دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13
کد خبر: ۳۲۵۳۰
تاریخ انتشار: ۰۶ آذر ۱۳۹۸ - ۱۰:۰۹
به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از ایرنا، یک منبع مسئول در وزارت خارجه کویت در مصاحبه با روزنامه کویتی «الجریده»، گفت: مشورت‌ها و بررسی‌ها در این زمینه همچنان ادامه دارد و تاکنون موضع مشخصی در این رابطه گرفته نشده است، اما به احتمال زیاد کویت پاسخ نهایی به این طرح را در ماه دسامبر آینده و در نشست سران کشور‌های خلیج فارس در ریاض پایتخت عربستان اعلام کند.

این در حالی است که الجریده مدعی شده که یک منبع در ریاست جمهوری ایران گفته که کویت یک هفته پس از دریافت پیام «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران، موافقت خود را با این طرح اعلام کرده است.

این روزنامه در ادامه نوشت، قطر هفته گذشته موافقت خود را به ایران اعلام کرد و قرار است «یوسف بن علوی» وزیر خارجه عمان نیز هفته آینده به تهران سفر کند تا موافقت کشورش را با طرح ایران به مقامات این کشور اعلام کند.

«عباس موسوی» سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته (دوشنبه) گفت که ایران همه کشور‌های منطقه را به پیوستن به ابتکار صلح هرمز دعوت می‌کند.

وی ۱۱ آبان ماه نیز گفته بود که این طرح، نشان دهنده جدیت جمهوری اسلامی ایران و اهمیت دادن به کشور‌های منطقه در تامین ثبات و امنیت در منطقه خلیج فارس است.

همزمان با افزایش تنش در منطقه به دنبال حمله انصارلله یمن به تاسیسات نفتی عربستان، رییس‌جمهور کشورمان طی سال جاری در مجمع عمومی سازمان ملل متحد از ابتکار تازه ایران با عنوان «ائتلاف برای امید و امنیت هرمز» یا به اختصار «ائتلاف برای امید هرمز» رونمایی کرد.

ائتلافی که ایران از آن سخن می‌گوید ۸ کشور منطقه‌ای را دربرمی‌گیرد: ۶ کشور جنوبی خلیج فارس یعنی قطر، کویت، بحرین، عربستان سعودی و امارات متحده عربی به اضافه ایران و عراق.

انتهای پیام/
ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: