سه‌شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ - 2021 January 19
کد خبر: ۳۴۴۹۶
تاریخ انتشار: ۲۲ دی ۱۳۹۹ - ۱۵:۴۴

به گزارش روابط عمومی جامعه اسلامی مهندسین به نقل ازایسنا؛ علی خضریاناظهار کرد: برای پیگیری حقوق مردم و به ویژه بازنشستگان تامین اجتماعی درخواست تحقیق و تفحص از شستا (شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی) را در مجلس ثبت کردم. شرکت سرمایه‌گذاری تأمین اجتماعی، شرکت هلدینگ سرمایه‌گذاری متعلق به سازمان تأمین اجتماعی است که در زمینه مدیریت سرمایه‌گذاری، تجارت و بازرگانی، مدیریت دارایی و مبادلات سهام شرکت‌ها، فعالیت می‌کند.

وی افزود: شستا در سال ۱۳۶۵ در قالب یک شرکت سهامی خاص، با سرمایه اولیه ۲ میلیارد تومان، از دارایی‌های سازمان تأمین اجتماعی تأسیس شد و در حال حاضر به‌طور متوسط معادل ۱۰ درصد از مجموع ارزش بازار بورس اوراق بهادار تهران متعلق به شرکت‌های زیرمجموعه شستا است.

این عضو هیات رییسه کمیسیون اصل نود ادامه داد: شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی، دارای ۱۶۵ شرکت مدیریتی و ۶۵ شرکت غیرمدیریتی می‌باشد که فعالیت‌های گسترده‌ای را در صنایع مختلف از جمله صنایع دارویی، سیمان، قیر، کارخانجات لاستیک و تایر، ترابری ریلی و برخی فعالیت‌های اقتصادی دیگر دارد. از شرکت‌های وابسته که تمام یا بخش عمده سهام آن‌ها متعلق به شستا است؛ شامل شرکت هلدینگ پتروشیمی تاپیکو، کشتیرانی جمهوری اسلامی ایران، شرکت فولاد مبارکه اصفهان، شرکت ملی صنایع مس ایران، شرکت پالایش نفت ایرانول، شرکت پتروشیمی جم، شرکت خدمات بهداشتی و درمانی میلاد سلامت هستند.

خضریان یادآور شد: شستا یک شرکت سرمایه‌گذاری است که در حال حاضر مجموعه‌ای با بیش از ۲۰۰ شرکت را اداره می‌کند. مجموع دارایی‌های این شرکت در سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۵۷ هزار میلیارد تومان و درآمد سالانه آن نزدیک به ۳۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. این موضوع با توجه به نوسانات ارز و همچنین افزایش حدودا ۳۰۰ درصدی ارزش ملک در یکی دو سال اخیر قطعا ۲ برابر شده است؛ چرا که بسیاری از دارایی های شرکت ها در قالب خرید املاک و مستغلات تعریف می گردد. همچنین درآمد شرکت‌های فرعی شستا که در بورس تهران فعال می‌باشند در سال ۱۳۹۱ در مجموع بالغ بر یک هزار و ششصد میلیارد تومان برآورد شد.

وی با اشاره به گستردگی حوزه فعالیت های این شرکت گفت: فعالیت های شستا تقریبا در صنایع استراتژیک می باشد و همچنین توان مالی بسیار بالا، عملا شستا را به یکی از قدرتمندترین شرکت های اقتصادی ایران تبدیل کرده است؛ لذا این شرکت همیشه مورد طمع سیاسیون و افراد سودجو و فرصت طلب در دولت های مختلف بوده است.

خضریان در پایان گفت: گزارش ها و بررسی های کارشناسی نشان می دهد که علیرغم جایگاه راهبردی این شرکت در اقتصاد ایران و همچنین ماموریت و فلسفه وجودی آن که در تحقق تعهدات سازمان تامین اجتماعی به بیمه شدگان است، شاهد «سوء مدیریت» و «تخلفات گسترده مالی و اداری» در این شرکت و زیر مجموعه های آن می باشیم. لذا ضرورت تحقیق و تفحص از این غول اقتصادی به شدت احساس می‌شود؛ مضاف بر اینکه طی یک دهه اخیر دو بار از این شرکت تحقیق و تفحص صورت پذیرفته که یک بار گزارش نهایی قرائت نشده و بار دیگر نیز خود تحقیق و تفحص بدون پیگیری رها شده است. در این شرایط سوالات متعددی وجود دارد که باید با تحقیق و تفحص از این مجموعه پاسخ مناسبی برای آنها پیدا کرد.


انتهای پیام/

ارسال نظرات
نام:
ایمیل:
* نظر: