جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 29
کد خبر: ۳۳۱۹۶
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۷
عبدالباری عطوان:
تحلیلگر جهان عرب با اشاره به نشست دیروز اتحادیه عرب درباره معامله قرن، این اتحادیه و تصمیمات آن را فاقد اعتبار دانست.

عطوان: ظاهر و باطن کشورهای عربی یکی نیست/ اتحادیه عرب به نهادی بی‌ارزش تبدیل شده استبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ شبکه تلویزیونی بی بی سی عربی در خصوص معامله قرن با عبدالباری عطوان، تحلیلگر و روزنامه نگار فلسطینی به گفت‌وگو پرداخت.

عطوان در این گفت‌وگو درباره نشست وزرای خارجه اتحادیه عرب و بیانیه‌ی پایانی آن گفت: هم اکنون اتحادیه عرب به یک نهاد بی ارزش تبدیل شده که تصمیم‌هایی هم که در این سازمان اتخاذ می‌شود بی ارزش است. وزرای خارجه عرب نیز که در نشست اتحادیه عرب شرکت می‌کنند در جلسه چیزی می‌گویند و در خفا رفتار دیگری از خود بروز می‌دهند. حتی سخنرانی محمود عباس نیز ناامیدکننده بود. زیرا انتظار می‌رفت که او به هماهنگی امنیتی با اسرائیل پایان دهد. انتظار می‌رفت که او لغو توافق اسلو را اعلام کند.

وی افزود: بیانیه پایانی نشست اتحادیه عرب و سخنرانی‌هایی که وزرای خارجه عرب در این نشست انجام می‌دهند مهم نیست بلکه آنچه مهم است پایبندی اتحادیه عرب، وزرای خارجه عرب و کشور‌های عربی به مسئله فلسطین است. بر فرض که فلسطینی‌ها معامله قرن را هم محکوم و با آن مخالفت کردند، اما وقتی اغلب کشور‌های عربی در زیر میز روابط بسیار قوی با اسرائیل و آمریکا دارند و به دستور آمریکا کار می‌کنند چه می‌شود کرد.

عطوان در ادامه گفت: تمامی واکنش‌هایی که کشور‌های عربی پیش از نشست فوق العاده اتحادیه عرب به معامله قرن یا معامله ننگ نشان دادند در واقع در حمایت از معامله ننگ بود. کشور‌های عربی به فلسطینیان توصیه می‌کردند که شما باید به مذاکراتتان ادامه دهید و به آن‌ها می‌گفتند که اگر پیشنهادی به شما ارائه شود و شما آن را رد کنید ضرر می‌کنید. بیست و شش سال مذاکره چیزی عائد فلسطینی‌ها نکرد در حالی که هشتصد هزار شهرک نشین در کرانه باختری اسکان داده شدند و اسرائیلی‌ها قدس را به دیگر سرزمین‌های اشغالی الحاق کردند.

تحلیلگر جهان عرب با اشاره به بخشی از صحبتهای دیروز محمود عباس، گفت: ملت فلسطین و تشکیلات خودگردان فلسطین در جریان تعامل با معامله قرن بیشترین مسئولیت را بر دوش می‌کشند. باید به محمود عباس، رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین گفت تو بیست و شش سال است که داری با نتانیاهو گفت‌وگو می‌کنی و حالا به ما می‌گویی که نتانیاهو صلح را دوست ندارد و به دنبال صلح نیست. اگر نتانیاهو اینگونه است تو چرا به مذاکره با او ادامه داده‌ای. ملت فلسطین نیز باید در برابر این شهرک سازی‌هایی که در سرزمین‌های فلسطینی انجام می‌شود مقاومت و با این اقدام‌ها مقابله کنند.

وی تصریح کرد: حماس به سهم خود به مبارزه با اسرائیل برخاسته و تاکنون چهار جنگ علیه اسرائیل به راه انداخته و همین چند ماه پیش نیز چندین موشک به تل آویو و عسقلان شلیک کرد. اما مشکل واقعی ما در تشکیلات خودگردان فلسطین است. تشکیلات خودگردان فلسطین تصمیم گیری را به انحصار خود درآورده و کاری هم از پیش نبرده است.

عطوان در ادامه با تاکید بر این که نیازی به بررسی جزئیات طرح ترامپ وجود ندارد، افزود: ترامپ صاحب فلسطین نیست که بخواهد مناطق غور اردن، قدس، جولان و سی درصد از خاک کرانه باختری را به اسرائیلی‌ها ببخشد. او این مناطق را از جیب خلیفه به اسرائیل بخشیده و به هیچ وجه حقوق فلسطینیان را در نظر نگرفته است. حتی اگر فرض کنیم که فلسطینی‌ها این معامله قرن را بپذیرند باز هم کسی نیست که تضمین کند آمریکایی‌ها این طرح را اجرا می‌کنند. اگر آمریکایی‌ها می‌خواستند قراردادی را اجرا کنند، پیمان اسلو را که در سال ۱۹۹۳ در کاخ سفید به امضا رسید و واشنگتن ضامن اجرای آن شده بود، اجرا می‌کردند.

او همچنین گفت: در کنفرانس خبری ترامپ و نتانیاهو درباره معامله قرن، نتانیاهو حتی یک بار هم از کشور فلسطین نام نبرد. این معامله مسئله تشکیل کشور مستقل فلسطینی، قطعنامه‌های سازمان ملل و حقوق بین الملل را دفن کرده و فلسطینی‌ها راهی ندارند جز آنکه با اشغالگری اسرائیلی‌ها مقابله کنند. در این وضعیت بهتر است که تشکیلات خودگردان فلسطین نیز انحلال خود را اعلام کند، چرا که اسرائیل به طور صریح دست به اشغالگری زده و دیگر چه نیازی است که در این میان یک سازمان واسطۀ اعمال این اشغالگری شود و بهتر آن است که اسرائیل خود پیامد‌های مستقیم اشغالگری را برعهده بگیرد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: