۱۷ اکتبر، لبنانی‌ها در بیروت و سایر شهر‌ها به دلیل ابراز نارضایتی شدید از عدم موفقیت دولت در یافتن راه‌حل‌هایی برای بحران اقتصادی این کشور، به خیابان‌ها ریختند. به نظر شما دلایل اصلی برگزاری تظاهرات ضد دولت چیست؟

بیکاری، فقر و فساد از دلایل اصلی این تظاهرات است. در حال حاضر هیچ راه حل آشکاری وجود ندارد، هم اکنون درصد رو به رشدی از جوانان بیکار در خاورمیانه وجود دارند. یک اقتصاد و سیاست جدیدی برای حل این معضل لازم است.

آیا فکر می‌کنید که کشتن سرکرده داعش می‌تواند نقش اساسی در مبارزه با تروریسم در منطقه داشته باشد یا این پدیده را به پایان برساند؟

مطمئنا فرد دیگری جایگزین البغدادی خواهد شد و داعش ممکن است ظاهر خود را تغییر دهد، اما همچنان ادامه خواهد یافت، زیرا اولاً داعش تجلی وهابیت سعودی است و دوم ایالات متحده و اسرائیل می‌خواهند که توسط داعش خاورمیانه را به تکه‌های کوچک تقسیم کند و این موضوع به سود اسرائیل است.

ایالات متحده ادعا می‌کند که خروج نیرو‌های نظامی خود را از سوریه آغاز کرده است و می‌گوید نیرو‌های آن نباید در آنجا باشند. دلیل اصلی عملیات نظامی ایالات متحده در سوریه چیست؟ نظر شما در مورد تحولات پشت صحنه چیست؟

ایالات متحده، به نمایندگی از اسرائیل، سعی داشت سوریه را به طور کامل نابود کند، اما توسط دولت سوریه با کمک روسیه و ایران شکست خورد. با این حال، ایالات متحده همچنان میادین نفتی سوریه را توسط نظامیان خود کنترل می‌کند تا بتواند مانع فروش نفت توسط دولت سوریه شود و همچنین نیرو‌های تروریستی را تأمین کند (که این موضوع مجدداً به عنوان بخشی از سیاست تقسیم خاورمیانه است).

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: