دوشنبه ۲۳ تير ۱۳۹۹ - 2020 July 13
کد خبر: ۳۲۵۹۵
تاریخ انتشار: ۱۳ آذر ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
رئیس جمهور در همایش بیمه و توسعه:
رئیس جمهور گفت: هر وقت آمریکا راضی شود تحریم ظالمانه را بردارد بلافاصله سران ۱+۵ می‌توانند ملاقات کنند و ما مشکلی نداریم.
بیمه باید به مردم اطمینان بدهدبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛  حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس جمهور در بیست و ششمین همایش ملی بیمه و توسعه با موضوع «افزایش ضریب نفوذ بیمه؛ چالش‌ها و راهکارها»، با بیان اینکه همه تلاش دولت یازدهم و دوازدهم بر این امر متمرکز بود که ریسک را به حداقل کاهش دهد، صنعت بیمه با برجام رونق یافت.

حجت‌الاسلام روحانی در این همایش که همزمان با روز ملی بیمه در مرکز همایش‌های برج بزرگ میلاد برگزار شد، با تبریک این روز به همه دست‌اندرکاران، مسئولین، مدیران شرکت‌ها و اساتید، پژوهشگران و کارشناسان صنعت بیمه کشور، اظهار امیدواری کرد ۱۳ آذر که روز تجلیل از روز صنعت بیمه کشور است، بتواند روحیه جدیدی برای دست‌اندرکاران جهت خدمت بیشتر به مردم عزیز کشورمان به وجود آورد.

رئیس جمهور با بیان اینکه ظاهر صنعت بیمه بیشتر در قالب اقتصادی و جزو بازار‌های مالی گنجانده می‌شود و در کنار بازار سرمایه و پول است، افزود: واقعیت این است که ماهیت بیمه در حقیقت امنیت‌بخشی به جامعه بوده و باید ریل تأمین اجتماعی تعریف شود.

حجت‌الاسلام روحانی اظهار کرد: بیمه می‌خواهد در روز‌های سختی به مردم جامعه اعم از تولیدگر، کشاورز، صنعتگر و کارآفرین یا کسی که دارای کارگاه و فروشگاه بوده و یا مردم عادی که زندگی روزمره دارند، اطمینان یاری دهد.

رئیس جمهور تصریح کرد: بیمه می‌خواهد به مردم بگوید که در روز خسارت و مشکلات تنها نیستید و یار و یاوری به نام صنعت بیمه در اختیار دارید و شرکت بیمه برای یاری شما آماده است.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: عملکرد صنعت بیمه و شرکت‌های مربوط به آن باید به گونه‌ای باشد که مردم احساس آرامش کنند و اگر خدای ناکرده تصادف یا حادثه‌ای پیش آمد بدانند که در زمان کوتاهی مشکل آنان حل می‌شود.

رئیس جمهور با اشاره به ضرورت سرعت عمل در جبران خسارات مردم، گفت: سرعت عمل و از بین بردن بروکراسی در زمینه تأمین خسارت، کارشناسی فوری تعیین و پرداخت خسارت در واقع اصل تأمین است و تأمین اجتماعی به معنای دادن امنیت و آرامش به مردم است.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه در شرایط امروز صنعت بیمه برای ما اهمیت خاص و ویژه‌ای دارد، افزود: ایران، کشوری است که در معرض ریسک‌های خاص خود قرار دارد و طی ۴۱ سال گذشته تحت فشار‌های تحریمی بوده‌ایم، به ویژه در ۲ سال اخیر که شدیدترین فشار تحریمی بر کشور وارد شده است.

او با بیان اینکه تمامی تلاش دولت یازدهم و دوازدهم این بوده که ریسک را در زندگی مردم به حداقل کاهش دهد، گفت: معمولاً ریسک را نمی‌توانیم به صفر برسانیم، اما می‌توان با انجام اقداماتی آن را کاهش داد.

رئیس جمهور افزود: وقتی دولت یازدهم آغاز بکار کرد، کشور در تحریم پلکانی قرار داشت، به گونه‌ای که براساس تحریم‌هایی که سازمان ملل هم از آن پشتیبانی می‌کرد مجاز بودیم که در آن سال یک میلیون بشکه نفت بفروشیم و از این مقدار سالانه ۲۰ درصد کاهش می‌یافت.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: نخستین اقدام دولت این بود که توانست این ۲۰ درصد کاهش فروش نفت را حذف کند، یعنی در مذاکرات اولیه قرار شد، برای ادامه روند مذاکره، صادرات نفت ایران کاهش پیدا نکند.

رئیس جمهور ادامه داد: دومین قدم این بود که ما معتقدیم بودیم برای حل این مسأله باید مذاکرات در سطح بالاتری انجام شود و در همین راستا برای اولین بار پس از انقلاب در سال ۹۲ و در آغاز کار دولت یازدهم بین وزیر امور خارجه ایران و آمریکا گفت‌وگو و مذاکره آغاز شد که این کار ممکن است از دید افرادی که در سیاست سررشته زیادی ندارند، اقدام ساده‌ای به شمار آید در حالی که این کار بسیار مهم و بزرگ بود و دلیل آن این بود که ما به مردم قول داده بودیم، ظرف ۱۰۰ روز شاهد اولین تحول در این زمینه باشند.

حجت‌الاسلام  روحانی با اشاره به اینکه مشاوران و همراهانم در سفر نیویورک مرا قانع کردند که برای پیشرفت مذاکرات بهتر است جواب تلفن رئیس جمهور آمریکا را بدهم و این موضوعی بود که مورد تردید من بود، اما وقتی که همه مشاوران و همراهان به اتفاق این نظر را داشتند، قبول کردم، گفت: در آخرین لحظاتی که در نیویورک حضور داشتم، رئیس جمهور آمریکا در هتل محل اقامت با من تماس گرفت و پاسخ تلفن او را دادم و این صحبت کوتاه حدوداً ۲۰ دقیقه‌ای یک لوکوموتیو بسیار قوی برای حرکت قطار مذاکره بود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این گفت‌وگوی تلفنی چارچوب مذاکرات را مشخص کردیم و رئیس جمهور آمریکا ۳ موضوع را برای مذاکره مطرح کرد و من در آن مکالمه گفتم که راجع به ۳ موضوع آمادگی برای مذاکره نداریم، اما اگر موضوع اول که مذاکره در مسأله هسته‌ای است، به نتیجه برسد و شما آن را درست انجام دهید، موضوع دوم و سوم هم می‌تواند در دستور کار مذاکره قرار بگیرد.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: این اقدام باعث شد در کمتر از ۱۰۰ روز به توافق موقت ژنو دست پیدا کنیم که در این توافق به طور موقت تحریم‌ها در بسیاری از زمینه‌ها به طور موقت برداشته شد که از جمله آن این بود که از محل پول‌هایی که در بانک‌های آمریکا بلوکه شده بود، ماهانه ۷۰۰ میلیون دلار در اختیار ایران قرار می‌گرفت.

رئیس جمهور با بیان اینکه از جمله توافق‌های موقت ژنو این بود که حق غنی‌سازی ایران، به رسمیت شناخته شد، گفت: این مهم‌ترین دستاورد در مذاکرات کمتر از ۱۰۰ روز بود که البته هیچ‌کس حتی کارشناسان دولت هم باور نمی‌کردند که بتوانیم در مذاکرات از ۶ قدرت بزرگ دنیا این موضوع را بگیریم که ایران در داخل کشور خود حق غنی‌سازی دارد و این برخلاف آن چیزی بود که در قطعنامه‌های سازمان ملل متحد عنوان شده بود.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه پس از آن، دور بعدی مذاکرات را با این هدف آغاز کردیم که در پایان آن باید تمامی قطعنامه‌های فصل هفتمی شورای امنیت سازمان ملل علیه ایران یکجا لغو شود که البته بسیاری هم این را دست نیافتنی می‌دانستند، گفت: این موضوعی بود که هیچ متخصص حقوق بین‌الملل آن را باور نمی‌کرد که ۶ قطعنامه فصل ۷ منشور سازمان ملل متحد که حتی لحظه‌ای آن را اجرا نکرده‌ایم، توسط شورای امنیت به طور یکجا لغو شود، اما این کار به انجام رسید و پس از توافق در مدت کوتاهی با قعطنامه ۲۲۳۱ قطعنامه‌های تحریمی علیه ایران لغو شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه پس از توافق هسته‌ای شرایط در بخش‌های مختلف تغییر کرد، اظهار کرد: پس از برجام صنعت بیمه رونق پیدا کرد و ارتباط بیمه‌های کشور با بیمه‌های جهانی برقرار و مشارکت‌های شرکت‌های خارجی بیشتر شد. همچنین تولید حرکت کرد و شرکت‌های خارجی به ایران آمدند و قرارداد‌های گوناگون به امضا رسید و تنها در آن شرایط یک کشور ۵۰ میلیارد دلار اعتبار در اختیار ایران قرار داد که این یک تحول بسیار بزرگ و عظیم در کشور بود.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه پس از برجام سرمایه‌گذاری گسترده‌ای در کشور آغاز شد، گفت: یکی از رهبران کشور‌های بزرگ آسیایی در ملاقات به من گفت که ما بعد از برجام کم کم به چشم حسادت به ایران نگاه می‌کردیم، چرا که می‌دیدیم سرمایه‌گذاران، صنعتگران و بانک‌های فراوانی به سمت تهران سرازیر شدند و می‌گفتیم که ایران چه بهشتی برینی است که همه برای حضور در آن مسابقه گذاشته‌اند.

رئیس جمهور با بیان اینکه به واسطه برجام شرایط مناسبی در کشور ایجاد شد و در این شرایط لازم بود که این قرارداد و توافق را به خوبی حفظ کنیم، گفت: البته در آینده خواهم گفت که با چه دردسر‌هایی توانستیم برجام را نگه داریم و چه فشار‌هایی بر ما بود، اما به هر قیمتی بود، نگذاشتم که ایران ناقض این توافق باشد.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: گفتیم اگر این توافق روزی قرار باشد که نقض شود به دست ما نقض نخواهد شد، چرا که ما مسلمانیم و به عهدمان به تعبیر قرآن راعون هستیم؛ هیچ تعهدی را به سادگی امضا نمی‌کنیم، اما زمانی که امضا کردیم، پای امضای خود می‌مانیم و بر آن متعهد هستیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت سختی‌های فراوانی را برای حفظ برجام متحمل شد و این تا زمانی بود که دولت آمریکا تغییر کرد و فرد جدیدی روی کار آمد، تصریح کرد: در سال ۱۳۹۳ می‌توانستیم به توافق نهایی برسیم، اما این امر تا سال ۹۴ به تأخیر افتاد و این به دلیل فشار صهیونیست‌ها و عربستان سعودی بود، به گونه‌ای که وزیر خارجه عربستان و نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی برای اینکه این توافق را به تأخیر بیندازند به وین رفتند و توانستند به هدف خود برسند و در آن تأخیر بود که به آمریکا اطمینان دادند که قیمت نفت را آنچنان پایین می‌آوریم که ایران مجبور شود، هر آنچه را آمریکا می‌گوید، به امضا برساند.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: قیمت نفت با این اقدام از ۱۰۴ دلار به حدود ۵۰ دلار و تا زیر ۳۰ دلار رسید و در آن شرایط بود که گفتند اینجا جایی است که مسئولان ایران دیگر نمی‌توانند کشور را اداره کنند و وقتی قیمت نفت را به یک چهارم تقلیل دادیم، اداره کشور بسیار سخت خواهد بود.

رئیس جمهور با بیان اینکه در برابر فشار دشمنان ایستادگی کردیم، گفت: در اواخر سال ۹۳ و اوایل ۹۴ که قیمت نفت بسیار پایین بود، توانستیم کشور و اقتصاد را حفظ کرده و تورم را کاهش دهیم و در همین سال ۹۴ بود که تورم تک رقمی شد و علی‌رغم آنچه دشمنان ملت ایران تصور می‌کردند، رشد اقتصادی کشور افزایش یافت، تورم پایین آمد و شرایط اقتصادی کشور آرامش پیدا کرد و در این شرایط بود که آنها به عربستان سعودی و رژیم صهیونیستی گفتند که تصورات شما اشتباه بوده و ایران تسلیم نمی‌شود و آن وقت در سال ۹۴ قرارداد را امضا کردند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه عربستان و رژیم صهیونیستی عوامل اصلی بودند که روی کاخ سفید اثر گذاشتند که اگر آمریکا از برجام خارج شود و تحریم شدید علیه ایران اعمال کند، نظام ایران، چند ماه بیشتر دوام نخواهد آورد، اظهار کرد: آنها آنچنان اطمینان پیدا کرده بودند که گفتند، وقتی بالاترین تحریم تاریخ در ۱۳ آبان سال ۹۷ اعمال و اجرا شود، امکان ندارد که ایران تا ۱۱ دی ماه بتواند به حکومت ادامه دهد و خودشان هم به صراحت اعلام می‌کردند که در ماه ژانویه در ایران خواهند بود.

رئیس جمهور گفت: وقتی شما گفتید مذاکره می‌کنیم آن وقت اول گرفتاری است؛ باید بروید بنشینید، بحث کنید، دعوا کنید؛ حقوق‌دان باید بیاید، اقتصاددان بیاید. والّا اگر از ابتدا بگویی مذاکره نمی‌کنم و تحریم باقی باشد، خب تحریم باقی است. چه کسی ضرر می‌کند؟ همه منطقه. چه کسی ضرر می‌کند؟ همه دنیا. چه کسی ضرر می‌کند؟ ملت بزرگ ایران.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه ما دولتی نبودیم که از زیر بار یک مسئولیت سخت فرار کنیم، افزود: ما هیچگاه از زیر بار مسئولیت فرار نکردیم و می‌دانستیم که کار چقدر سخت است. من می‌دانستم که اگر در نیویورک به تلفن رئیس جمهور آمریکا پاسخ دهم عده‌ای افراطی در فرودگاه مهرآباد لنگه کفش پرتاب خواهند کرد، اما به جان خریدم و مهم نبود بلکه آنچه اهمیت داشت رضایت وجدانم بود و به قولی که به مردم داده بودم پایبند باشم که بودم.

رئیس جمهور با بیان اینکه بزرگ‌ترین کلاه در مورد برجام بر سر ترامپ رفت، گفت: ما در آن شرایط کشور را آرام کردیم و دوباره اسرائیل و عربستان و گروه‌های فشار تندرو در آمریکا بر سر ترامپ کلاه بزرگی گذاشتند. بزرگ‌ترین کلاهی که سر ترامپ رفت در قضیه برجام بود. به او گفتند اگر از برجام خارج شوی و تحریم فوق العاده را نسبت به ایران اعمال کنی؛ این نظام سقوط خواهد کرد و آنگاه تو پیروز بزرگ تاریخ هستی و می‌گویی بعد از ۴۱ سال من رئیس جمهوری بودم که توانستم ایران را درهم شکستم.

او ادامه داد: ترامپ قصد داشت ادایی شبیه ریگان در مورد شوروی سابق را در بیاورد، اما نمی‌دانست که ایران، فرهنگ، جوانان و کارآفرینان ایران برای استقلال خود و عزت کشورشان تا پای جان می‌ایستند. آنها نقض پیمان کردند و این باید در ذهن ما و تاریخ بماند. باید در ذهن ما بماند که ایران با ۶ قدرت بزرگ جهانی قراردادی را امضا کرد که آنها زیرپاگذاشتند و ما هنوز هم در حال عمل به این توافق هستیم. کاهش تعهدات در چارچوب همین تعهدات بوده، پس آنها مقصر بودند.

حجت‌الاسلام روحانی افزود: بیشتر از همه،  آمریکایی‌ها می‌گویند که بیایید تا مسئله را حل کنیم. در ایامی که در نیویورک بودم هر روز پیغام می‌آمد و من اصلا فرصت خروج از هتل را پیدا نکردم به جز یک بار که برای سخنرانی در مجمع عمومی سازمان ملل رفتم چرا که با حضور رهبران کشور‌های مختلف ترافیکی در هتل ما ایجاد شده بود.

رئیس جمهور اظهار کرد: در ذهن سران کشورها در نیویورک این را جا انداخته بودند که اشکال از طرف ایران است و آمریکا قصد داشت تا باری که بر دوش او بود را به دوش ایران بیندازد و سران می‌گفتند که آمریکا آماده است که همه چیز حل شود، شما حاضر به ملاقات نیستید و تقصیر شماست و این را تمام رهبران که با من دیدار کردند گفتند.

حجت‌الاسلام روحانی با بیان اینکه قصد ما شکست توطئه آمریکایی‌ها در نیویورک بود، افزود: قصد داشتیم به دنیا بگوییم این‌گونه که شما فکر می‌کنید نیست. ما گفتیم آمریکا تحریم‌ها را بردارد تا ما یک ساعت بعد ملاقات کنیم. حربه را از آن‌ها گرفتیم. همه گفتند این سخن، منطقی است. رئیس‌جمهور یکی از کشور‌ها می‌گفت اگر تحریم‌ها امروز برداشته شود، برنامه‌ریزی کنیم تا پس‌فردا ملاقات انجام شود، من گفتم: «نه؛ همین الان اگر اعلام شود کل تحریم‌ها برداشته می‌شود، ساعت بعد ملاقات می‌کنیم. سران ۱+۵ هم که همه هستیم، جلسه می‌کنیم و بحث می‌کنیم».

رئیس جمهور ادامه داد: حرف آمریکایی‌ها این‌ بود که اول مذاکره کنیم بعد در مورد تحریم‌ها صحبت شود که این به معنای آن بود که می‌خواستند به هوش ایرانی و ملت ایران تردید کنند و ما گفتیم دیگر حاضر نخواهیم بود سرمان کلاه برود و قصد کلاه گذاشتن بر سر کسی را هم نداریم بلکه به دنبال عملی شدن حقوق ملت هستیم.

حجت‌الاسلام روحانی گفت: من خدمت ملت ایران عرض می‌کنم که هرگاه آمریکا حاضر به برداشتن تحریم‌های ظالمانه غیرقانونی نادرست تروریستی خود باشد؛ بلافاصله سران ۱+۵ می‌توانند ملاقات کنند و ما هیچ مشکلی نداریم.

رئیس جمهور اظهار کرد: من خواستم بگویم شما ذهنتان کاملاً‌ در این مسئله روشن باشد که ما در مسئله تحریم،‌ نه آغازگر هستیم نه مقصر و نه امروز لجبازی می‌کنیم. این سومی را تأکید دارم. چون در ذهن برخی جوان‌ها این وجود دارد که «چرا لجبازی می‌کنید دیگر؟ بروید بنشینید مذاکره کنید و تمام کنید تحریم‌ها را». نه، ما بهانه را از دست آمریکایی‌ها گرفتیم. تحریم غلط و ظالمانه را بگذارند کنار، بعد بیایند برای مذاکره؛ ما مشکلی در این زمینه نداریم. اما در شرایطی که حق ما تأمین نشود همه باید دست به دست هم بدهیم. همه باید با هم بایستیم؛ صنعت بیمه در کنار بازار سرمایه، بانک‌ها، کارآفرینان، نیروی کار، دانشگاه‌ها؛ همه باید متحد باشیم.

حجت‌الاسلام  روحانی تأکید کرد: در این شرایط ۱۶ آذر دانشگاه‌های ما باید این باشد که بگوید راه برای ایستادگی و مقابله در برابر اقدامات تروریستی اقتصادی آمریکا چیست و در تمام دانشگاه‌ها همه دانشجو‌ها و اساتید باید یک شعار را امسال داشته باشند و آن شعار علیه ترور اقتصادی و تروریست‌های اقتصادی و آمادگی برای ایستادگی و مقابله در برابر تحریم‌های ظالمانه است.

رئیس جمهور با بیان اینکه صنعت بیمه در این شرایط مسئولیت سنگینی را برعهده دارد، خاطر نشان کرد: تحریم به طور معمول ریسک‌آفرین است و در صادرات، واردات و سرمایه‌گذاری شرایط غیرعادی را بوجود می‌آورد که در این شرایط غیرطبیعی باید صنعت بیمه وارد شود.

حجت‌الاسلام  روحانی افزود: صنعت بیمه از یک سو با هماهنگی سایر بخش‌های دست‌اندرکار و بخش‌هایی که احتمال ریسک در آن‌ها است در حد توان خود باید فعال باشد و از سوی دیگر می‌بایست با همکاری با شرکت‌های بیمه‌ای دیگر کشورها، ریسک در قسمت‌هایی که رقم‌های بالایی وجود دارد، مانند نفتکش‌ها و کشتی‌ها را پوشش دهیم.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دشمنان ملت ایران در تحریم‌های ظالمانه خود در کنار بانک‌ها، بیمه را نیز تحریم کردند، گفت: اینکه بیمه به عنوان اولین موضوع در تحریم آمریکا قرار می‌گیرد، دلیل بر اهمیت بیمه است، چرا که بدون بیمه گاهی ریسک در برخی امور آنقدر بالاست که توان انجام آن از بین می‌رود.

حجت‌الاسلام  روحانی با بیان اینکه امروز در شرایط تحریمی قرار داریم که مقصر آن نیستیم و براساس تحریک صهیونیست‌ها و ارتجاع منطقه بوجود آمده و عمل ظالمانه‌ای از سوی کاخ سفید است، خاطر نشان کرد: راهی جز مقاومت و ایستادگی در برابر تحریم‌کنندگان نداریم، اما در عین حال روزنه مذاکره را نبستیم و اگر آن‌ها حاضر باشند، تحریم‌ها را کنار بگذارند، حاضر به مذاکره حتی در سطح سران کشور‌های ۱+۵ هستیم و این را به صراحت اعلام کرده‌ایم.

رئیس جمهور با اشاره به شرایط اقلیمی و طبیعی کشور، تصریح کرد: ایران کشوری زلزله خیز بوده و روی نوار زلزله قرار دارد که گریزی از آن وجود ندارد.

حجت‌الاسلام  روحانی با بیان اینکه شرایط اقلیمی کشور‌های مختلف متفاوت است، افزود: در یکی از سفر‌ها به ژاپن ۳ مرتبه زلزله را حس کردم و این در حالی است که در این کشور، گاهی در روز ده‌ها زلزله می‌آید و گاهی ماه‌ها آرام است، اما معمولاً ساختمان‌ها مقاوم بوده و مردم آرامش دارند و در حقیقت مقاوم‌سازی ساختمان‌ها جلوی ریسک را گرفته است.

رئیس جمهور با اشاره به بازدید اخیر خود از مناطق زلزله زده شهرستان‌های میانه و سراب در استان آذربایجان شرقی، گفت: در این مناطق خانه‌هایی که جدیداً بازسازی و مقاوم‌سازی شده بود، آسیبی ندیده بودند، اما خانه‌های قدیمی و غیرمقاوم دچار خسارت شده بودند.

حجت‌الاسلام  روحانی تأکید کرد: مردم باید زندگی خود را بیشتر به بیمه نزدیک کرده و فرهنگ بیمه می‌بایست در جامعه توسعه پیدا کند و این کار برعهده صدا و سیما، رسانه‌ها و فضای مجازی است؛ همه باید در راستای گسترش این فرهنگ در کشور تلاش کنیم.

رئیس جمهور افزود: هنگامی که فرهنگ، اصلاح شده و مردم احساس کنند، بیمه به نفع آنان است به سمت آن رغبت خواهند داشت، البته بیمه‌ها باید مشوق مردم باشند، به گونه‌ای که مردم بدانند اگر در حادثه‌ای به بیمه مراجعه کنند و یا با گسترش دولت الکترونیک از طریق فضای مجازی با آن ارتباط برقرار کنند، در مدت زمان کوتاه و سریع، خسارت‌شان پرداخت خواهد شد.

حجت‌الاسلام  روحانی با تأکید بر ضرورت سرعت عمل بیمه‌ها در جبران خسارات بیمه شدگان، افزود: البته این بدان معنا نیست که شرکت‌های بیمه در امور خود دقت لازم را نداشته باشند و این در حالی است که عمدتاً شرکت‌های بیمه کشور توسط بخش خصوصی اداره می‌شود و همچنان که به دنبال سود و نفع مالی برای خود هستند، می‌خواهند امور مردم نیز به انجام برسد.

رئیس جمهور با بیان اینکه از ۳۲ شرکت بیمه‌ای که در کشور فعال هستند، ۳۱ شرکت غیردولتی است، گفت: وقتی شرکتی توسط بخش خصوصی اداره شود، برای بهبود فعالیت خود تلاش خواهد کرد و هر چه فرهنگ بیمه در کشور افزایش پیدا کند و صنعت بیمه رونق پیدا کند به همان اندازه تولید رونق یافته و بازار سرمایه حرکت خواهد کرد چرا که بخش خصوصی همواره در سرمایه‌گذاری‌هایی که در آن اطمینان به سود دارند، وارد می‌شود.

حجت‌الاسلام روحانی ادامه داد: شرکت‌های بیمه از سویی امنیت مردم را تأمین کرده و از طرف دیگر موجب رشد اقتصادی و حرکت در تولید خواهند بود.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه دولت دوازدهم با دو حادثه سخت مواجه شد، گفت: در ابتدای دولت دوازدهم زلزله کم‌سابقه کرمانشاه اتفاق افتاد که خسارات فراوانی را در شهر‌ها و روستا‌های مختلف این استان به وجود آورد، به گونه‌ای که ۱۰۷ هزار و ۷۱۰ واحد مسکونی در این زلزله دچار خسارت شدند که یا نیاز به مرمت داشتند و یا باید بازسازی کامل می‌شدند.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه با تلاش دولت و دستگاه‌های ذیربط همه خانه‌هایی که نیاز به مرمت یا بازسازی داشت، عمدتاً ظرف یک سال به انجام رسید، گفت: البته ممکن است کار برخی از خانه‌ها به دلیل مشکلاتی با تأخیر انجام شود، اما در مجموع کار عظیم و بزرگی در بازسازی مناطق زلزله زده انجام شد.

رئیس جمهور با بیان اینکه دولت دوازدهم در سال ۹۷ درگیر امورات مربوط به زلزله کرمانشاه بود و در فروردین ۹۸ با سیل بی‌سابقه در کشور مواجه شدیم که ۲۵ استان را به طور همزمان درگیر کرد، اظهار داشت: سابقه نداشته که این حجم از استان‌های کشور به طور همزمان با سیل مواجه شود و ما در طول روز با استانداران به طور مرتب در تماس و پیگیر روند کار‌ها بودیم.

حجت‌الاسلام روحانی با اشاره به اینکه در حادثه سیل ۱۴۷ هزار واحد مسکونی در کشور دچار آسیب شد که بخشی از آن نیاز به مرمت داشته که عملیات مرمت به پایان رسیده و بخشی نیاز به بازسازی و احداث مجدد داشته که عملیات آن آغاز شده است، اظهار داشت: قرار ما این است که تا پایان سال عملیات احداث منازل مردم به انجام برسد که این کار بسیار بزرگی است.

رئیس جمهور افزود: دستگاه‌های تبلیغاتی کشور روزی که سیل و زلزله می‌آید همگی پای کار هستند و مردم نیز حضور دارند، اما هنگامی که آرامش نسبی بوجود می‌آید، دولت می‌ماند و مردم و همه به دنبال کار خود می‌روند و خوب است که اقدامات دولت به مردم توضیح داده شده و این اقدامات در داخل ایران با اقداماتی که دیگر کشور‌ها نظیر آمریکا و اروپا در چنین حوادثی انجام می‌دهند، مقایسه شود.

حجت‌الاسلام روحانی با تأکید بر اینکه ایران جزو کشور‌های کارآمد در زمینه جبران خسارات و بازسازی خسارات ناشی از حوادث به شمار می‌رود، گفت: در این زمینه شرکت‌های بیمه باید به صحنه بیایند، چرا که اگر منازل، مغازه‌ها، ادارات و بانک‌ها بیمه باشند، می‌تواند در کاهش درد، غم و گرفتاری‌های گوناگون تأثیر مثبت به وجود آورد.

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: