پنجشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۹ - 2020 December 03
کد خبر: ۳۴۳۷۵
تاریخ انتشار: ۱۶ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۰۰

به گزارش  روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل از خبرگزاری فارس، «سرگئی شویگو» وزیر دفاع روسیه بامداد یکشنبه گفت مسکو هیچ تمایلی به مشارکت در رقابت تسلیحاتی ندارد اما به دلیل اقدامات غیردوستانه سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) مجبور شده ظرفیت‌های رزمی خود را ارتقا دهد.

به نوشته خبرگزاری «اسپوتنیک» شویگو در نشست خبری توضیح داد: «تمام اقداماتی که به صورت خاص برای تقویت پدافند انجام شده، از نظر مقیاس محدود بوده و مربوط به خطرات نظامی مدرن است... ما تمایلی به رقابت تسلیحاتی نداریم. برای کاهش تنش‌ها قصد داریم به شفافیت حداکثری درخصوص فعالیت نظامی پایبند باشیم».

وی ضمن اشاره به پیشنهاد مسکو به ناتو برای کاهش رزمایش‌های نظامی در بحبوحه همه‌گیری ویروس کرونا، اظهار داشت: «[ناتو] اما پاسخ منفی داد. رهبری نظامی روسیه بارها پیشنهاد داده تا بر سر اقدامات مشترک برای جلوگیری از بروز پیچیدگی‌های بیشتر در روابط به توافق برسیم».

وزیر دفاع روسیه با بیان اینکه ناتو اخیرا اقدامات جاسوسی هوایی خود را تشدید کرده، افزود: «ناتو هنوز آماده نیست برای تقویت ثبات منطقه، همکاری سازنده‌ای داشته باشد».

روسیه بارها نگرانی خود در زمینه افزایش حضور نظامی ناتو در اروپا به ویژه افزایش تحرکات نظامی در شرق این قاره را بیان کرده است. روسیه تاکید کرده که هیچ تهدید علیه کشورهای دیگر نیست، اما از اقداماتی که منافع ملی این کشور را به خطر می افکند، غافل نخواهد بود.

هفته قبل بود که ناوگان بزرگی از نیروی دریایی ارتش روسیه تنها دو روز پس از اتمام رزمایش مشترک شماری از کشورهای عضو ناتو در دریای سیاه تحت عنوان «نسیم دریا ۲۰۲۰»،  وارد این دریا شدند. (جزئیات بیشتر)

انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: