سه‌شنبه ۰۶ خرداد ۱۳۹۹ - 2020 May 26
کد خبر: ۳۳۲۷۷
تاریخ انتشار: ۲۰ بهمن ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
صندوق بین‌المللی پول هشدار داد: در صورتی که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس روند اجرای اصلاحات اقتصادی را انجام ندهند تا 14 سال گذشته کل ثروت نفتی خود را از دست خواهند داد.

به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از  خبرگزاری فارس ؛ اسپوتنیک نوشت، صندوق بین‌المللی پول هشدار داد در صورتی که کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس سیاست اجرای اصلاحات اقتصادی را در پیش نگیرند، احتمالا تا 14 سال آینده تمام ثروت نفتی خود را از دست خواهند داد.

این صندوق با انتشار نتایج آخرین تحقیقات خود مدعی شد که با توجه به اوضاع مالی کنونی در منطقه خاورمیانه به احتمال زیاد تا سال 2034 یا حتی زودتر ثروت کشورهای عربی این منطقه از بین خواهد رفت و این کشورها از یک کشور ثروتمند به یک استقراض کننده کامل تبدیل خواهند شد.

صندوق بین‌المللی پول در این هشدار کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس شامل بحرین، کویت، عمان، قطر، عربستان و امارات را که در مجموع یک پنجم کل نفت جهان را تامین می‌کنند، خطاب قرار داده است.

این صندوق تاکید کرده است که اجرای برخی اصلاحات اقتصادی در این کشورها در مسیر درست قرار دارد اما آنها باید به اجرای آنها سرعت بخشند.

این اصلاحات شامل پایین آوردن تخصیص یارانه‌ها، بالا بردن قیمت حامل‌های انرژی، و همچنین اعمال مالیات بر ارزش افزوده و دیگر انواع مالیات است.

این صندوق در عین حال باز هم هشدار داده است اجرای این اقدامات می‌تواند عواقب اجتماعی- اقتصادی گسترده‌ای را در این کشورها در بر داشته و به کاهش اشتغال، درآمد خانوارها و فعالیت‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری منجر شود.

صندوق بین‌المللی پول می‌گوید این انتظار وجود دارد که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس اعمال این اصلاحات را در پیش گیرند چرا که بازار جهانی انرژی در آینده تغییرات بنیادی را تجربه خواهد کرد که دلیل این تغییرات رفتن کشورها به سمت انرژی‌های تجدید پذیر به دلیل گسترش نگرانی‌ها نسبت به تغییرات آب و هوایی در جهان است.

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: