جمعه ۰۹ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 29
کد خبر: ۳۳۱۹۷
تاریخ انتشار: ۱۳ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۶:۲۳
علی لاریجانی:
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: انقلاب اسلامی ایران، پرصلابت اما مظلوم است و ما وظیفه داریم که از مظلومیت آن دفاع کنیم.

انقلاب ایران پرصلابت، اما مظلوم/ تنها کشوری که محکم جلوی آمریکا ایستاده، ایران استبه گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز یکشنبه در مراسم رونمایی از تندیس شهید مطهری که در محل موزه عبرت برگزار شد، اظهار کرد: باید فرصتی باشد که جوانان از نزدیک ببینند که کشور در دوره شاه در چه وضعیتی بود تا قدر و منزلت انقلاب بیشتر مد نظر قرار گیرد.

او افزود: از وزارت اطلاعات تشکر می‌کنم که گوشه‌ای از مجاهدت‌های ملت ایران را به تصویر کشیده و ما قبل از این جلسه از سلول شهید مطهری بازدیدی داشتیم و تندیس ایشان نیز به گونه موجهی بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اکنون دهه فجر است و این انقلاب اسلامی بر اساس مجاهدت‌های مردم به وجود آمده و آن گونه‌ای که در موزه دیده می‌شود، یک انقلاب پرصلابت اما مظلوم است؛ پرصلابت است چون منزلت ما تغییر کرد، چه در منطقه و چه در سطح بین‌الملل؛ هیچکس نمی‌تواند ایران را به حساب نیاورد در حالی که در دوره شاه و پیش از انقلاب ایران مانند کشورهای حاشیه‌ای خلیج فارس از بیگانگان دستور می‌گرفت و عواملی که در کشور حضور داشتند، همگی دست نشانده بودند و حتی کمیته مشترک ساواک نیز توسط آنان شکل گرفته بود.

لاریجانی گفت: در دوران شاه مستشاران و بخش‌های مختلف توسط بیگانگان اداره می‌شد که در این باره خاطرات مختلفی نوشته شده که بیانگر وضعیت مفتضحانه آن دوران است که از جمله آن خاطرات می‌تواند به خاطرات اسدالله علم اشاره کرد.

او گفت: شاه از سفرای انگلیس و آمریکا دستور می‌گرفت و وقتی وزیر دربار چنین خاطراتی را نوشته، نشان می‌دهد که حکمرانان کشور در دوران پهلوی تا چه حد دست نشانده بودند، اما ملت ایران و رهبر کبیر انقلاب، با انقلاب شکوهمند تغییری بنیادین ایجاد کردند و اکنون تنها کشوری که محکم جلوی آمریکا ایستاده، ایران است و می‌توان گفت که سایر کشورهای جهان با آن مماشات می‌کنند، در حالی که صلابت جمهوری اسلامی ایران پرهیمنه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به شکنجه های انقلابیون توسط ساواک بیان کرد: برخی خاطراتی که از مجاهدان گذشته چاپ شده، عمق این داستان را نشان می‌دهد که چه شکنجه‌هایی در گذشته وجود داشته و معتقدم که رادیو تلویزیون باید زندگینامه شهید مطهری را تولید کند، البته آیت‌الله هاشمی نیز خاطرات خود را گفته‌اند و مجموعه اینها نشان می‌دهد که انقلاب ایران بسیار پرصلابت است، اما مظلوم واقع شده و حجومی که نسبت به انقلاب اسلامی وجود دارد امروز به نقطه اوج خود رسیده است.

لاریجانی افزود: اکنون ما وظیفه داریم که در سالگرد پیروزی انقلاب از مظلومیت آن دفاع کنیم.

او درباره شهید مطهری، گفت: چند سال پیش به خدمت رهبر انقلاب رسیده بودیم و ایشان درباره شهید مطهری فرمودند که او ایدئولوگ نظام بود که این سخن بسیار پیچیده و پرمحتوا است و اگر به آثار و زندگی ایشان توجه شود، می‌بینید که واقعا همینگونه است چرا که او فکر نوینی را به وجود آورد تا انقلاب با توانمندی فرهنگی به حیات خود ادامه دهد لذا تعبیر رهبری کاملا به جا بود.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شهید مطهری پیش از انقلاب برای آن دغدغه داشت و می‌اندیشید و اکنون که حدود چهل سال و اندی از انقلاب می‌گذرد و برخی کاستی‌ها وجود دارد، ایشان در آن سال‌ها درباره مسائل امروز دغدغه داشت.

لاریجانی افزود: به خاطر دارم شبی که ایشان به شهادت رسید، یادداشتی در کیفشان درباره اقتصاد اسلامی وجود داشت و این در حالی بود که تازه انقلاب شده بود، اما شهید مطهری برای پایداری نظام فکر و اندیشه داشت، پس باید برای تداوم مسیر به آثار وی رجوع کرد.

او تصریح کرد: شهید مطهری تمرکز ویژه‌ای به معنویت داشت تا جایی که آن را یکی از ارکان مهم تلقی می‌کرد، غالبا وقتی درباره عدالت اجتماعی صحبت می‌شود، معیار ضریب است در حالی که ایشان معتقد بود عدالت بدون معنویت امکان پذیر نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: یکی از اشکالاتی که در کشور ما وجود دارد، همین جایگاه معنویت است و باید توجه کنیم که چگونه می‌توان این رکن را تقویت کرد، چرا که بدون انسان سازی، ایجاد معنویت در جامعه امکان پذیر نیست.

لاریجانی بیان کرد: فیلسوفان جامعه را حول محور افراد تعریف می‌کنند، مگر مارکسیست‌ها که جامعه را اصل می‌دانند در حالی که این تفکر منسوخ شده و فیلسوفان کنونی فرد را دارای اصالت می‌دانند، اما بر اساس تفکر شهید مطهری جامعه و فرد هر دو دارای اصالت هستند و هیچکدام را نباید نادیده گرفت، لذا تلقی ایشان از جامعه ترکیبی حقیقی بوده که حقوقی دارد و توجه به این دو شاخصه برای سازندگی مهم تلقی می‌شود.

او گفت: اگر انسانی بخواهد رشد کند، باید در جامعه‌ای که سلامت معنوی دارد پرورش یابد چرا که جامعه فاقد سلامت معنوی جلوی رشد افراد را می‌گیرد، لذا توجه به سلامت فرد و معنویت جامعه به یک اندازه اهمیت دارد.

رئیس مجلس شورای اسلامی بیان کرد: شهید مطهری بخشی از زمان روزانه خود را به معنویت اختصاص می‌دادند، ایشان در ظاهر فیلسوف بود، چرا که فیلسوفان روابط عقلانی دارند اما شهید مطهری روحی لطیف و معنوی داشت.

لاریجانی در پایان گفت: از خداوند توفیق و سعادت را آرزومندیم و انشاءالله دهه فجر، دهه مبارکی باشد و باعث بیدرای کشور شود و امیدواریم که خداوند انشاءالله کشور را از مشکلات رهایی بخشد.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: