جمعه ۱۴ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 04
کد خبر: ۳۲۳۴۵
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
سخنگوی وزارت امور خارجه:
موسوی گفت: برداشتن گام چهارم نشان داد ایران در مواضعی که اعلام کرده جدی است و بر سر منافع کشورمان مماشات ندارد.

ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد/ تصمیمی برای خروج از NPT  نداریمبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ سیدعباس موسوی، سخنگوی وزارت امور خارجه امروز (یکشنبه) در نشست خبری با اصحاب رسانه ضمن تبریک و گرامیداشت هفته وحدت اظهار کرد: در روز‌های آینده کنفرانس وحدت اسلامی را با مهمان‌هایی از سراسر دنیا خواهیم داشت.

او با اشاره به قهرمانی فوتبال ساحلی گفت: قهرمانی فوتبال ساحلی کشور جام بین قاره‌ای را خدمت ملت ایران و این قهرمانان تبریک عرض می‌کنم.

سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به زلزله آذربایجان شرقی به خانواده‌های داغداران تسلیت گفت و تصریح کرد: از شخصیت‌ها و دولت‌هایی که این حادثه را تسلیت گفتند تقدیر می‌کنم.

موسوی با بیان اینکه مهم‌ترین تحولی که هفته گذشته شاهد آن بودیم آغاز گام چهارم کاهش تعهدات هسته‌ای ایران بود، ادامه داد: حضور وزیر امور خارجه و رئیس جمهور در باکو را داشتیم. آقای ظریف روز گذشته در بیست و چهارمین نشست اکو حضو داشتند و آقای عراقچی به روسیه رفتند و در آنجا سخنرانی کردند.


بیشتر بخوانید: گام چهارم منجر به چه اقداماتی در فُردو می‌شود؟


ظریف فردا به قزاقستان سفر می‌کند

او افزود: چند نشست بین المللی هم داریم که به زودی شاهد آن خواهیم بود. آقای ظریف فردا و پس فردا به قزاقستان سفر خواهد کرد و در کنار آن با مقامات عالی رتبه در رابطه با مسائل دوجانبه و منطقه‌ای دیدار خواهد کرد.

موسوی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه با توجه به اینکه رئیس جمهور نامه‌ای به کشور‌های عربی و دعوت به شرکت در اتحاد صلح هرمز ارسال کرده است، آیا تاکنون پاسخی از این کشور‌ها علی الخصوص عربستان داده شده است، تصریح کرد: طرح یا پویش صلح هرمز با جزئیاتش برای کشور‌های درگیر و ذی نفع ارسال شد. بازتاب‌ها و بازخورد‌های خوبی در کشور‌های منطقه‌ای و کشور‌های عضو سازمان ملل شاهد آن بودیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: بررسی‌ها در بعضی از کشور‌ها در حال انجام است و احتمالا بررسی دسته جمعی هم روی این طرح خواهد شد و امیدوار هستیم این گام خیرخواهانه جمهوری اسلامی ایران مورد اقبال باقی کشور‌ها قرار بگیرد و شاهد منطقه‌ای امن و باثبات در منطقه خودمان من جمله کشور‌های منطقه خلیج فارس باشیم.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه کدام یک از بند‌های برجام عملا از ذیل تعهدات ایران خارج شده است، تأکید کرد: همان‌طور که آقای عراقچی هم گفتند جمهوری اسلامی ایران به اندازه کافی به دیپلماسی فرصت داد. ما با خواهش و درخواست کشور‌های باقی مانده در برجام یک سال صبر کردیم که پس از خروج آمریکا جمهوری اسلامی ایران با تضمین‌هایی که بدهند در برجام باقی بماند.

موسوی افزود: متأسفانه اقدامات صورت نگرفت و جمهوری اسلامی ایران از اردیبهشت ماه تصمیم گرفت براساس حقوقی که دارد نسبت به کاهش تعهدات خود اقدام کند. این کاهش تعهدات می‌توانست به صورتی دفعی و تدریجی باشد، اما جمهوری اسلامی برای اینکه فرصت بدهد گام‌های تدریجی برداشت، اما پس از سه گامی که برداشته شد به رغم شعار‌ها و لفاظی‌ها متاسفانه اقدام عملی صورت نگرفت و گام چهارم کاهش تعهدات برداشته شد. این گام براساس بند‌های ۵ و ۶ برجام برداشته شد و جزئیات فنی را دوستان ما در سازمان انرژی اتمی اعلام کردند.

اروپایی‌ها نه حق دارند و نه می‌توانند «اسنپ بک» را اجرا کنند

او ادامه داد: برداشتن این گام نشان داد جمهوری اسلامی ایران در مواضعی که اعلام کرد جدی است و تعارف ندارد و گام‌های مهمی بر می‌دارد. ایران نشان داد وقتی تصمیم مهمی گرفته می‌شود همکاران ما در انرژی اتمی توانایی دارند گام‌ها را عملی کنند و بهتر از گذشته به آنها برگردند. آنچه توسط آقای عراقچی مطرح شد این است که اگر ایران به برداشتن این گام‌ها ادامه دهد ممکن است مکانیزم «اسنپ بک» را اجرایی کنند، ولی ما بار‌ها اعلام کردیم این‌ها نه حق چنین کاری دارند و نه می‌توانند این کار را انجام دهند، زیرا کاری که ما می‌کنیم برای حفظ برجام و در دل برجام و براساس مفاد خود برجام است و این حق ما است.

سخنگوی وزارت امور خارجه بیان کرد: اگر این کار را انجام دهند طیف وسیعی از انتخاب‌ها پیش روی ملت ایران است و بعد از آن ما بسته به شرایط تصمیم خواهیم گرفت که روی کدام یک از انتخاب‌ها بررسی و اقدام کنیم. ما به دیپلماسی بها می‌دهیم. درب دیپلماسی و گفتگو باز است، اما به کسی و وعده‌هایی که داده می‌شود امید نبسته ایم.

موسوی با بیان اینکه فرصت‌های لازم را به دیپلماسی می‌دهیم، اظهار کرد: بخش‌های مختلف کشور نشان دادند کار خود را انجام می‌دهند و معطل وعده‌ها و مذاکرات آنها نخواهند بود. بخش‌های مختلفی در کشور در این چندماه نشان دادند آن‌ها هم در کنار وزارت خارجه می‌توانند به کار خود که در راستای منافع ایران است، عمل کنند.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره کنایه همتای آمریکایی در خصوص برگزاری نمایشگاه حقوق بشر و واکنش توئیتری خود در این راستا اظهار کرد: گاهی اوقات کمی رو می‌خواهد وقتی کشوری با پرونده‌ای مشحون از اقدامات ضد حقوق بشری به کشوری مثل جمهوری اسلامی ایران طعنه بزند و فکر کند که در جایگاه درستی قرار دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: حقوق بشر آمریکایی دستاوردی جز حمله به هواپیما‌های مسافربری، حمله به زنان و کودکان بی دفاع، دادن سلاح‌های کشتارجمعی در سطح جهانی نداشته است و نمونه آن کودتای ۲۸ مرداد است که آشکارا نقض حقوق ملت ایران بوده است را شاهد بودیم. جالب است امروز سالگرد شهادت دکتر فاطمی است و این نشان می‌دهد مبارزان ملت همواره در مقابل اقدامات خصمانه امریکا ایستاده اند و مبارزه کردند. پس آنها در جایگاهی نیستند که از دستاورد‌های حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران که روز به روز بیشتر می‌شود انتقادی کنند.

موسوی در پاسخ به سوالی درباره موضع ایران در رابطه با اظهارنظر رئیس جمهور ترکیه در مورد ایران و حمله به روسیه گفت: روابط دوستانه ما با کشور‌های منطقه به ویژه کشور دوست و همسایه ترکیه سرجای خود است و ما در اوج روابط هستیم. هیچ وقت روابط دو کشور به مانند امروز خوب نبوده است، اما این دلیل نمی‌شود که جمهوری اسلامی از مواضع اصولی خود کوتاه بیاید و مواضع اصولی خود را بیان نکند. ایران مخالف هرگونه مداخله نظامی و نقض حاومیت ملی و تمامیت ارزی کشور‌های منطقه است ضمن اینکه عرض کردیم نگرانی‌های امنیتی ترکیه را درک می‌کنیم و اعلام کردیم باید به آن نگرانی‌ها توجه و به خواسته‌های آنها جامه عمل پوشانده شود.

او افزود: البته برخی اظهارنظر‌ها در داخل کشور صورت گرفته که اظهار نظر رسمی جمهوری اسلامی ایران نیست. آنچه موضع رسمی است توسط این حقیر یا سایر مقامات مطرح شد موضعی است که عرض کردم. نکته‌ای که جناب اردوغان راجع به احتمال گسترش اغتشاشات به بقیه کشور‌ها بود بیان کردند از دید ما هشدار مهم و به جایی است. به هر حال دست‌های پنهانی هستند که خواستار آشوب و اختلاف افکنی در کشور‌های اسلامی هستند که وی به درستی هشدار داد. ما هم از هشدار و موضع ایشان قدردانی می‌کنیم. کشور‌های اسلامی در منطقه دشمنان مشترک دارند که خوب است کشور‌های منطقه با هوشیاری و با همدلی و هم افزایی نسبت به آن حساس و هوشیار باشند.

هنوز تصمیمی برای خروج از برجام و NPT نداریم

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با واکنش فضای مجازی به اظهارات اخیر مقامات عالی رتبه وزارت خارجه در رابطه با خروج از برجام و NPT تصریح کرد: آنچه بیان شد ترسیمی از وضعیت ما در آینده و هوشیاری است که کشور ایران می‌تواند به کشور‌هایی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند به تعهدات خود عمل کنند، بدهد. این سخنان هنوز به مرحله تصمیم گیری نرسیده است. ما طیف‌های مختلفی از تصمیمات و آپشن‌ها را پیش رو داریم و آن را براساس مقتضیات زمان و واکنش‌های طرف مقابل حتما اتخاذ خواهیم کرد.

او ادامه داد: تاکید کردم جمهوری اسلامی ایران به خصوص وزارت خارجه به عنوان متولی دیپلماسی در بحث بن بست شکنی‌ها همواره ابتکار داشته و راه‌هایی را برای بن بست شکنی پیشنهاد داده، اما متاسفانه این آمادگی در طرف‌های مقابل نیست و جمهوری اسلامی زیاد نمی‌تواند معطل آنها بماند کما اینکه معطل نماند و کار‌هایی که تشخیص می‌دهد به نفع منافع ملی مردم ایران است، انجام می‌دهد. با این وجود باز درب دیپلماسی و گفت‌وگو را باز گذاشتیم و اجازه دادیم اروپایی‌ها اگر طرح و پیشنهادی دارند ارائه دهند و با ما در میان بگذارند تا بن بست شکنی صورت گیرد.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: علی‌رغم اینکه به ابتکارات ارج می‌نهیم، اما منافع ملت ایران را معطل برخی پیشنهادات غیر عملی نگه نمی‌داریم و در و پنجره دیپلماسی را باز می‌گذاریم و منتظر خواهیم بود که در آینده چه خواهد شد.

اینستکس آن‌طور که مدنظر ما بوده عملیاتی نشده است

موسوی در پاسخ به سوالی درباره اینستکس و اینکه آیا این راه حل همچنان در اولویت‌های ایران برای کاهش آثار تحریم است، بیان کرد: اینستکس تقریبا اجرایی شده و آماده است، اما هنوز آن طور که مدنظر ما بوده عملیاتی نشده است. اخیرا مسئولین دو شرکت متناظر اینستکس ایرانی و اروپایی ملاقات داشتند و در مورد موانع بحث و گفتگو کردند. این ساز و کار آماده است، اما این آمادگی مقدماتی دارد که هنوز ایجاد نشده است و طرح‌های ابتکاری هنوز اجرایی نشده است. اینستکس ابزار اجرایی شدن این طرح‌ها است. تا وقتی طرح‌های بزرگتر به نتیجه برسد اینستکس به عنوان ابزار در خدمت آن طرح‌ها خواهد بود.

او در پاسخ به سوال دیگری درباره برجام و برداشتن گام‌های کاهش تعهدات، و اینکه آیا راهکار ایران فقط برداشتن این گام‌ها است، بیان کرد: ما براساس فرصت دو ماه‌هایی که در گام‌ها به طرف مقابل می‌دهیم همزمان با گام‌ها آماده شنیدن و ارزیابی طرح‌های آنها هستیم که تاکنون این اتفاق نیفتاده است. در اینکه گام‌های ایران تا چه زمانی ادامه خواهد داشت تصمیم مقامات عالی نظام و کمیته ویژه بررسی روند اجرای برجام و بازخورد گام‌های ما در طرف مقابل است.

سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: کار در کشور ادامه دارد و کسی معطل به نتیجه رسیدن و یا قول‌های طرف مقابل نماند و نخواهد ماند. وزارت خارجه وظیفه دارد به عنوان نهاد متولی اصلی مذاکره در‌ها را باز گذارد و گفت‌وگو‌ها را انجام دهد و ابتکارات را بررسی کند، اما بخش‌های اقتصادی کشور قطعا باید کار خودشان را انجام دهند و معطل نشوند. اگر مذاکرات به نتیجه برسد و اقدامی صورت گیرد چه بهتر که قطعا به کسب و کار و شرایط اقتصادی کشور کمک خواهد کرد. در غیر این صورت همین راه را با منابع داخلی ادامه خواهیم داد.

موسوی درباره اظهارات بعیدی نژاد درخصوص NPT و موضع وزارت امور خارجه در این زمینه گفت: بعیدی نژاد نظر موجود در داخل کشور را که شامل طیف‌های مختلفی از نظرات می‌شود را بیان کردند. عرض کردم فعلا جمهوری اسلامی ایران تصمیمی برای این کار ندارد. گام‌هایی که طراحی کرده حساب شده است و براساس مقتضیات زمانی و مقدار واکنشی که می‌توانیم در طرف مقابل ببینیم اقداماتی که مدنظرمان است را عملی خواهیم کرد و گام‌ها را خواهیم برداشت. باید به آینده فرصت بدهیم که اوضاع به چه سمتی خواهد رفت.

او با اشاره به نامه روحانی به پادشاه عربستان و اینکه آیا جوابی از عربستان داشتیم؟ گفت: فقط به عربستان نبوده و در چارچوب پویش صلح امید این نامه با جزئیات به سران ۷ کشور منطقه و سازمان ملل متحد ارسال شده است و بازخورد‌هایی گرفته ایم. اجازه دهید روند انجام شود اگر جایی اطلاع رسانی لازم باشد اطلاع خواهیم داد.

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه امانوئل مکرون موضع گیری‌های تندی نسبت به گام چهارم کاهش تعهدات ایران داشت، آیا فکر می‌کنید با توجه به اینکه اینستکس تنها یک ابزار بوده است ما باید به ناچار به یک توافق تن بدهیم یا اینکه امیدواری وجود دارد با همین برجام رایزنی‌هایی داشته باشیم؟ بیان کرد: موضع آقای مکرون و برخی کشور‌های اروپایی قابل درک است. این‌ها هم جدیت ایران را دیدند و هم در برابر نتوانستن‌های خود پاسخ جدی برای افکار عمومی داخل خود و ما ندادند. این واکنش‌ها را درک می‌کنیم، اما نمی‌پذیریم. آنچه باید انجام دهند اقدامات عملی است که تا این لحظه اقدامات عملی به رغم کوشش‌ها و مذاکرات و پیغام پسغام‌هایی که هنوز وجود دارد به مرحله عملیاتی نرسیده است.

موسوی افزود: اینکه آنها برای اجرای تعهدات خود در برجام موضوعات دیگری را پیش می‌کشند نیز از طرف جمهوری اسلامی قابل قبول نیست. اگر قرار است برجام نجات پیدا کند راه حل بازگشت به توافقاتی است که در برجام شده و تعهداتی است که ما و آن‌ها داشتیم. مقام معظم رهبری فرمودند برجام نمونه‌ای است که ببینیم طرف‌های مقابل با یک توافق چگونه برخورد می‌کنند. ایشان فرمودند اگر ببینیم زمانی این توافق را آنها خوب اجرا کردند می‌تواند در سایر مباحث هم بحث و گفت‌وگو کرد نه در حد مذاکره و بده و بستان، اما اینکه این‌ها در همین هم اجرا نکردند و اینکه از موضوعات دیگر صحبت می‌کنند قدری غیرمعمول است.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه اگر راه نجات «برجام» تن دادن به رایزنی‌هایی غیر از توافقات هسته‌ای باشد، چه خواهید کرد؟ گفت: آن زمان، نظام تصمیم خواهد گرفت اگر مصالح و عزت و حکمت ایجاب کند نظام تصمیم خواهد گرفت چه اقدامی صورت گیرد.

موسوی در خصوص اینکه بعد از برداشتن گام چهارم تماسی از سوی مقامات غربی با ایران صورت گرفته است؟ گفت: رایزنی‌ها ادامه دارد البته ایران در برداشتن گام چهارم جدی است. همان زمان هم تلاش‌هایی انجام دادند تا ایران به سمت برداشتن گام چهارم نروند، اما نتایج ملموسی صورت نگرفته است که ایران قانع شود این کار را انجام ندهد.

او با بیان اینکه، اما پیغام‌ها ادامه دارد، تصریح کرد: باز هم امیدوار هستیم در فرصت دو ماهه‌ای که داده شد آنها تعهدات خود عمل کنند و تاکید می‌کنیم ما معطل نخواهیم ماند، اما تلاش‌ها را ارج می‌نهیم و استقبال می‌کنیم که اگر به نتیجه رسید «فبها».

سخنگوی وزارت امور خارجه درباره پهپاد ساقط شده در روز جمعه و اینکه مربوط به کدام کشور بوده است؟ بیان کرد: اطلاعیه‌ای که از سوی ارتش جمهوری اسلامی دیدم این بود که در حال بررسی و مطالعه روی قطعات آن هستند که مختصاتش را به دست بیاورند که دقیقا از کجا آمده است و احتمال قوی به زودی اطلاع رسانی خواهد شد. اطلاعات دقیقی ندارم.

موسوی با اشاره به راه اندازی واحد دیپلماسی حمل و نقل در وزارت راه و شهرسازی گفت: اگر این راه اندازی با هدف تسهیل حمل و نقل با همسایگان باشد ارج می‌نهیم. این موضوع را بررسی می‌کنیم. دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه تصدی گری نمی‌کند بلکه فعالیتش زمینه سازی و تسهیل سازی است.

او در خصوص اینکه مذاکرات ایران و فرانسه به کجا رسیده است؟ اظهار کرد: طرح‌ها ادامه دارد و موانعی وجود دارد که خود آنها باید این موانع را برطرف کنند.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه خواسته مشخص ایران عمل به تعهدات است، افزود: جا دارد از دولت‌های چین و روسیه تشکر کنم که در سیاست‌های اعلامی خود مواضع خوبی گرفتند و به تعهدات پایبند بودند، اما مابقی شرکا نتوانستند پایبند باشند و کار‌های خود را منوط به اجازه از دیگران کردند.

موسوی با بیان اینکه از میان یازده تعهدی که قرار بود کشور‌ها پس از خروج از برجام انجام دهند، ما گفتیم دو مورد را برای اولویت اصلی اجرایی کنیم، تصریح کرد: یکی فروش نفت ایران به مقدار قبل از خروج ایالت متحده آمریکا از برجام و دیگری بازگشت عایدات آن به کشور بوده است. در این حول و حوش مذاکرات هنوز ادامه دارد که تاکنون موفق نبوده است.

امید‌هایی برای آزادی سلیمانی زنده شده است

او با اشاره به آخرین وضعیت مسعود سلیمانی تصریح کرد: در مورد گروگان‌های ما در ایالات متحده آمریکا و مابقی کشور‌ها رایزنی‌ها ادامه دارد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران مذاکرات را رها نکرده و نخواهد کرد، گفت: از مجاری رسمی و از طریق مذاکرات درخواست‌های خود را ارائه داده است. یکسری امید‌هایی زنده شده است که اجازه دهید انجام شود که یا توسط ما یا نهاد‌های دیگر اطلاع رسانی شود.

ناامنی در هیچ یک از کشور‌های منطقه مطلوب ایران نیست

موسوی درخصوص تحولات عراق و تاثیر آن بر روابط دوجانبه و تحولات منطقه و اینکه آیا تغییرات کابینه و انتخابات زودهنگام کمکی به این موضوع خواهد کرد؟ بیان کرد: در رابطه با مسایل داخلی آنها اظهارنظر نمی‌کنم.

او با اشاره به اینکه، اما قطعا این تحولات تاثیر منطقه‌ای دارد، اظهار کرد: به طور کلی ناامنی و بی ثباتی در هیچ یک از کشور‌های منطقه مطلوب جمهوری اسلامی ایران نیست.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما خواستار ثبات، امنیت و آرامش و پیشرفت همه کشور‌های منطقه به ویژه همسایگان خودمان هستیم، افزود: در صحبت‌های گذشته عرض کردم ما خواستار ائتلاف میان کشور‌ها و درون کشور‌ها هستیم. امیدوار هستیم با هوشیاری همه دولت‌های منطقه این توطئه‌ها خنثی شود.

«لوینسون» هیچ پرونده قضایی یا حقوقی در ایران ندارد

موسوی در خصوص بیانیه آمریکا پیرامون وضعیت «رابرت لوینسون» و رقمی که برای تعیین سرنوشت این فرد و افزایش آن و داشتن پرونده او در دادگاه انقلاب، گفت: بر اساس آخرین اطلاعات از قوه قضاییه او هیچ گونه پرونده قضایی و کیفری در هیچ یک از محاکم جمهوری اسلامی ایران ندارد.

او افزود: این پرونده کیفری یا قضایی نیست. پرونده یک فرد مفقود است که بر اساس درخواستی که از جمهوری اسلامی ایران شد با حسن نیت و به دلیل مسائل انسان دوستانه این موضوع را پیگیری کرده و تاکنون چندین بار توضیح داده که اطلاعی از وضعیت این شخص ندارد، اما کاری از دست ما بربیاید که وضعیت وی را روشن کند آماده انجام آن هستیم، اما به معنی داشتن پرونده برای یک فرد نیست.

پرونده PMD بسته شد

سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی با اشاره به اظهارات مافوق بازرس ارشد آژانس به دیپلمات اروپایی که گفته در تورقوزآباد ذرات هسته‌ای پیدا شده است و ایران همکاری نداشته است، گفت: پرونده موسوم به PMD بسته شد و رژیم صهیونیستی و بقیه دارند تلاش‌هایی انجام می‌دهند که این پرونده مجدد باز شود که ما نمی‌پذیریم.

موسوی تصریح کرد: پرونده‌ای که بررسی و بسته شده است با هیچ یک از قوانین و مقررات سازگاری ندارد. ما اعلام کردیم این تله‌ای است که پیش پای همه می‌گذارند. امیدوار هستیم آژانس نسبت به این تلاش‌های خطرناک هوشیاری داشته باشد و این ادعا‌ها را رد کند.

او در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه علت فروکش کردن دامنه رایزنی‌های گسترده کشور‌های مهم با ایران بر سر برجام چیست؟ و این به معنای بسته شدن پرونده برجام نیست؟، تاکید کرد: خیر- اینچنین نیست. به هر حال این موضوعات فراز و فرود‌هایی دارد. وقتی راه حل‌ها و نکات مطرح شده موضوعاتی باشد که ره به جایی نمی‌برد قطعا این تلاش‌ها کم خواهد شد.

سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه ما اعلام کردیم تلاش‌ها را نفی نمی‌کنیم و آماده هستیم اگر پیشنهادبگی دارند بشنویم، گفت: توپ در زمین طرف مقابل است که کار خود را انجام دهد ما هم کار خود را انجام می‌دهیم.

مشاهده دست‌های پنهان در منطقه کار سختی نیست

موسوی درباره اظهارات عراقچی در مورد اینکه دست‌های پنهان در روابط ایرانی و عربی وجود دارد، تصریح کرد: فکر نمی‌کنم منظور این باشد. نامه‌ای که آقای روحانی به سران کشور‌ها نوشتند به دستشان رسیده و همه به صورت رسمی و غیررسمی واکنش‌هایی داشتند که قرار شده به صورت جداگانه یا دسته جمعی انجام دهند.

سخنگوی وزارت امورخارجه با بیان اینکه دیدن دست‌های پنهان در منطقه‌ای که ما در آن هستیم خیلی کار سختی نیست، گفت: اتفاقاتی که در منطقه صورت می‌گیرد و تلاش‌هایی که صورت می‌گیرد نشان می‌دهد این دست‌ها هنوز فعال هستند و قطعا خیر و صلاح کشور‌های منطقه را نمیخواهند و باید قدری مراقب بود که اوضاع شکننده توسط عوامل خاص بیش از این تکرار نشود و راه آرامش و ثبات هرچه بیشتر، در پیش گرفته شود.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: